Povežite se s nama

U fokusu

Demograf Šterc u Ludbregu: Iako se još drži, i sjever Hrvatske uskoro će zahvatiti porazna demografska slika

Objavljeno:

- dana

Problem iseljavanja i smanjenja ukupnog broja stanovnika postaje tema broj jedan, o kojoj svi govore i nude razna rješenja, ali zasad bez pozitivnih učinaka. Stanje u Slavoniji je alarmantno, prvenstveno zbog odlaska mladih obrazovanih ljudi i cijelih obitelji, ali ni situacija na sjeverozapadu Hrvatske nije idealna.

U Ludbregu je o ovoj temi nedavno govorio Stjepan Šterc, profesor Geografskog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu i jedan od najpoznatijih hrvatskih demografa. Predavanje na temu „Hrvatska demografska stvarnost, neizvjesna budućnost“ organizirao je Rotary klub Ludbreg.

Kao Irska

Kroz svoju prezentaciju Šterc je pokazao kako bi u svjetlu dramatičnih demografskih brojki mogla izgledati hrvatska budućnost, ali je iznio i rješenja za državne, lokalne i ostale institucije, koja su već uspješno primijenile druge razvijene zemlje,poput Izraela i Irske.
U svojoj prezentaciji Šterc se osvrnuo i na statistiku koja pokazuje loše demografske pokazatelje u Varaždinskoj županiji. Gotovo svi gradovi i općine na području Županije godinama bilježe prirodni pad stanovništva, tako da je od 2012. do 2016. godine izgubljeno gotovo 5000 stanovnika. Ujedno iz godine u godinu raste broj iseljenih, tako da je 2012. iz Županije otišlo 44 ljudi, a 2016. godine više od 800 stanovnika.

U Varaždinskoj županiji pozitivni prirast bilježe samo općine Petrijanec i Sračinec, a u Međimurskoj županiji 2016. godine više rođenih nego umrlih imale su općine Kotoriba, Mala Subotica, Nedelišće i Orehovica

Stanje nije puno bolje ni u Međimurskoj županiji, iako se prirodno kretanje stanovništva posljednjih godina kreće oko pozitivne nule, odnosno jedne je godine malo veći broj umrlih, a druge godine prevladaju rođeni. Međutim, ni najsjevernija hrvatska županija nije imuna na iseljavanje, koje je dodatno potaknuto niskim plaćama.

Štercovo gostovanje u Ludbregu bila je prilika za razgovor o tome što nas sve čeka u idućim godinama i što se na nacionalnoj razini može napraviti da bi se demografski pokazatelji pokrenuli u pozitivnom trendu.

Godinama naglašavate da je demografska problematika ujedno i pitanje državne sigurnosti. Zašto demografsko pitanje postaje pitanje broj jedan u Hrvatskoj?
Demografska je problematika zaista pitanje svih pitanja u Hrvatskoj zato što je ljudska populacija najvredniji dio svakog društva i prostora, zato što u Hrvatskoj ne postoji nijedna problematika baš sa svim negativnim pokazateljima i trendovima, zato što o njoj ovisi budućnost naše zemlje, zato što je silina odlaska prirodnim putem i iseljavanjem toliko intenzivna da u skoroj budućnosti izravno ugrožava sve sustave u zemlji… i puno još takvih “zato što”. Uglavnom već svi to shvaćaju, osim političkog sustava, koji i dalje vozi po svom, usporeno, nezainteresirano i bez plana puta.

Razlike

Svi upozoravaju na dramatičnu demografsku situaciju u Slavoniji, a kakvo je stanje na sjeveru zemlje, u Varaždinskoj županiji i Međimurju? Natalitet se u Međimurju kreće oko pozitivne nule, dok Varaždinska županija prirodnim prirastom gubi ukupan broj stanovnika. Možete li komentirati te razlike?
Mirno promatranje demografskog pražnjenja Slavonije i objašnjenja kako se nešto čini, ali su učinci dugoročni, izravno potvrđuje odgovornost političkog upravljačkog sustava za našu budućnost. Obje spomenute županije su po stopama prirodnog kretanja i vanjske migracijske bilance, u odnosu na ukupno stanovništvo, samo prividno u povoljnijem položaju.

Pokazatelji nisu tako negativni, ali jesu trendovi, pa je samo pitanje vremena kad će se i na sjeveru Hrvatske ponoviti slika iz ostalih dijelova zemlje. Različita struktura prostora, stanovništva i gospodarstva u osnovi čini razliku između dviju spomenutih županija, posebice struktura stanovništva, ali će vrlo brzo starenje stanovništva i konstantno iseljavanje ostaviti traga i na rodnost.

Kod iseljavanja brojke su jednako porazne i za Međimursku županiju, kao i za Varaždinsku i sve ostale županije u zemlji. U kojoj je mjeri ulazak Hrvatske u EU dodatno potaknuo iseljavanje?
Iseljavanje kao konstanta u oba prostora događalo bi se i bez ulaska u EU, ali ga je sam ulazak dodatno ubrzao. Velika potreba razvijenog europskog gospodarstva za radnom snagom i velika razlika u uređenosti društava i gospodarstava usmjerava migracije. Prihvati li se to kao neumitnost bez ikakvih poticajnih modela ostanka (radnih, financijskih, pravnih, sigurnosnih, političkih, projekcijskih, planskih, modelskih i slično), razlike će unutar EU biti sve veće, bez obzira na fondove i slična europska dostignuća. Razliku će naprosto činiti struktura stanovništva, a po mogućoj supstituciji i vrsta djelatnosti.

Gospodarstvo

Ističete da problematiku demografije treba promatrati u kontekstu gospodarstva i da je iz Ministarstva socijalne politike treba preseliti u Ministarstvo gospodarstva. Koje bi se tada mjere mogle poduzeti na području demografske revitalizacije?
Demografska problematika nije samo pitanje obiteljske i socijalne politike, niti je to primarno svjetonazorsko pitanje, već je to pitanje gospodarskog i ukupnog razvoja zemlje i njezinih županija (regija). Zato bi ga i trebalo postaviti na stratešku razinu odlučivanja i u temelj ekonomskih razvojnih modela. Organizacijski bi demografsku problematiku trebalo postaviti u okvir djelovanja posebnog strateškog Vladinog ureda iznad ministarstava, na čijem bi čelu trebao biti potpredsjednik Vlade.

Organizacijski bi demografsku problematiku trebalo postaviti nadresorno, u okvir posebnoga Vladinog ureda

Time bi se pokazalo razumijevanje problematike i želja za provođenjem ključnih revitalizacijskih mjera. Na taj bi način pozicioniranjem uvjetovali provođenje svake reforme sukladno potrebama demografskog opstanka; od porezne, poljoprivredne, regionalne, financijske, obrazovne i svake druge. Predaleko su demografske negativnosti u našoj zemlji otišle da bi nam samo populacijska politika vratila nadu.

Šterc je iznio i primjere dobre prakse demografske revitalizacije koje su ostvarile rezultate u Izraelu i Irskoj

Hrvatskoj su danas potrebni decentralizacija, planski regionalni razvoj, uključivanje iseljeništva u društveni, gospodarski, financijski, politički i svaki drugi način života u Hrvatskoj. Hrvatskoj su potrebne odluke temeljene na znanstvenom promišljanju u okviru nacionalne razvojne strategije.

Spominjete izraelski i irski model kao dobre primjere koje bismo i mi mogli implementirati. Što su to točno Izraelci i Irci napravili po pitanju zaustavljanja negativnih demografskih trendova?
Odgovorit ću vrlo jednostavno. Obje zemlje nisu zaboravile svoje iseljeništvo i razvojnu koncepciju provode u interesu svog stanovništva i prostora.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje