Povežite se s nama

Kultura

FOTO Svečanom priredbom kojoj je prethodio mimohod završili VII. Dani hajdine u Kučanu i Zbelavi

Objavljeno:

- dana

Udruga za očuvanje tradicijske kulturne baštine Kučana i Zbelave “Hajdina” velikom svečanom priredbom završila je VII. Dane hajdine.

Trodnevna manifestacija, koja je trajala od petka, 28. rujna, do nedjelje, 30. rujna, završila je priredbom kojoj je prethodio mimohod članova Udruge te gostiju koji su nastupili u programu. U velikom šatoru, koji je za ovu prigodu donirala Varaždinska županija, prikazani su ručni radovi vrijednih članova, način na koji se nekada radilo crno ulje, a OPG Pocedulić izložio je proizvode od heljde. Ruža Levatić, predsjednica Udruge Hajdina, zahvalila je svim članovima na marljivom trudu i zalaganju tijekom cijele godine koja je bila, kako je istaknula, prepuna aktivnosti. Pohvalila je i suradnju s Varaždinskom županijom na brojnim projektima u koje je Udruga Hajdina bila uključena. Udruga Hajdina u godinu i pol mandata aktualne županijske vlasti postala je stalan i nezaobilazan partner u turističkim, gospodarskim i gastronomskim manifestacijama, pa je tako zajednička suradnja ostvarena u Zagrebu na manifestaciji „Kajkavci u Lisinskom“, na Doručku s hrvatskih farmi, proslavi 15. godina Udruge kuhara Varaždinske županije, prošle i ove godine na Danima Varaždinske županije, a poseban doprinos Udruga Hajdina dala je ovogodišnjem Bučogradu. – Iza nas je puno prekrasnih trenutaka u kojima je Udruga Hajdina pomogla da našu Županiju predstavimo u najboljem svjetlu. Varaždinska županija nastoji što bolje promovirati naše domaće, autohtono i  izvorno. Promoviramo naše varaždinsko zelje koje je jedan od svega osam proizvoda iz Hrvatske s oznakom izvornosti, snažno brendiramo i naše bučino ulje, a vaša udruga i vaš koščičjak imaju veliku ulogu u očuvanju i prepoznatljivosti cjelokupne tradicijske kulture – naglasila je posebna savjetnica župana i predsjednica Turističke zajednice Natalija Martinčević. Također, Martinčević je podsjetila na 122 projekta koja se provode u Varaždinskoj županijskih vrijednih više od 700 milijuna kuna, no naglasila je da su ovakvi projekti koji dolaze iz srca i plod su rada marljivih ruku građana najvažniji. – Želim puno uspjeha u vašem daljnjem radu i obećavam punu pomoć i podršku Županije te se veselim budućoj suradnji – za kraj je naglasila Martinčević, koja je i najavila predstavljanje Varaždinske županije na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, gdje će prisutna biti i Udruga Hajdina. Na završnoj priredbi nastupili su članovi Kapele Paulina Warasdin, KUD-a Sijač iz Lučkog, Varaždinski folklorni ansambl, Hajdina bend, pjevačice Anita Huđek i  Sonja Mikulić, KUD Mak i članovi Centra tradicijske kulture Varaždin, a svoju podršku vrijednim članovima Udruge Hajdina su, osim posebne savjetnice župana Natalije Martinčević, dali i zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin, županijski vijećnik Nenad Koščak i gradski vijećnik Darko Detelj.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje