Povežite se s nama

U fokusu

Valerija Paljak: “Projektni bum” u Sračincu su čak dvije nove klupice i zvona

Objavljeno:

- dana

Koji su projekti doista pokrenuti u Općini Sračinec, zašto novi vrtić izgrađen prije godinu dana već mora na ”popravak” i što zamjera aktualnoj vlasti predvođenoj HNS-om, samo su neka od pitanja koja smo postavili Valeriji Paljak, vijećnici Reformista.

Povod za razgovor bio je njezino napuštanje svečane sjednice Općinskog vijeća, o čemu u razgovoru također otvoreno progovara.

Na svečanoj sjednici u Općini Sračinec mogle su se osjetiti i čuti tenzije HNS-a prema Reformistima, a to nije uobičajeno za takve, svečarske sjednice. Nažalost, svečana sjednica povodom Dana Općine bila je pretvorena u stranački skup na kojem su čelnici Sračinca iz redova HNS-a ponovno iznosili iste priče, obmane i laži o kupovini vijećnika, opstrukciji vlasti, zaustavljanju projekata. Podsjećam da je u Općini Sračinec na vlasti koalicija HNS-a i HDZ-a, a Reformisti su u oporbi. Vijećnici Reformista obavljaju posao za koji su ih izabrali građani Općine Sračinec, a to je da postavljamo pitanja vlasti, tražimo obrazloženja, upozoravamo na odluke koje su dvojbene ili loše te na temelju činjenica iznosimo svoje stavove. S obzirom na reakcije načelnika Općine i njegovog zamjenika, očito je da su naša pitanja i kritike itekako opravdani. Jer zašto bi načelnik i njegov zamjenik inače prozivali Reformiste čak i za zaustavljanje projekata? Ne možemo zaustaviti nešto čega nema.

Što je Lukačić mogao napraviti, postalo mu je jasno tek sada, kad je vidio da je aktualna županijska vlast pokrenula obnovu čak 22 škole.

Pada strop u vrtiću

Hoćete reći da u Općini Sračinec nema projekata?
Da, projekata nema, to je potvrdio sam načelnik. U intervjuu u Regionalnom tjedniku je na pitanje o tome koji su projekti realizirani bio vrlo konkretan, naveo da se radi o “crkvenim zvonima i dvije pametne klupice”. Njegov odgovor je u potpunosti točan, jer to je jedino što u Općini Sračinec od projekata možete vidjeti, odnosno čuti. Doduše, načelnik i dalje mjerenja šećera i tlaka te druge aktivnosti udruga također svrstava pod “projekte”, što bi bilo smiješno da nije žalosno.

Kako to da nema projekata, a dužnost zamjenika načelnika obnaša Krunoslav Lukačić koji je ipak bio direktor AZRA-e?
To je najtužnije od svega. Sračinca nema među općinama i gradovima koji povlače bespovratni novac iz europskih fondova. Općinska vlast nije ni pokušala kandidirati vrtić za sredstva iz EU fondova, nego su donijeli odluku da će Općina sve sama financirati putem kredita. Nažalost, ni godinu dana nije prošlo od otvaranja vrtića, a već svjedočimo “kvaliteti” radova – strop pada i nužni su građevinski zahvati.

Načelnik je sam rekao da su jedini realizirani projekti u Sračincu “crkvena zvona i dvije pametne klupice”

To jasno pokazuje koliko se vodila briga o kvaliteti objekta u koji su smješteni naši najmlađi stanovnici, a koliko o tome da radovi pod svaku cijenu završe prije izbora. Nije to jedino što zabrinjava. Općinska vlast je sada, nakon što su izgradili novi vrtić kreditom, stari vrtić ipak prijavila za obnovu europskim novcem. Zar prije godinu dana nisu znali koji su kapaciteti nužni za predškolski odgoj? To također ukazuje da je zamjenik načelnika Lukačić godinama svoju nesposobnost uspješno skrivao iza leđa svojega mentora. Međutim, činjenice uvijek, nekad prije, a nekad kasnije, izađu na vidjelo.

Izgrađen je novi vrtić, a sad su odlučili obnavljati stari?!
Da, točno, ali nije to sve. Zamjenik Lukačić je na svečanoj sjednici Općinskog vijeća prikazao Područnu školu Svibovec Podravski, istaknuo da vapi za obnovom i onda dodao, gotovo plačući, da je za tu školu emotivno vezan. Lukačić je dugogodišnji donačelnik Općine, bio je direktor AZRA-e, a uz to je i niz godina član Školskog odbora.

Ni godinu dana nije prošlo od otvaranja novog vrtića, a već pada strop i nužni su građevinski zahvati

Dakle, godinama je bio u poziciji da pokrene energetsku obnovu te škole, no “stručnjak za EU projekte” u osam godina nije napravio ništa. Što je mogao napraviti, postalo mu je jasno tek sada, kad je vidio da je aktualna županijska vlast pokrenula obnovu čak 22 škole diljem županije. Zato razumijem zašto plače. Sam nije uspio napraviti ništa, pa i treba plakati.

HNS-ov ministar i bivši župan Predrag Štromar tvrdi da je upravo Lukačić pripremio sva 122 projekta Varaždinske županije. Kako to komentirate?
Ta izjava me uistinu nasmijala, kao i većinu drugih građana u cijeloj Županiji, jer svi znamo da ni Štromar niti Lukačić nisu uspjeli napraviti ništa. Štoviše, Lukačić je uspio “baciti u vjetar” stotine milijuna kuna time što je propustio skrenuti pozornost na natječaje za kulturnu baštinu, dok su taj isti europski natječaj neke druge županije itekako dobro iskoristile.

Ipak, napustili ste svečanu sjednicu Općinskog vijeća. Zašto?
Odlučila sam otići u trenutku kad je na svečanoj sjednici Općinskog vijeća, u Općini u kojoj živim, riječ dana predsjedniku HNS-a, a on je, mimo svih protokola, počeo pričati, ni manje ni više, nego o obrazovanju i HNS-u kao “spasiteljima naše djece”. Tolerantna sam osoba, ali to je jednostavno bilo previše.

U oporbi ste, možete li što konkretno učiniti?
Kao što smo najavili, nismo „tiha“ oporba, nego vrlo jasno ukazujemo na probleme i dvojbene odluke općinske vlasti. Obećali smo da ćemo riješiti pitanje proširenja ceste i izgradnje biciklističke staze na potezu Svibovec Podravski – Sračinec. Za to smo se uspjeli izboriti, projektiranje je gotovo i očekuje se početak radova. Oni koji su to sanjali dok su godinama sjedili u Općinskom vijeću, sada će se zahvaljujući Reformistima moći probuditi.

Ništa se nije znalo?

U Općini Sračinec se provodi i istraga. Voditeljica računovodstva je osumnjičena za malverzacije, a navodno je podnijela otkaz.
Da, novost je to da je sama dala otkaz. Riječ je o službenici koju je načelnik godinama nazivao svojom najbližom suradnicom i zbog toga je, u najmanju ruku, čudno što sada tvrdi da ništa nije znao. Pravorijek o ovim kontradiktornostima dat će institucije, ali u svakom slučaju, moralan čin bio bi da načelnik podnese ostavku. Međutim, vladajući dvojac iz Sračinca to sigurno neće učiniti s obzirom da ni dosad nisu bili poznati po moralnim potezima. Nažalost, funkcioniraju po formuli „uzmi 25 tisuća, plati 5 tisuća“.

Naime, načelniku i zamjeniku su iz općinskog proračuna bile isplaćivane naknade za prisustvovanje sjednicama, na što nisu imali pravo. Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa kaznilo ih je s 5.000 kuna, a proračun su oštetili za 25.000 kuna. Javno je poznato i to da se društveni prostor koristi za vlastiti biznis. Osobni interes općenito stavljaju ispred javnog interesa. S obzirom na to, nisu iznenađujuća pitanja građana je li voditeljica računovodstva doista jedina kriva za potencijalne kriminalne radnje.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje