Povežite se s nama

U fokusu

U prosjeku sa 16 godina stupaju u spolne odnose, a više od pola mladih ne koristi nikakvu zaštitu

Objavljeno:

- dana

U sklopu Nacionalnog projekta Živjeti zdravo, Elementa 1 Zdravstveno obrazovanje, podelement Spolno zdravlje, koji je sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda, provedeno je Istraživanje o spolnom i reproduktivnom zdravlju mladih za 2022 godinu.

Istraživanje je provedeno na uzorku učenika trećih razreda u 100 srednjih škola u Republici Hrvatskoj, s barem jednom školom po županiji, koje su sudjelovale u provedbi edukacija iz spolnog i reproduktivnog zdravlja Nacionalnog projekta “Živjeti zdravo”, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Znači uglavnom se radilo o mladima u dobi od 17 godina.

Edukacija

Rezultati pokazuju da je 31,6 % učenika imalo neku vrstu spolnog odnosa – oralni, vaginalni ili analni odnos. Mladići su u većoj mjeri imali spolne odnose – njih 33,4 %, u odnosu na djevojke – 30,3 %.

– Zabrinjavajući su podaci uporabe kondoma pri spolnom odnosu. Navedeno ukazuje na potrebu pojačanog javnozdravstvenog djelovanja usmjerenog na bolju osviještenost mladih o mogućim rizicima pri nezaštićenom spolnom odnosu neovisno o vrsti spolnog odnosa – pojasnili su stručnjaci u ovom istraživanju.

Među učenicima koji su imali spolni odnos najveći je udio imao vaginalni odnos. Od 598 učenika koji su imali vaginalni odnos, njih 53,9 % imalo je nezaštićen spolni odnos (odnosno, koristli su kondome nikad ili ponekad). Od 561 učenika koji su imali oralni odnos, njih 86,8 % imalo je nezaštićen spolni odnos. Među učenicima koji su imali spolni odnos, manji je udio imao analni odnos, no većinom nisu koristili kondome.

– Medijan dobi stupanja u spolne odnose u učenika koji su imali spolni odnos, kao i promatrano po spolu, je 16 godina, neovisno o vrsti spolnog odnosa – pokazuje ovo istraživanje.

Među učenicima koji su imali spolni odnos i koristili su kondome njih 91,8 % ih je koristilo zbog zaštite od moguće trudnoće, a njih 60,5 % zbog zaštite od spolno prenosivih infekcija. Također, kao razlog nekorištenja kondoma u najvećoj mjeri navode da vjeruju partnera/-icu – njih 39,6 %, potom da ih nemaju pri ruci – njih 35,8 %, te da ih ne vole – njih 34,9 %. Kao razlog nekorištenja, njih 6,5 % navodi da ih je sram kupiti kondome, a 5,7 % da nemaju potreban novac.

Nadalje, rezultati ukazuju na grupiranje rizičnog ponašanja. Polovica učenika koja je imala spolni odnos izjavila je kako ga je imala pod utjecajem alkohola (50,4 %), a gotovo petina imala ga je pod utjecajem psihoaktivnih droga. Kako pokazuju dosadašnja istraživanja, jedan od važnijih čimbenika kada govorimo o rizičnom ponašanju mladih predstavlja pritisak vršnjaka. Tu važnu ulogu imaju programi usmjereni na jačanje otpornosti mladih na socijalne pritiske.
Uloga vršnjaka vidljiva je i u rezultatima ovog istraživanja, budući da upravo razgovor s vršnjacima predstavlja jedan od glavnih izvora informiranja o spolnim odnosima i zaštiti, odmah iza interneta, i u mladića i djevojaka. Tako 45,1 % mladića i 61,7 % djevojaka navodi razgovor s vršnjacima kao izvor informiranja o spolnim odnosima i zaštiti. Osim što, po testu znanja, učenici imaju slabo znanje o spolnom i reproduktivnom zdravlju, s druge strane, vidljiv je nesrazmjer u odnosu na njihovu samoprocjenu znanja, jedan je od zaključaka stručnjaka.

U fokusu

Povećava se povratna naknada za boce, evo za koliko

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

ambalaža plastika plastične flaše

Od nove godine počinje naplata i onih jednokratnih za voće i povrće. Istodobno, povećava se naknada za povrat plastičnih boca. Potvrdila je to ministrica Vučković za RTL.

– Iako se ne bi tako činilo na prvi pogled, riječ je o vrećicama koje čine dosta otpada. U pravilu se bacaju – kao što im ime govori – nakon samo jedne uporabe. Smanjivanje takvih vrećica se potiče već niz godina – rekla je ministrica za RTL.

Naplata vrećica počinje s prvim danom nove godine.

Još jedna novost je povećanje naknade za povrat PET ambalaže.

– Uredba je u ponedjeljak otišla na savjetovanje. Naknada za povrat PET ambalaže povećava se sa sedam na 10 centi – rekla je ministrica Vučković.

Nove uredbe planiraju se usvojiti u listopadu, a primijenit će se od 1. siječnja 2025. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Sigurnost je glavna tema međunarodne konferencije na FOI-u: Sve je više cyber napada, primjer je i jučerašnji u Libanonu…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždinski FOI je domaćin jubilarne 35. međunarodne znanstvene konferencije CECIIS 2024 – Central European Conference on Information and Intelligent Systems. Glavna tema je cyber sigurnost, a konferencija je namijenjena i profesorima i studentima.

Konferencija CECIIS održava se od 1989. godine, a kroz godine se mijenjala i prilagođavala trendovima u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama. Ovogodišnja tema, Cyber-Physical and Embedded Systems, obuhvaća tehnologije koje oblikuju sadašnjost i imaju potencijal transformirati budućnost društva i industrije.

-FOI svake godine nastoji pratiti suvremene trendove u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji, a konferencija uvijek okuplja brojne znanstvenike, stručnjake iz cijelog svijeta i etablirala se u našoj regiji, ali i međunarodno – rekla je dekanica Marina Klačmer Čalopa. Dodala je da ove godine imaju goste predavače iz europskih zemalja, ali i iz Južnoafričke Republike.

Predsjednik Programskog odbora konferencije Neven Vrček istaknuo je da je 35 godina u ovoj znanosti tradicija koja je doista vrijedna pažnje.

– Ove su godine središnja su tema sustavi važni za suvremenu industriju i razvoj cijelog gospodarskog sektora današnjice – kazao je Vrček i dodao da pokrivaju širok spektar tema.

-Bavimo digitalnom transformacijom i informacijskom sigurnošću te umjetnom inteligencijom i u tom smislu pokrivamo širok spektar tema u informacijskim i inteligentnim sustavima – rekao je Vrček.

Među sudionicima konferencije je i Srđan Čapkun, pozvani predavač i stručnjak sa Sveučilišta u Zürichu te predsjednik Centra za sigurnost i privatnost informacija u Zürichu

On je istaknuo da je cyber sigurnost tema koja nije važna samo u smislu binarnih podataka i informacija, kao što su bankovni podaci, novac i slično. Također, osvrnuo se i na jučerašnji događaj u Libanonu.

– Kao što ste možda jučer vidjeli u Libanonu, to je tema koja prelazi neke granice digitalnog u cyber physical system, odnosno prelazi na fizičke napade i to je samo jedan primjer takvih vrsta napada. Više od deset godina bavimo se takvim temama, od napada na GPS sustave navigacije, napada na sustave mjerenja udaljenosti, do napada na industrijske sustave, a može doći i do napada na nuklearne sustave u Iranu – istaknuo je Čapkun.

Program konferencije uključuje tri pozvana predavanja istaknutih međunarodnih stručnjaka. Prvi dan započinje predavanjem prof. dr. sc. Srđana Čapkuna sa Sveučilišta u Zürichu, predsjednika Centra za sigurnost i privatnost informacija u Zürichu (ZICS), nakon čega će uslijediti panel diskusija pod nazivom “It’s time for digital growth”. Drugi dan obilježit će predavanja prof. dr. sc. Hanni Muukkonen sa Sveučilišta Oulu u Finskoj i prof. dr. sc. Barta Rientiesa s Otvorenog sveučilišta u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Konferencija će također ugostiti 9 znanstvenih sekcija, a studenti će imati priliku predstaviti svoje radove na 14. studentskoj poster i prezentacijskoj sekciji. Tijekom trodnevnog programa planirani su i brojni popratni događaji, uključujući gostujuća predavanja, radionice poduzeća i stranih partnerskih institucija, te projektne radionice i sastanke.

Fakultet organizacije i informatike konferenciju organizira u suradnji sa sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu, Fakultetom prometnih znanosti i Fakultetom elektrotehnike i računarstva, te s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta u Osijeku i Fakultetom informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci.

Konferencija se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića te uz podršku brojnih sponzora, a na svečanom otvorenju među brojnim su sudionicima i gostima bili i varaždinski i novomarofski gradonačelnici Neven Bosilj i Siniša Jenkač.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje