Povežite se s nama

Kultura

Varaždinski kipar Nikola Vudrag izlaže na prvom Malteškom bijenalu suvremene umjetnosti

Objavljeno:

- dana

Varaždinski kipar Nikola Vudrag izlaže na prvom Malteškom bijenalu suvremene umjetnosti, koji se održava od 13. ožujka do 31. svibnja na više od 20 lokacija diljem Malte.

– Nakon što je više od 70 godina bila zatvorena za javnost, izložbom kustosa Borisa Kudličke u sklopu prvog Malteškog bijenala 13. ožujka otvorili smo vilu LuginsLand of Art. Iznimno smo ponosni što na izložbi sudjeluje i hrvatski kipar Nikola Vudrag, čiji je rad na Grand Charity Auction u Varšavi 2023. prodan za više od 700.000 eura, a koji će također izlagati i na Venecijanskom bijenalu – rekla je za MaltaToday Amma Omenaa Mensah, izvršna direktorica Zaklade OmenaArt, koja je financirala restauraciju spomenute vile.

– Smatramo kako je ovo najvažnija izložba koju je naš tim do sada organizirao – kazala je Omenaa Mensah te dodala kako je kustos izložbe Boris Kudlička izabrao radove malteških i poljskih umjetnika te rad hrvatskog kipara Nikole Vudraga “Jabuke Hesperida”. Upravo je taj rad, prema riječima Omenaa Mensah, kustos Kudlička postavio na najatraktivniju poziciju u vrtovima Vile LuginsLand, sada preimenovane u LuginsLand of Art.

Inspiraciju za rad “Jabuke Hesperida” Nikola Vudrag je našao u drevnom grčkom mitu o Heraklu i njegovih dvanaest teških zadataka među kojima je i pronalazak Hesperidinih jabuka.

– Kako bi izbavio Prometeja, okovanog titana, Heraklo se upustio u potragu za nedostižnim zlatnim jabukama Hesperida. Zahvalan na tome, Prometej je uputio Herakla Atlasu, koji je nosio težinu neba na svojim ramenima. Prepoznavši Atlasovu bol, Heraklo je ponudio svoju pomoć, noseći teret neko vrijeme i konstruirajući legendarne “Heraklove stupove”. Zauzvrat, Atlas je Heraklu otkrio lokaciju zlatnih jabuka, prepoznavši njegov plemeniti karakter i spremnost da pomogne drugima – objasnio je Vudrag.

On ističe kako odabirom ovog rada za postav izložbe Zaklada OmenaArt prihvaća Heraklov duh, posvećujući se pomaganju onima koji su u nevolji i ne očekujući bilo što zauzvrat. Poput Herakla, Zaklada daje prednost dobrobiti i uzdizanju drugih iznad osobnih interesa, istodobno stvarajući duboku vezu između drevnih mitova, filantropije i umjetničkog izražavanja.

– Skulptura “Jabuke Hesperida” smještena unutar vrtova vile Luginsland na Malti, služi kao upečatljiv vizualni prikaz grčkog mita i misije Zaklade. Konstruirana poligonalnim oblicima, skulptura odražava bit geometrije i matematike, pokazujući preciznost i eleganciju svojstvenu prirodnom svijetu – dodaje Vudrag koji je skulpturu izradio od vječnog corten čelika.

Corten čelik prepoznatljivog je izgleda hrđe, no ujedno je otporan na hrđanje, a evocira toplu, zahrđalu antičku patinu. Međutim, bit umjetničkog djela leži u međuigri između čelične ljuske i blještećeg svjetla koje proizlazi iznutra.

– Jarko, toplo svjetlo, zaštićeno i oblikovano čelikom, predstavlja međusobnu povezanost humanosti i transformativne snage filantropije. Baš kao i Heraklova nesebičnost koja mu je osvijetlila put do zlatnih jabuka, tako i sjaj skulpture obasjava vrt i srca onih koji tome svjedoče, stvarajući narativ koji odjekuje u publici i nadahnjuje je da pozitivno utječe na svijet – zaključuje Vudrag, čija je sljedeća destinacija izložba “Personal structures” u organizaciji Europskog kulturnog centra u Palazzo Mora tijekom 60. Venecijanskog bijenala.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje