Povežite se s nama

Međimurje

Mr. sc. Zvonko Golub jedan je od dobitnika županijske Nagrade „Zrinski“

Objavljeno:

- dana

Vijećnici Skupštine Međimurske županije nedavno su donijeli odluku o dodjeli nagrada „Zrinski“ za 2017. godinu. Jedan od laureata je i mr. sc. Zvonko Golub, široj javnosti trenutno možda najpoznatiji kao predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije.

Nagradu „Zrinski“ dobio je za svoj doprinos organizaciji odgojno-obrazovnog rada i unapređenju školstva u Međimurskoj županiji.

Rođen je u Petrinji 1934. godine. Od 1952. godine radio je kao nastavnik i ravnatelj (tada direktor) u osnovnim školama u Donjem Mihaljevcu, Donjoj Dubravi, Donjem Vidovcu i Kotoribi, kao i u Školi učenika u privredi u Donjoj Dubravi.

– Mislim da je moja najveća zasluga ideja otvaranja predškolskih ustanova uz škole u međimurskim selima. Do šezdesetih godina prošlog stoljeća vrtići su postojali samo u Čakovcu i Prelogu. U svom radu primijetio sam da su učenici koji su prethodno pohađali predškolsku ustanovu u velikoj prednosti pred onima koji nisu. U Donjoj Dubravi tako smo otvorili dvije obrazovne grupe sa šezdesetak djece, što je fenomenalno funkcioniralo. Od 1967. do 1971. godine sam bio na poziciji direktora tog vrtića.

Radni vijek započeo sam u Donjem Mihaljevcu, gdje sam dvije godine radio kao nastavnik. Sa samo 20 godina imenovan sam direktorom škole u Donjem Vidovcu. Na toj sam poziciji bio godinu dana, a potom sam otišao u Školu rezervnih oficira u Sarajevu, gdje sam dobio čin potporučnika. Kad sam se vratio, čekala me pozicija direktora Osnovne škole u Donjem Vidovcu, s kojom se u međuvremenu donjodubravska škola spojila. Bila je to velika ustanova sa 600 učenika – prisjeća se Golub.

Saborski zastupnik

U dobi od 31 godine, 1965. je na izborima za Sabor Socijalističke Republike Hrvatske postao zastupnik Prosvjetno-kulturnog vijeća. Vrijedi spomenuti da je u to vrijeme većina saborskih zastupnika volontirala. Za vrijeme njegova mandata, postavilo se pitanje ukidanja nekih pedagoških akademija.

– Mnogi su smatrali da bi „na životu“ trebalo ostaviti samo visokoobrazovne ustanove u velikim gradovima, zato što manje navodno nisu bile dovoljno kvalitetne. Tako se razmišljalo i o ukidanju čakovečke Pedagoške akademije, današnjega Učiteljskog fakulteta, iako je Općina Čakovec tada bila peta po broju stanovnika u Hrvatskoj, iza Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka. Gubitak jedine ustanove visokog obrazovanja u Međimurju bila bi neopisiva šteta za kvalitetu odgoja i školstva na ovom području, s obzirom na činjenicu da se na toj ustanovi školuje kadar koji i sam sudjeluje u prenošenju obrazovnog procesa. Srećom, navrijeme smo reagirali, napisali amandman koji je postao dijelom rasprave, i dobili veliku bitku. Akademija u Čakovcu je ostala netaknuta.

Zvonko Golub je postao potpredsjednik Skupštine Općine Čakovec 1971. godine. Postao je potpredsjednik Izvršnog vijeća, zatim i predsjednik tog vijeća, a bio je i predsjednik Izvršnog vijeća Zajednice općina Varaždin od 1982. do 1984. godine. Nakon toga, do mirovine je bio na poziciji direktora TIZ-a „Zrinski“ Čakovec.

– Između 1971. i 1982. u Čakovcu smo izgradili Graditeljsku školu, Đački dom i sportsku dvoranu uz Graditeljsku školu, COKUP (današnju Tehničku školu Čakovec) i sportsku dvoranu između današnje Gimnazije Josipa Slavenskog te Ekonomske i trgovačke škole.

Očuvanje

Pet kapitalnih projekata, samo iz područja obrazovanja, u jednom desetljeću, to nije napravio nitko drugi u bivšoj državi. Moj je posao uključivao financijsku konstrukciju takvih projekata. Izgradili smo i Dom Armije, bolnicu, koju su Međimurci sami financirali, te današnji Centar za kulturu.

Danas je najangažiraniji u Udruzi antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije, u kojoj je na poziciji predsjednika.

– Cilj Udruge je da se obnove i sačuvaju inače devastirani spomenici, obilježavaju značajniji događaji iz Narodnooslobodilačke borbe i da se antifašističke tradicije, koje uključuju etiku mira i rada, prenose na buduće generacije.

Golub je dobitnik Povelje Međimurske županije za velik doprinos razvoju društvenih djelatnosti, a odlikovan je i Redom hrvatskog pletera za osobit doprinos antifašističkim temeljima Republike Hrvatske.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje