Povežite se s nama

Život i društvo

Obitelj koja je dosad udomila čak 32-oje djece: U cijeloj ovoj priči najvažniji je interes djece!

Objavljeno:

- dana

Iako su oduvijek voljeli djecu i sanjali o velikoj obitelji Bernarda i Stanko Hamer ni u snu se nisu nadali da će njihova obiteljska kuća u Selnici postati dom za više od tridesetero djece.

Riječ je o udomiteljskoj obitelji koja se udomljavanjem bavi više od dvadeset godina, a za svoj su rad nedavno dobili i priznanje Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

– Najviše nas je odjednom u kući bilo osmero, uključujući djecu od dva mjeseca do 13 godina starosti. Bilo je baš lijepo, veselo. Neki su se čudili otkud nam sad toliko djece, a znali su da dugo nismo imali nijedno. Uvijek smo bili jako ponosni na svu djecu, svugdje smo ih vodili sa sobom i sretni smo što smo im pružili dom i obitelj – priča nam Bernarda Hamer koja je nositeljica licence udomitelja, ali joj suprug svih ovih godina, pored vlastitog soboslikarskog obrta, jednako predano pomaže i u brizi o djeci.

Bračni par Hamer prvo dugo godina nije mogao dobiti dijete, te su 1997. godine posvojili svoga prvoga sina. Kad su ih posjetili socijalni radnici iz Centra za socijalnu skrb i vidjeli njihovu prostranu obiteljsku kuću, dali su im ideju da bi mogli i udomiti djecu jer imaju sve potrebne uvjete.

Djeca koja nisu posvojena, na žalost, nisu se vratila niti svojim biološkim obiteljima jer za to nisu stvoreni adekvatni uvjeti

I tako je gospođa Hamer, koja je tada još bila na roditeljskom dopustu s prvim sinom, uzela na brigu i petogodišnju djevojčicu. Narednih je godina trideset i dvoje mališana kod njih pronašlo toplinu, ljubav i brigu obiteljskog doma. Njih je devetero kasnije steklo uvjete za posvojenje. Otišli su u svoju novu obitelj, a s njih šestero i dalje održavaju kontakt.

Jedno su dijete, koje im je došlo s nekoliko mjeseci, kasnije oni sami posvojili, tako da imaju i drugoga sina od 17 godina. Nažalost, ostala djeca, koja nisu išla u posvajanje, nisu se vratila ni svojim biološkim obiteljima jer za to nisu stvoreni uvjeti, to jest, djeca nisu dobila adekvatnu skrb, tako da je većina udomljene djece kod njih ostala do svoje punoljetnosti.
Pritom ističu da nijedno dijete nakon navršenih 18 godina, kad službeno izlaze iz sustava socijalne skrbi, nije završilo na ulici. Tako je jedna djevojka kod njih živjela do svoje 22. godine – sve dok se nije udala. Danas sa suprugom živi u Njemačkoj, ima dvije kćeri, redovito se čuju, a njihovi je sinovi smatraju sestrom, uostalom, kao i ostalu djecu koja su živjela s njima.

Uvijek smo bili jako ponosni na svu svoju djecu i svugdje smo ih vodili sa sobom. Sretni smo što smo im mogli pružiti dom i obitelj.
– Bernarda Hamer

– U cijeloj ovoj priči najvažniji je interes djeteta, a ne nas udomitelja – ističe ona. Pitamo ih kako su se uspjeli brinuti o svoj toj djeci, a oni kažu da im je kasnije puno pomagao i najstariji sin te brat koji živi u Selnici i sestra iz Slovenije.

Prava obitelj

– Centar za socijalnu skrb također nam pruža pomoć putem edukacije i psihološke podrške, jer je dobro s nekim se posavjetovati kad dođe do teškoća s djetetom. O udomljenoj se djeci brinemo kao o vlastitoj, možda je to čak i veća odgovornost jer ipak si pod nečijim nadzorom i najveće je zadovoljstvo kad vidiš da si s nekim djetetom uspio. Kad znaš u kakvim su katastrofalnim prilikama bili, a sad sve funkcionira, pitaš se kako si to uspio! Djeca su na početku u strahu, ne znaju što ih čeka, i najvažnije je da osjete sigurnost, da tu pripadaju, da osjete ljubav i brigu. Mi nismo zamjenska obitelj, mi jesmo njihova obitelj. I da nemamo za ovo ljubavi, ne bismo to nikad radili zbog novca – govori naša sugovornica, ali odmah dodaje da s djecom ne može uvijek sve biti „cici-mici“ te da moraju osjetiti i strogoću i red.


Bernarda i Stanko Hamer za svoj su dugogodišnji udomiteljski rad nedavno dobili priznanje Ministarstva

Osim sinova, s njima trenutačno žive djevojčica i dječak školske dobi, a s obzirom da se bliže svojoj 60-oj godini, neće se još dugo moći baviti udomiteljstvom.
Supružnici Hamer ističu da je u Hrvatskoj danas problem pronaći mlade udomiteljske obitelji, a postojeći su udomitelji sve stariji, prosjek im je 55 godina starosti, tako da kad god imaju priliku govore o tome i apeliraju na mlađe obitelji, koje za to imaju uvjete i volje, da postanu udomitelji.

Kad ih pitamo kako se djeca međusobno slažu, odgovaraju da je to „kao sa svakom djecom, malo se vole, malo se svade, al’ opet ne mogu jedni bez drugih. Kada treba, složni su i stisnu se kao bubice“.

Najteži trenutak svakog udomitelja je rastanak od djeteta koje ide na posvajanje, koje su zavoljeli kao svoje, pa ih pitamo kako se s time nose.

– Srce ti se para i gušiš se kao da ti netko uzima tvoje dijete, ali ne smiješ to pokazati pred djetetom jer i oni plaču.Lako za nas, ali i djeca pate kad ih se naglo otrgne i prekine svaki kontakt. Mislim da bi o tome trebalo educirati posvojitelje. Uostalom možemo im pomoći ako negdje zapne s djetetom, jer ih mi već poznajemo i ostvarili smo s njima odnos.
Mi smo im bili prva postaja u novi život i mislim da nema smisla sve to izbrisati – ističe naša sugovornica, spominjući primjer već odrasle posvojene djevojke koja je i dan danas zove mamica Nadica i nitko u njezinoj obitelji, pa niti njezina majka, s time nema problema.

Život i društvo

Varaždinci danas sve do podneva u centru grada mogu doznati sve o reanimaciji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, obilježava se 08. svibnja u čast Henryju Dunantu, utemeljitelju Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, a proslavom ovoga dana u Republici Hrvatskoj započinje i obilježavanje Tjedna Crvenog križa  8.-15. svibnja.

 Društvo Crvenog križa Varaždinske županije tim povodom organizira niz aktivnosti. Jedno od događanja bit će prezentacija pružanja Prve pomoći unesrećenim osobama, odnosno upoznavanje sa pravilnim postupkom reanimacije. Tom prigodom, građani će se moći upoznati sa aktivnostima, radom i djelovanjem Crvenog križa.

Prisutnima će biti dostupno besplatno mjerenje vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka.

 Svrha obilježavanja Tjedna Crvenog križa je promicanje djelatnosti Crvenog križa i na taj način približavanje svih oblika pomoći našim korisnicima i osobama u potrebi te ovim putem svim djelatnicima, volonterima, članovima, korisnicima, simpatizerima i prijateljima Crvenog križa čestitamo Svjetski dan crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

 Pozivamo sve građane da dođu 08.05.2024.godine na Franjevački trg, ispred Grgura Ninskog u vremenu od 9,00 do 12,00 sati, na druženje uz kavu i sokove.

Očuvajmo humanost, spoznajmo važnost solidarnosti i zamislimo koliko bi svijet bio bolji kada bi svatko od nas dao svoj doprinos.

Nastavite čitati

Život i društvo

Iz varaždinske Bolnice poručili: Budimo pametniji od bakterija i, za početak, perimo svoje ruke ispravno

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 5. svibanj Svjetskim danom higijene ruku u zdravstvenim ustanovama i pokrenula globalnu kampanju „Spasimo živote – perimo naše ruke” koja se obilježava širom svijeta.

U kampanju se uključila i Opća bolnica Varaždin zajedno s Društvom za prevenciju i kontrolu infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi HUMS-a, prepoznavši važnost prakse higijene ruku, kao i aktivnog promicanja svijesti o ključnoj ulozi te praske u očuvanju zdravlja pacijenata i osoblja.

Svjetski dan higijene ruku u varaždinskoj bolnici tako je obilježen u utorak predavanjem na temu “Čiste ruke spašavaju živote”, a nastaviti će se 9. svibnja u Službi za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof i Službi za plućne bolesti i TBC Klenovnik.

Pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo, Željka Gajski, istaknula je kako je higijena ruku najstarija, najjednostavnija, najefikasnije i najjeftinija mjera smanjenja infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi, istaknuvši kako je ona neizostavan faktor kada se govori o sigurnosti bolesnika u zdravstvenoj ustanovi.

– Naša bolnica posvećena je kontinuiranom unaprijeđenju standarda kvalitete zdravstvene skrbi, a higijena ruku jedan je od temeljnih stupova na kojima se temelji naša praksa. Kroz ove aktivnosti želimo podići svijest o važnosti higijene ruku među našim zaposlenicima -rekla je Gajski te dodala kako su u bolnici svjesni da su intrahospitalne infekcije ozbiljan izazov s kojim s suočavaju zdravstvene ustanove diljem svijeta.

– Opća bolnica Varaždin kontinuirano radi na implementaciji najviših standarda prevencije, uključujući pravilnu higijenu ruku, čišćenje i dezinfekciju prostora te edukaciju osoblja i pacijenata – poručila je Gajski.

Svjetski dan higijene ruku Opće bolnice Varaždin podržala je i pomoćnica ravnatelja za kvalitetu, Larisa Čmelak.

– Jedan od ciljeva Odjela za kvalitetu Opće bolnice Varaždin je promicanje svijesti o važnosti higijene ruku, zato smo jako ponosni na naše medicinske sestre iz tima za kontrolu bolničkih infekcija što su danas pripremile kvalitetno i edukativno predavanje o važnosti higijene ruku. Slogan Svjetske zdravstvene organizacije je „Spasimo živote – perimo naše ruke”. Podsjetila bih javnost i zdravstvene djelatnike na važnost racionalne primjene antibiotika. Zbog ljudske neracionalne primjene antibiotika, bakterije stvaraju pametne mehanizme pomoću kojih razvijaju otpornost na antibiotike, stoga imamo velik broj multirezistentnih bakterija s kojima se borimo svaki dan. Molim vas, budimo pametniji od bakterija i, za početak, perimo svoje ruke ispravno kako bismo spasili živote – poručila je Čmelak.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje