Povežite se s nama

Kultura

Za 67 programa u kulturi Varaždinska županija izdvojila 206.330 eura

Objavljeno:

- dana

Čuvanje višestoljetne tradicije knjižnice Franjevačkog samostana u Varaždinu, Arheološka istraživanja u Varaždinskoj županiji, Kukuljevići dani u Varaždinskim Toplicama, Lepoglavska čipka, Ježekovi dječji folklorni susreti, samo su dio od ukupno 67 programa i projekata u kulturi koji su u 2024. godini dobili financijsku podršku Varaždinske županije.

Rezultat je to Javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi Varaždinske županije, putem kojeg je, sukladno prijedlogu Kulturnog vijeća, dodijeljeno 206.330 eura, 16.330 eura više nego prošle godine.
Ugovore o financiranju danas su predstavnicima ustanova u kulturi, umjetničkih organizacija, udruga, samostalnim umjetnicima i drugim pravnim osobama koji djeluju u području kulture i umjetničkog stvaralaštva na području Varaždinske županije dodijelili zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec i predsjednik Županijske skupštine dr. sc. Josip Križanić, a u prisustvu predsjednice Kulturnog vijeća Varaždinske županije dr. sc. Vesne Pascuttini-Juraga te gradonačelnika Grada Lepoglave, ujedno i županijskog vijećnika Marijana Škvarića.

– Programi koji su prijavljeni su zaista raznoliki i sadržajni te pokazuju koliko je Varaždinska županija propulzivna u pristupu kulturi i njegovanju kulturne baštine. Moramo se pohvaliti kako zaista imamo prave čuvare naše kulturne baštine. Svojim radom oplemenjuju zajednicu u kojoj žive, ali i šire glas o našoj županiji kao županiji kulture. Iako je nezahvalno govoriti o brojevima kada je kultura u pitanju, 206.330 eura koliko dodjeljujemo ove godine je povećanje za gotovo 72 % u odnosu na 2022. godinu, te ćemo u tom smjeru nastaviti i dalje jer nas kultura, umjetnici i svi koji djeluju u kulturi obvezuje da budemo još bolji – izjavila je zamjenica župana Silvija Zagorec zahvalivši se i Kulturnom vijeću Varaždinske županije koje drugu godinu zaredom radi prijedlog programa javnih potreba u kulturi.

Predsjednica Kulturnog vijeća Varaždinske županije dr. sc. Vesna Pascuttini-Juraga objasnila je kako je riječ o programima koje pokrivaju različita područja kulturne baštine.

– Program javnih potreba u kulturi prvenstveno se odnosi na očuvanje običajne kulture, tradicionalnih kulturnih manifestacija, amaterske kulture, poticanje kulturno-umjetničkog stvaralaštva, očuvanje kajkavskog jezika i njegove raznolikosti, zaštite nepokretne, pokretne, arheološke i nematerijalne kulturne baštine, podršku institucijskoj i profesionalnoj kulturi, obrazovanje djece i mladih u kulturi, medijskoj kulturi, ali i suvremene umjetnosti te interdisciplinarnih umjetničkih praksi. Važno je je za naglasiti kako će kultura na ovaj način biti dostupna svima bez obzira gdje žive i djeluju, te su programi prilagođeni svim dobnim skupinama – izjavila je dr. sc. Vesna Pascuttini-Juraga.

Gradski muzej Varaždin i ove se godine javio na Javni poziv, a dobiveni iznos utrošit će za tri arheološka istraživanja koja provode na području Varaždinske županije.

– Nakon dugog niza godina namjeravamo završiti prvu fazu arheoloških istraživanja na Lonji, to je lokalitet koji je iznimno vrijedan i ogroman. Vjerujem da ćemo ovom prvom fazom završiti nekih 10 posto ukupnog nalazišta. Nakon toga planiramo, kad nam vremenski uvjeti dozvole, imati arheološko istraživanje jednog lokaliteta Punikve, koji do sada nije bio zaštićen, a od izuzetne je važnosti, jer se najstarija povijest u Varaždinskoj županiji nalazi upravo na tom mjestu. Kako je ove godine obljetnica proglašenja Špilje Vindija zaštićenim lokalitetom, Muzej namjerava izdati jednu publikaciju u suradnji s Javnom ustanovom Priroda Varaždinske županije – objasnio je ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini.

Financijska sredstva dodijeljena su i Franjevačkom samostanu sv. Ivana Krstitelja u Varaždinu za čuvanje njihove višestoljetne tradicije knjižnice.

– Naš samostan vuče daleku povijest u 1239. godinu i uz njega je uvijek bilo vezano školstvo, ali isto tako i bogata knjižnica. Novac koji smo dobili namijenjen je za očuvanje knjižne kulturne baštine. Samostan čuva veliki broj inkunabula, vrlo vrijednih rijetkih hrvatskih i slovenskih knjiga. Možemo reći raritetnih primjeraka u cijeloj državi te smo po tome najbogatiji samostan sjeverne Hrvatske. To blago treba itekako čuvati. Novac ćemo iskoristiti za katalogizaciju, ali isto tako i za očuvanje jer smo dobivenim sredstvima obnavljali knjige što je itekako važno zbog velikog fonda knjiga. Ono što imamo i što baštinimo treba jako dobro čuvati – zaključio je gvardijan Franjevačkog samostana fra Dragan Grizelj zahvalivši se Varaždinskoj županiji što je prepoznala projekt vrijedne kulturne građe jer je to, prema njegovim riječima, baština cijele domovine.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje