Povežite se s nama

Život i društvo

Alojzije Sobočanec dobitnik je Zlatne kune za životno djelo

Foto: HGK

Objavljeno:

- dana

Priznanja najboljima za poslovne rezultate ostvarene u prošloj godini uručena su na 28. svečanoj dodjeli nagrade Zlatna kuna Hrvatske gospodarske komore, održanoj u Hrvatskom narodnom kazalištu 10. listopada.

Nagrađeni su lideri u svojoj branši i predvodnici gospodarskog razvoja hrvatskog gospodarstva, fokusirani na inovacije, zelenu tranziciju, društvenu odgovornost i ulaganje u zaposlenike kao najvažniji resurs tvrtke.

Zlatna kuna za najuspješniju banku uručena je Hrvatskoj poštanskoj banci, dok je nagrada za najbolje društvo za osiguranje u prošloj godini pripala Croatia osiguranju, objavio je HGK.

Dobitnik Zlatne kune za životno djelo je Alojzije Sobočanec koji je bogatu profesionalnu karijeru, punih 50 godina, gradio kao čelnik čakovečke tvrtke Međimurjeplet, a poduzetničku odvažnost potvrdio je osnivanjem tvrtki PANA i PANA Windows.

Hidrocibalae, vinkovačka inženjerska tvrtka specijalizirana za obradu i analizu prostornih podataka u istraživanju mora, dobitnica je Zlatne kune u kategoriji malih trgovačkih društava. Najuspješnije srednje trgovačko društvo je Calvados club, splitska putnička agencija vodeća u Hrvatskoj u segmentu luksuznog i iskustvenog turizma. U kategoriji Zlatna kuna laureat za najuspješnije veliko trgovačko društvo je tvrtka Končar – distributivni i specijalni transformatori, koja je i u prošloj godini potvrdila svoju vodeću poziciju na tržištu, uz značajno povećanje svih važnih financijskih kategorija te uz izvoz koji je činio 90 posto ukupne prodaje.

Život i društvo

FOTO U DND-u Varaždin otvorena Snoezelen senzorna soba

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U sklopu obilježavanja Dječjeg tjedna i Svjetskog dana mentalnog zdravlja u prostorijama Društva “Naša djeca” Varaždin, u Graberju, je 10. listopada otvorena je Snoezelena senzorna soba.

Snoezelen soba je višeosjetilno okruženje koje dokazano pomaže smanjiti nemir i napetost, ali ujedno i stimulira reakcije svih sedam osjetilnih sustava. Potiče komunikaciju, socijalnu interakciju, istraživanje i učenje. Ovakvo okruženje pomaže kod borbe s anksioznošću i depresijom, autizmom, mentalnim bolestima, demencijom, Alzheimerovom bolešću, ozljedama mozga, različitim oblicima poremećaja u kognitivnom i senzornom razvoju.

Svečano otvorenje bilo je događaj posvećen je unaprjeđenju kvalitete života djece i osoba s anksioznošću i depresijom, autizmom, mentalnim bolestima, demencijom, Alzheimerovom bolešću, ozljedama mozga, različitim oblicima poremećaja u kognitivnom i senzornom razvoju, kao i promicanju svijesti o važnosti mentalnog zdravlja u zajednici.
Sredstva za realizaciju Snoezelen sobe prikupljena su kroz Foundraising kampanju te kroz različite projekte.

Cilj je ove donacijske kampanje bio opremiti Snoezelen sobu i predati je djeci na korištenje kako bi u njoj umirili svoje tijelo, opustili se te pokrenuli sva svoja osjetila i doživjeli neka nova, čarobna iskustva. Tako bi se očuvalo i unaprijedilo njihovo mentalno zdravlje.
Društvo “Naša djeca” Varaždin želi postati i prva udruga koja će djeci pružiti uslugu višeosjetilnih iskustava u Snoezelen sobi. Višeosjetilna iskustva uključuju sve senzome sustave djeteta: vestibularni (kretanje, ravnoteža), proprioceptivni (mišići, zglobovi), taktilni (dodir), vizualni (vid), auditivni (sluh), olfaktorni (miris) i gustativni (okus). Višeosjetilna iskustva uključuju sve senzome sustave djeteta: vestibularni (kretanje, ravnoteža), proprioceptivni (mišići, zglobovi), taktilni (dodir), vizualni (vid), auditivni (sluh), olfaktorni (miris) i gustativni (okus).

– U svijetu koji stalno nekuda žuri, svijetu koji je prepun negativnosti i problema, vrijeme je da na trenutak zastanemo, okrenemo se oko sebe i zapitamo se kakav to svijet ostavljamo našoj djeci. Odrasli su stalno u nekoj žurbi u koju sve više uvlače i djecu. Sve je više djece kojoj je potrebna pomoć zbog emocionalnih, ali i ponašajnih problema. Ako samo jednom djetetu koje ima problema s nemirom omogućimo da uđe u čarobni prostor Snoezelen sobe i u njemu doživi nova iskustva, napravili smo mnogo. Ne samo za njega već i za njegovu obitelj, vršnjake i društvo općenito.Društvo “Naša djeca” Varaždin spremno je u svojoj Snoezelen sobi pomoći ne samo jednom djetetu. DND Varaždin vodeća je udruga koja okuplja djecu i pruža im kvalitetno i stručno vodstvo kroz izvaninstuciolani odgoj i obrazovanje i organizaciju usluga koje su teško dostupne u lokalnim zajednicama – poručili su iz DND-a.

Nastavite čitati

Život i društvo

Dr. Nikica Daraboš studente MEV-a upoznao s radom i ciljevima Svjetske zdravstvene organizacije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U četvrtak, 10. listopada je na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu održao predavanje dr. Nikica Daraboš, diplomatski predstavnik Republike Hrvatske i Europske unije pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji u Ženevi.

Bila je to odlična prilika za studente da se upoznaju s radom Svjetske zdravstvene organizacije, s izazovima s kojima se Organizacija susreće i zašto je ona važna. Dr. Daraboš studentima je tako objasnio, među ostalim, kako su glavni ciljevi SZO-a promovirati zdravlje, čuvati, odnosno održati svijet sigurnim i pomagati ranjivima. Posebno se to pokazalo važnim prije nekoliko godina, kada se svijetom proširila COVID-19 pandemija.

– Svjetska zdravstvena organizacija je nakon COVID-19 pandemije postala jako bitna UN organizacija i veliki broj država u svijetu ima suradnju na vrlo visokom nivou, pa je tako i Hrvatska odlučila prije pet godina, uslijed predsjedanja Vijećem Europske unije, poboljšati tu suradnju. Prezentirali smo što znači rad Svjetske zdravstvene organizacije, koja je njezina uloga u globalnom zdravstvu i koja je uloga Hrvatske u tom jednom sistemu međunarodne kolaboracije vezano za poboljšanje zdravstvenih uvjeta, kako naših građana u Hrvatskoj, tako i šire – rekao je dr. Daraboš i tom prilikom zahvalio dekanu MEV-a, izv. prof. dr. sc. Igoru Klopotanu na pozivu na Veleučilište.

Dekan Klopotan također je izrazio zadovoljstvo održanim predavanjem.

– Drago mi je da su naši studenti imali priliku doznati kako funkcionira glavna organizacija za zdravstvo u svijetu i tko stoji iza glavnih odluka vezanih za zdravstvo na globalnoj razini. Važna je ta povezanost sa svim dijelovima svijeta, briga o zdravlju za sve, i one najranjivije, što se posebno pokazuje u situacijama svjetske krize kao što je bio koronavirus – istaknuo je Klopotan.

Dodajmo da se značaj Svjetske zdravstvene organizacije najbolje očituje u njezinim postignućima. Naime, u 70 godina koliko SZO postoji, dječja paraliza je na rubu da bude iskorijenjena, četvero od petero djece u svijetu je primilo osnovna cjepiva, a 21 milijun ljudi je dobio antiretrovirusni lijek za HIV. Također, u 2016. godini u svijetu je umrlo šest milijuna djece mlađe od pet godina manje nego 1990. godine. Proizvedena su nova cjepiva, poput onih za malariju, ebolu i meningitis, a prosječni životni vijek je od 1948. godine s 48 godina do 2018. povećan na 71 godinu, te su to samo neki od uspjeha ove organizacije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje