Povežite se s nama

U fokusu

Kibernetička sigurnost u Općoj bolnici Varaždin na najvišem nivou

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

U Općoj bolnici Varaždin u ponedjeljak je održana završna konferencija projekta „Izgradnja kapaciteta kibernetičke sigurnosti Opće bolnice Varaždin u skladu s nacionalnim i EU zakonodavstvom”.

Riječ je o projektu vrijednom gotovo 400.000,00 eura, a njegov je glavni cilj omogućiti Općoj bolnici Varaždin da zadovolji zahtjeve kibernetičke sigurnosti u skladu s hrvatskim i zakonodavstvom Europske unije.

Omogućit će se to uvođenjem novih organizacijskih struktura, uspostavom postupaka za postizanje kibernetičke sigurnosti, uvođenjem novih IT alata, korištenjem usluga upravljanog Sigurnosnog operativnog centra, provođenjem ispitivanja ranjivosti i propusta IT sustava, edukacijom osoblja OB Varaždin o pitanjima kibernetičke sigurnosti te razmjenom informacija o kibernetičkim incidentima na nacionalnoj i europskoj razini.

Varaždinska bolnica je jedina bolnica u Hrvatskoj, uz Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, koja provodi ovaj projekt koji je počeo 1. rujna 2021., a traje do 30. lipnja ove godine, podsjetio je ravnatelj OBV Damir Poljak.

– Cilj nam je povećati sigurnosne zahtjeve vezane uz kibernetičku sigurnost u našoj bolnici. Ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 400 tisuća eura, od kojih se oko 300 tisuća financira iz Europske unije, a 25 posto smo sufinancirali sami, da bismo povećali kibernetičku sigurnost uvođenjem novih IT alata, poboljšanjem usluga sigurnosnog operativnog centra, ispitivanjem ranjivosti našeg sustava i edukacijom osoblja. Jedan od ciljeva bio je povezati se sa svim relevantnim institucijama na nacionalnoj razini i u svijetu koje se bave i koje imaju alate za otkrivanje i odgovore na sve probleme koji se mogu dogoditi kao kibernetički incidenti i narušiti ukupno funkcioniranje informacijskog sustava u Općoj bolnici Varaždin – rekao je ravnatelj Poljak.

Dražen Pomper, voditelj Odjela za informatiku OB Varaždin, pojasnio je kako je riječ o projektu koji je nadogradnja postojećeg sustava.

– S prijetnjama sigurnosti već smo bili upoznati davno, na temelju iskustava drugih zdravstvenih ustanova. Znamo koliko je to ozbiljan problem, a naša bolnica temelji svoje poslovanje, odnosno sve kritične poslovne procese, na rješenjima koja zahtijevaju vrlo kompliciranu i sofisticiranu informatičku i telekomunikacijsku infrastrukturu. Da bi to sve funkcioniralo besprijekorno, odnosno u kontinuitetu, mi smo bolnica koja radi 24 sata dnevno – rekao je Pomper.

Misle na sve

Dodao je da je nužno imati osnovne alate za nadzor i rad takvih rješenja, kao što su vatrozid, antivirusni program, kontrola vjerodajnica te ljudi unutar samog poslovnog sistema.

– Imati dobru nadogradnju tog sustava znači da se odmah bilježe svi mogući incidenti u realnom vremenu, da bi se potencijalne prijetnje što brže otklonile i da obavijestimo druge sudionike u procesu europske legislative o čemu se tu radi. Mi smo već odavno korisnici zakona o zaštiti osobnih podataka. Naime, imamo nacionalnu informatičku strategiju, a ona nalaže da svi mi svojim postupcima budemo u sukladnosti sa svim zakonima Europske unije i Hrvatske – kazao je Pomper.

Naglasio je da sva postojeća rješenja, koja se temelje na principima antivirusnih alata i nadogradnje koja se uključuje u sve alate umjetne inteligencije, sugeriraju da bi situacija trebala biti sigurna.

– Uvijek prvo nastaje problem, a onda se pojavljuje rješenje. Ovim projektom nastojimo uskladiti se s vlastitim željama, a to je da nikad ne doživimo zastoj poslovnog sustava jer je gubitak podataka poslovna katastrofa – zaključio je Pomper.

Uime Varaždinske županije, završnoj je konferenciji nazočila zamjenica župana Silvija Zagorec koja je naglasila da je Opća bolnica Varaždin već realizirala ili provodi 14 EU projekata za koje je osigurala bespovratna sredstva, a ovaj je projekt jedan od njih.

– Iznimno smo ponosni što je uspješno priveden kraju jer je povećanje kibernetičke sigurnosti sustava zaista bitno. Prošla godina bila je povijesna godina za naše zdravstvo. U Varaždinskim Toplicama smo otvorili Nacionalni rehabilitacijski centar za rehabilitaciju kralježnične moždine, a u varaždinskoj bolnici je otvoren Objedinjeni hitni bolnički prijem, jednodnevna kirurgija i dnevna bolnica. U tijeku je izgradnja Centralnog operacijskog bloka, projekta na koji se čekalo 20-ak godina te vjerujem da krajem sljedeće godine ovdje biti izgrađen objekt od 12.000 kvadrata. Znamo da Općoj bolnici Varaždin gravitira više od 300 tisuća pacijenata, tako da će Centralni operacijski blok predstavljati zaista značajan iskorak za zdravstvo, ne samo na području Varaždinske županije, već i na području sjeverne Hrvatske – kazala je županova zamjenica.

Znanje je moć

Dodala je da je uz ulaganja u infrastrukturu itekako važno ulaganje u ljude.

– Varaždinska županija raspisala je natječaj za dodjelu potpora za doktorske studije. Natječaj je otvoren do 24. lipnja, a  visina jednokratne potpore iznosi maksimalno do 1.500 eura. Na taj način želimo olakšati i potaknuti naše doktorande da se usavršavaju jer znamo da je znanje moć – poručila je zamjenica Zagorec.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje