Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinska županija se zadužuje za 13,1 milijuna kuna kako bi financirala provedbu europskih projekata

Objavljeno:

- dana

Varaždinska županija uzet će kredit u iznosu od 13.100.000 kuna kako bi nastavila s projektima energetske obnove Vodotornja te zgrada Poliklinike i Psihijatrije.

Projekti “teški” 609 milijuna kuna

Većina vijećnika podržala je prijedlog varaždinskog župana za kreditno zaduženje za tri trenutno najhitnija projekta: enegetsku obnovu zgrade Vodotornja, zgrade Poliklinike i Psihijatrije u OB Varaždin. Zahvaljujući kreditu Županija će “zatvoriti” domicilnu komponentu, odnosno iznos koji mora osigurati ako želi da se EU projekti uspješno provedu. Kredit će se uzeti u HBOR-u te će se otplaćivati sljedećih 14 godina, uz fiksnu kamatu od 0,5 posto godišnje.

– Rebalans proračuna i EU projekti povezana su tema. Na žalost, nalazimo se u poziciji da posebno županije koje imaju velik broj i prihvaćenih i ugovorenih projekata, a mi smo jedni od najuspješnijih jer su projekti s današnjim danom vrijedni 609 milijuna kuna, da s obzirom na to da još uvijek nema modela za sufinanciranje od strane države, ulazimo u kreditne aranžmane. Prvi su na redu gorući projekti Vodotoranj, Poliklinika i Psihijatrija. A iznos zaduženja bio bi još manji za oko 6.100.000 kuna da je model postavljen. Međutim, pred nama je još projekata za 81 milijun kuna – rekao je Čačić.

Kako je Varaždinska županija u ovoj godini po ostvarenim EU projektima najuspješnija u Hrvatskoj, sufinanciranje EU projekata pokazalo se velikim problemom jer izvorni proračun Varaždinske županije iznosi 74 milijuna kuna, a samo za sufinanciranje prve grupe EU projekata treba 81 milijun kuna. Problem je i taj što Varaždinskoj županiji još nije vraćen dug države za JPP projekte, koji se popeo na 34 milijuna kuna, iz čega bi se financirao dio “domicilne komponente”.

Samo za obnovu Vodotornja potrebno je nešto manje od 14 milijuna kuna, od čega veći dio sufinancira EU, a Županija iz zaduženja osigurava 7.551.399 kuna.

Ukupna vrijednost obnove zgrade Poliklinike iznosi 7.104.633 kuna, od čega Županija osigurava iznos od 3.242.692 kuna, dok je vrijednost zgrade Psihijatrije je 4.892.729 kuna, a županija sufinancira s iznosom od 2.298.482 kuna.

Kako su ukupni projekti Županije vrijedni su oko 609 milijuna kuna, a novac od EU se mora uzeti jer ga, tvrdi Čačić, nikad više nećemo dobiti po tako povoljnim uvjetima kao što je to sada, postavlja se pitanje hoće li proračun Županije to moći izdržati ne pronađe li Vlada uskoro rješenje za sufinanciranje i ne vrati dug za JPP od 34 milijuna kuna.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje