Povežite se s nama

U fokusu

Zabrinuti mještani Beletinca na nogama: odlomio se dio Vinogradske ulice

Objavljeno:

- dana

Na području brdskog dijela Varaždinske županije i ove su se godine otapanjem snijega aktivirala brojna klizišta, među kojima je i jedno u naselju Beletinec u Općini Sveti Ilija.

Naime, još su u ožujku ove godine iz Županijske uprave za ceste (ŽUC) isticali da imaju evidentirano 60-ak klizišta, od kojih je najkritičnije u zaselku Briški kod naselja Ježovec na području Bednje te Kameničkog Podgorja.

Opasnost?

Klizišta su se aktivirala i na području gradova Ivanca i Novog Marofa te općina Cestice, Vinice, Visokog i Gornjeg Kneginca, a nizu se priključilo i Beletinec, u čijem se naselju nalazi klizni teren na koji se požalila čitateljica Regionalnog tjednika.

Načelnik Marin Bosilj naveo je da se posljednjih godina u Općini aktiviralo nekoliko klizišta koja nisu prekidala prometovanje ili ugrozila kuće

– Zbog klizišta u Vinogradskoj ulici u potpunosti smo odsječeni od glavne ceste. Iako je napravljen alternativni put koji vodi kroz šumu, to nije dovoljno. Jako je opasno u tom dijelu koji zovemo „Briška“, čak sam vidjela djecu koja na putu do škole koračaju kroz klizište, što me jako brine – navela je čitateljica.

Stoga smo kontaktirali ravnatelja ŽUC-a Tomislava Osonjačkog, koji je objasnio da je do klizanja u Vinogradskoj ulici došlo zbog zimskih uvjeta i topljenja snijega. Trenutno, kaže, u tijeku je postupak javne nabave za radove na klizištu.

– Radovi bi trebali početi kroz 10-ak dana, a njihova je planska vrijednost 500.000 kuna – naveo je Osonjački i dodao da je trenutno na županijskim cestama aktivno 50-ak klizišta, za čiju sanaciju su u važećem planu građenja osigurana 3 milijuna kuna.

S radovima je upoznat i načelnik Općine Sveti Ilija Marin Bosilj, koji je rekao da se klizište aktiviralo prije otprilike mjesec dana. Tada je, navodi, ŽUC trebao sanirati cestu bez projektne dokumentacije, no klizište se povećalo, zbog čega se sanacija odužila.

– Općina je napravila alternativni pravac, koji je dijelom asfaltiran a dijelom makadam, te smo taj dio maksimalno popravili. Bio sam prije nekoliko dana baš na tome mjestu i u neposrednoj je blizini jedna vikendica, no ona nije ugrožena. Samo ako bi se klizište proširilo prema sjeveru, tada bi kuća mogla biti ugrožena – naveo je načelnik Bosilj.

Dodao je i da se ove godine na području Općine klizišta nisu u većoj mjeri aktivirala. Prošlih je godina bilo više njih, navodi općinski načelnik, no nisu prekidala prometovanje ili ugrožavala kuće.

– Sanacija klizišta trebala bi krenuti ovih dana, tako da će problem uskoro biti riješen – zaključio je Bosilj.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje