Povežite se s nama

U fokusu

Iz Varteksa poručili: Nije nam jasno iz kojeg razloga župan, ali i zastupnici HDZ-a javno izražavaju podršku i stoje na strani HBOR-a

Objavljeno:

- dana

Saborski zastupnik HDZ-a Goran Kaniški u Hrvatskom saboru govorio je o situaciji u Varteksu te istaknuo kako su djelatnice Varteksa kod kuće od 17. lipnja.

– Vrijednost tvrtke je 24 milijuna eura, pod založnim pravom je 21 milijun eura. Ostaje otprilike 3 milijuna eura koji, kada se usporede mjesečni prihodi i rashodi, dovoljni su za svega 3 mjeseca rada. Ono što je vrijedno, imaju veliki kapacitet proizvodnje, međutim, robu trenutno plasiraju samo putem maloprodaje i na taj način mjesečno prihoduju maksimalno 700 tisuća eura. Nemaju LOHN poslova, svi su otkazani. Maloprodajni dućani koji im rade su u najmu, a one vrijedne nekretnine, izvan tvorničkog kruga, po državi i izvan države, su rasprodane. Prodane su parcele u samom tvorničkom krugu – 6,3 hektra – istaknuo je saborski zastupnik Kaniški.

Dodao je kako je zanimljivo što postoji interes za dokapitalizacijom od strane jednog dioničara u visini od 4,5 milijuna eura, no tek kada bi HBOR i poslovna banka prihvatili njegovu ponudu za podmirenje dugovanja.

Istaknuo je kako je varaždinski župan Anđelko Stričak održao sastanak s Upravom Varteksa 29. svibnja te da je Uprava već 5. lipnja bila primljena u HBOR na sastanak, gdje je također bio prisutan župan Stričak.

– Otkuda i zbog čega interes novih suvlasnika za suvlasništvo nad posrnulom tvrtkom gdje su radnici doma, koja ne radi i ima dugove? I ono najvažnije, otkuda im toliki novac? Je li cilj potpuna likvidacija Varteksa, da u potpunosti nestane i grabež preostalog tvorničkog zemljišta koje nije pod hipotekom? Gdje su sada prava tih žena? – pita se između ostalog Kaniški. 

Na njegove navode očitovali su se iz Varteksa i njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Žalosti nas što g. Kaniški i župan niti nakon nekoliko održanih sastanaka nema kapacitet shvatiti problematiku i financijski okvir u kojem se Varteks nalazi.

Dozvolite nam da ispravimo netočne navode i referiramo se na svaki od njih.

1. Govori se da nisu isplaćene plaće od siječnja

Ovo je potpuna laž. Zadnje plaće su isplaćene za travanj. Dakle Varteks trenutno kasni s isplatom plaća za svibanj i jedan manji dio za travanj.

2. Vrijednost tvrtke je 24 milijuna eura, a pod založnim pravom je 21 milijun eura.

Ovdje se vidi da gospodin Kaniški ne barata materijom. Spominje se i “višak” od tri milijuna eura.

Oni koji barataju elementarnom financijskom pismenosti, znaju da stavka kapitala u bilanci odgovara vrijednosti imovine umanjenoj za vrijednost dugova. Ta stavka kapitala u Varteksovoj bilanci, prema zadnjim izvještajima, je negativna, što znači da su dugovi tvrtke veći od imovine, a što je javni podatak. Prema službenom elaboratu o procjeni vrijednosti dionice, vrijednost tvrtke procjenjena je na oko 300 tisuća eura, a ne na 24 milijuna. Nejasno je na koji način su izračunali i taj “višak” od tri milijuna eura.

3. Spominje se investitor koji bi dokapitalizirao Varteks za 4,5m eur kada bi banke prihvatile njegovu ponudu za podmirenje duga.

Ovo je ili namjerno plasirana laž ili nerazumijevanje tematike. Prijedlog za podmirenje društva bankama poslalo je društvo Varteks, a sve unutar okvira koji bi omogućili nastavak proizvodnje i opstanak društva. Žalosti nas nerazumijevanje zastupnika o osnovama poslovanja – očekivali smo da bi se prije iznošenja ovakvih tvrdnji morali barem konzultirati sa stručnjacima, ili provjeriti s upravom Varteksa da li su ovi navodi točni. Također, nije istina da postoji interes jednog ulagača za dokapitalizaciju od 4mil eur – napravljen je poziv na dokapitalizaciju da se privuče interes svih potencijalnih ulagača, jer je nemoguće da se u ovoj situaciji pojavi samo jedan ulagač koji bi osigurao taj novac. Iznose koje bi Varteks isplaćivao bankama, prikupio bi iz svih izvora, od dokapitalizacije, prodaja nekretnina i novih zajmova, a ne od jednog investitora. Ukupan iznos koji je Varteks pokušavao prikupiti dokapitalizacijom bio je 2.5 milijuna eura.

4. Nakon sastanka 5. lipnja u HBOR-u ništa nije ponuđeno od strane Varteksa, samo se očitovao HBOR koji je ponudio alternativno rješenje na koji se uprava Varteksa nije očitovala i na koji još uvijek nije dobiven odgovor.

Ovo je u potpunosti netočno i nadamo se da se radi o nerazumijevanju, a ne namjernom podmetanju. Sve ovo što iznosimo je lako provjerljivo pregledom e-mail korespondencije.

Naime, nakon inicijalnih sastanaka s Bankama u svibnju, Varteks je ponudio prijedlog otplate HBOR-u, na koji je stigla odbijenica. Tzv. kontraprijedlog HBOR-a koji se spominje je zapravo bio prijedlog da se otplati kompletna glavnica duga, što je i ranije bilo na stolu, no Varteks nikada nije imao taj novac. To ujedno znači da Varteks odlazi u stečaj. Dakle, ovo je od strane Varteksa shvaćeno kao odbijenica, a ne kao spasonosni kontraprijedlog. Pogotovo kada se uzme u obzir da je komercijalna banka (za razliku od HBOR-a) bila spremna prihvatiti prijedlog koji je u interesu Varteksa.

Nakon svega ovoga dolazi do spomenutog sastanka 05.06. u HBOR-u na kojem je bio i župan Stričak, a na kojem se dogovorio model prema kojem Varteks treba sastaviti novi prijedlog prema HBOR-u.

S obzirom na hitnost situacije, isti dan, 05.06. u kasnim večernjim satima, Varteks šalje novi prijedlog prema HBOR-u, na koji do današnjeg dana nismo dobili nikakvo očitovanje. Uprava je u nekoliko navrata kontaktirala HBOR i molila da se očituju na prijedlog, jer doslovno o tome ovisi može li Varteks preživjeti te da nemamo puno vremena. Ovo se lako može provjeriti budući da je sva komunikacija išla putem emaila.

Dakle, ovdje javno pitamo, zašto g. Kaniški u javnom obraćanju iznosi neistine kako bi diskreditirao Varteks i upravu koja pokušava spasiti proizvodnju i održati Varteks na životu?

Nažalost, čini se da je cijelo ovo obraćanje vođeno od strane župana, koji je tražio da nakon sastanka pošaljemo pozitivno priopćenje u kojem navodimo kako je uz pomoć župana nađeno rješenje za spas Varteksa. Nažalost, takvo priopćenje ne bi bilo točno sve dok se takav model stvarno i ne pronađe. Ne pristajemo na skupljanje jeftinijih političkih bodova na Varteksu dok prolazi kroz svoj najteži period u stogodišnjoj povijesti.

5. Insinuacija da je likvidacija Varteksa cilj vlasnika i uprave

Ako pričamo o tome tko ima za motiv likvidaciju Varteksa i “grabež” oko nekretnina, bitno je sagledati tko najviše profitira od te likvidacije i tko iskazuje interes za nekretninama.

U slučaju likvidacije, može se očekivati da se nekretnine prodaju ispod cijene, posebno zato što strateški projekt vlade koji je donesen za Varteksove nekretnine, propada u slučaju stečaja i sa sobom ruši vrijednost nekretnina. To je ono što ova Uprava i suvlasnici pokušavaju spriječiti, jer vjerujemo da postoji model u kojem se vjerovnici mogu namiriti, a da Varteks nastavi poslovati uz očuvanje operativne imovine. Moguće da nekima to smeta. g. Kaniški ide toliko daleko da čak poziva i institucije pravne države da istraže zašto bi itko imao interes ulagati u Varteks. Možda je bolje pitanje za institucije pravne države, zašto neki na ovakav način efektivno pokušavaju obeshrabriti bilo koga da investira u tu „posrnulu tvrtku“. U slučaju stečaja i jeftine prodaje nekretnina, jedini koji sa sigurnošću mogu očekivati naplatu u punom iznosu su vjerovnici prvog reda – dakle Banke u kojima je i HBOR, koji je najtvrđi pregovarač (iako je šteta za državni proračun drastično veća od naplate koju mogu ostvariti).

Nije nam jasno iz kojeg razloga župan, ali i zastupnici iz njegove stranke javno izražavaju podršku i stoje na strani HBOR-a koji već četiri tjedna ne odgovara na ponudu Varteksa i time ga efektivno gura u stečaj. Postavlja se pitanje jesu li oni na strani Varteksa i lokalne zajednice, ili su skloniji bankama i nekim drugim interesima koje sami spominju?”

U fokusu

FOTO Sesvete Ludbreške poharala pijavica, vatrogasci imali pune ruke posla

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Snažno nevrijeme jučer je zahvatilo i ludbreški kraj. U nekim je dijelovima pala i tuča, ali ovaj put najviše je štete napravio olujni vjetar koji je bio praćen jakom kišom.

Prema pisanju Podravskog lista, Sesvete Ludbreške, naselje u sastavu Općine Sveti Đurđ, poharala je i pijavica.

-Snažna pijavica u Vinogradskoj ulici s obje je strane rijeke Plitvice na dva imanja uzrokovala veliku materijalnu štetu. Na električnoj mreži slomljena su dva stupa, a snažan vjetar razbacao je crijepove s gospodarskih zgrada. Pokrovne limove sa garaže pijavica je odnijela ravno u Plitvicu, a srušila je i jelku na ogradu. Na intervenciju su izašli vatrogasci DVD-a Sveti Đurđ i DVD-a Sesvete Ludbreške te radnici ludbreške Elektre – piše Podravski list.

-Našli smo se nažalost u aktivnostima zbog kojih i postojimo, a to je nesebično pomažući našim sumještanima uslijed šteta koje je njihovim imovinama nanijelo nevrijeme. Tako smo pomogli kod saniranja krovišta oštećenog prilikom urušavanja dimnjaka, čišćenju okoliša, uklanjanju granja, te na kraju čišćenju korita rijeke Plitvice od ostataka krovišta koje je vjetar donio iz udaljenog gospodarskog objekta – napisali su sesvetski vatrogasci na svom Facebooku.

Hrvatska vatrogasna zajednica jutros je objavila da su vatrogasci na području Varaždinske županije imali više intervencija zbog nevremena. Vatrogasci su zaprimili 8 dojava o potrebi uklanjanja stabala na kojima su ukupno angažirana 42 vatrogasca s 11 vatrogasnih vozila iz DVD-a Petrijanec, Donja Voća, Sesvete Ludbreške, Jalžabet, Križovljan-Cestica, Maruševec i Petrijanec.

Podsjetimo i da je ludbreški kraj nedavno pogodilo jako nevrijeme, a tada je najviše stradalo ludbreško prigradsko naselje Sigetec.

FOTO Pijavica protutnjala Ludbregom, štete su ogromne: Trajalo je dvije minute, ali to je bilo strašno

FOTO: DVD Sesvete Ludbreške

Nastavite čitati

U fokusu

Neki će mladići imati pravo na odgodu obveznog vojnog roka, ali odredit će im se krajnji rok za služenje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

S prvim danom iduće godine, prođe li političku proceduru, trebao bi ponovno krenuti obvezni vojni rok u Hrvatskoj, koji je zamrznut 2008. godine i zamijenjen dobrovoljnim služenjem.

Govoreći o motivima za ponovno uvođenje, Ivan Jušić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale MORH-a, jutros je u HTV-ovoj emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” istaknuo kako je u Ustavu RH, u članku 47, upisano da su svi građani RH koji su za to sposobni dužni braniti svoju zemlju, osim što oni koji zbog vjerskih ili moralnih nazora imaju prigovor savjesti ne moraju obnašati vojničke dužnosti, donosi vijesti.hrt.hr.

Jedan od glavnih razloga za uvođenje obveznog vojnog osposobljavanja je da bi se pričuvne postrojbe nesmetano popunjavale, rekao je Jušić.

Naveo je da vojni rok neće biti kraći od dva mjeseca niti duži od tri.

Naveo je i da HV za početak 2025. ima dovoljno časnika i dočasnika koji mogu provesti temeljno vojno osposobljavanje.

Neke kategorije mladića, poput onih koji idu na studij ili se nalaze u inozemstvu, imat će pravo na odgodu, s tim da će se odrediti krajnji rok za služenje, rekao je Jušić.

Mladići, naravno, moraju proći zdravstvene preglede kako bi se utvrdila njihova sposobnost za vojnu službu, a oni koji nisu sposobni neće biti ni pozvani.

– Za njih će biti nešto lakše nego za ulazak u profesionalnu vojsku, neće morati raditi testove tjelesne spremnosti – rekao je Jušić.

Nakon završetka obveznog vojnog roka, oni koji ne izaberu vojni poziv bit će raspoređeni u pričuvne postrojbe u skladu sa svojim prebivalištem.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje