Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Učili kako se snima film – pisati scenarij, baratati kamerom, ali i što je “glavokadar”

Objavljeno:

- dana

– Kako se zove kadar u kojem je u prvom planu čovjekova glava? – bilo je pitanje Lidije Kraljić djeci okupljenoj na filmskoj radionici u Prelogu.

– Pa, glavokadar! – odmah je stigao odgovor, ali bilo je i onih mališana koji su imali drugačije mišljenje. – Takav kadar se zove selfie!

Dječje radionice

Voditeljica Lidija ipak je na kraju pojasnila da se radi o krupnom planu. To je samo dio vrlo zanimljivih razgovora koji su se odvijali u sklopu filmske radionice „FROOOM!“ Četrdesetak polaznika podijeljenih u tri grupe cijelog je proteklog tjedna učilo sve najvažnije stvari vezane uz film i njegovo nastajanje. – „FROOOM!“ predstavlja sklop dječjih filmskih radionica koje su namijenjene djeci i mladima uzrasta od 8 do 13 godina u početnoj radionici, a u višim razinama opismenjavanja do 16 godina. U Prelogu smo treću godinu zaredom, tako da imamo sve tri grupe polaznika – pojasnila je jedna od voditeljica radionice Lidija Kraljić. U grupi početnika polaznici uče kako je nastao film, njegove osnove te što je sve potrebno da bi se film snimio.

Djeca su podijeljena u tri grupe, početnike, naprednu i majstorsku, a svaka na svoj način uči o filmovima

– Djecu koja nam se pridruže sljedeće godine okupljamo u naprednu grupu, gdje uče pisati scenarij te se dublje upoznaju sa stvarima vezanima uz film. Kasnijih godina polaze majstorske radionice, gdje uče sve o montaži, izradi kostima i ostalim djelatnostima koje su potrebne kako bi se mogao snimiti film. Sve stvari kojima ih naučimo dodatno im pokazujemo kroz konkretne filmove, tako da radionice uključuju i gledanje igranih i animiranih filmova – dodala je voditeljica Kraljić. A da se na radionicama uz igru i zabavu može puno toga naučiti, potvrdile su nam i same polaznice, Janja Gotal, Marta Gregur, Lorena Šestak i Neva Beti. – Jako nam je lijepo. Zabavno je crtati i učiti o filmovima. Naučili smo već i tko se sve od ljudi nalazi na filmskom setu – rekla nam je Janja. A tko je najvažnija osoba na filmskom setu? – Redatelj! On je kao dirigent kojeg svi moraju obavezno slušati – otkrila je Marta. – Jako je zanimljivo gledati što je sve potrebno napraviti kako bi nastao film. Da film nije samo ta dva sata kada sjedite pred televizorom ili u kinu, da je za njegovo snimanje potrebno puno, puno više vremena – zaključila je Lorena. I dok su Janja, Marta i Lorena otkrile kako bi najviše voljele biti filmske glumice i pjevačice, Neva sebe vidi u sasvim drugačijoj ulozi.

Voditelji radionica pružili su polaznicima osnove promišljanja filmske i vizualne kulture, pripremajući ih za praktičnu primjenu stečenih znanja

– Ja želim biti snimateljica. Zanimljivo je gledati kroz malo oko kamere i tako bilježiti stvari koje se događaju oko tebe – pojasnila nam je. A zašto nitko ne želi biti redateljica? – Redateljica mora stalno vikati, a od toga bi nas boljelo grlo – zaključile su mlade frooomovke.

Pomoć partnera

Interdisciplinarna škola o filmu „FROOOM!“ osmišljena je u namjeri da se ostvari vrhunsko obrazovanje i opismenjavanje djece i mladih te osiguraju visokokvalitetni kulturni, filmski i zabavni programi. Program provodi neprofitna međunarodna umjetnička i produkcijska platforma „Bacači sjenki“ sa svojim partnerima: Društvo Naša Djeca, Knjižnica i čitaonica Prelog i Dom kulture Prelog, Muzej Croata insulanus Grada Preloga uz podršku Međimurske županije i Grada Preloga. – Uvidom u složeni proces nastajanja filmske umjetnosti pružamo polaznicima osnove promišljanja filmske i vizualne kulture, pripremajući ih za primjenu dobivenih znanja s naglašenim autorskim principom te razvijajući tehničke, narativne i izvedbene kompetencije koje lako mogu primijeniti u ostalim životnim ili školskim aktivnostima – pojašnjava ekipa okupljena oko „Bacači sjenki“.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje