Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinski psiholozi: “U odgoju djece roditelje danas najviše muči postavljanje granica”

Objavljeno:

- dana

U Društvu psihologa Varaždin počinje novi ciklus radionica Akademije za roditelje A+. Psihologinje Monika Melnjak i Tea Bukvić pripremaju nove radionice za roditelje djece predškolskog uzrasta, a svi zainteresirani mogu doći na uvodno predavanje u subotu, 3. studenog.

U Varaždinu uskoro kreće novi ciklus edukativnih radionica o odgoju namijenjenih roditeljima djece predškolskog uzrasta. Riječ je o Akademiji za roditelje koju su proljetos u Varaždinu pokrenule psihologinje Monika Melnjak i Tea Bukvić. Nakon prvog ciklusa edukativnih predavanja i radionica o odgoju namijenjenih roditeljima djece svih uzrasta, ovoga su puta fokus stavile na roditelje djece predškolskog uzrasta. Edukacija za roditelje nosi naziv Akademija za roditelje A+, a prva, uvodna radionica planirana je za subotu, 3. studenog, te je otvorena za sve zainteresirane kako bi vidjeli o čemu je riječ i nakon toga se mogu odlučiti hoće li sudjelovati u cijelome ciklusu.

Monika Melnjak je iz Varaždina, a Tea Bukvić iz Koprivnice, obje su članice Društva psihologa Varaždin pod čijim su okriljem pokrenule Akademiju, a radionice se održavaju u prostorijama Društva u Graberju (bivši Centar Tomislav Špoljar).

Obje su psihologinje stažirale na Odjelu pedijatrije Opće bolnice Varaždin. Tamo su se upoznale i uočile probleme s kojima se danas suočavaju roditelji.

– Roditelji nisu znali kako se u određenim situacijama postaviti prema djeci. Već smo tada znale da želimo nešto napraviti za njih, ali nismo znale što točno – govori Monika Melnjak.

I krenule su od samih roditelja. Putem Facebooka provele su istraživanje kako bi saznale ima li roditelja zainteresiranih za radionice o odgoju djece i koje ih teme najviše zanimaju. Na temelju rezultata ankete osmislile su radionice te su na zadnjem PsihoŠpanciru održale prvo uvodno predavanje koje je bilo iznimno posjećeno.

– Po tome smo vidjele da je zanimanje roditelja veliko i u prvom je ciklusu sudjelovalo 12 stalnih polaznika i još nekoliko njih koji su sudjelovali u pojedinim radionicama. Među polaznicima su bila dva para dok su ostale bile majke – kaže Tea Bukvić dodajući da su u tom prvom ciklusu sudjelovali roditelje djece različitih uzrasta.

Zanimalo nas je koji su to problemi koji najviše muče današnje roditelje.

– To je u prvome redu postavljanje granica i komunikacija s djecom – odgovaraju uglas naše sugovornice ističući da osim predavanja radionice imaju i praktični dio u kojemu roditelji razmjenjuju svoja iskustva, ali i vježbaju kako ono što su čuli mogu primijeniti u direktnom kontaktu sa svojom djecom.

– Svaki puta bi dobili domaću zadaću i zatim bi nam prenosili kakve su bile reakcije djece na neke njihove drukčije modele odnosa prema njima. Naši su polaznici uglavnom roditelji koji nemaju nekih ozbiljnih problema s djecom i u teoriji mnoge stvari znaju o odgoju ali su možda nesigurniji u primjeni nekih odgojnih mjera. Također su visokomotivirani da nešto novo nauče i unaprijede svoj odnos s djecom – objašnjava Monika Melnjak ističući kako je i suvremeni način života uvelike utjecao na promjene u načinu odgoja djece.

– Nekad se smatralo da se djecu može oblikovati kao glinu prema roditeljskim željama, što je rezultiralo autoritarnim odgojem, a danas je dijametralno suprotno, dijete se drži pod staklenim zvonom i mnogi su roditelji zbunjeni u postavljanju granica – smatraju naše sugovornice. U novom ciklusu radionica roditelji će također dobiti više informacija o fazama razvoja djece, zatim o tome kako pomoći djeci da se nose sa svojim osjećajima, kako ih pripremiti za polazak u školu, ali i o važnosti zajedničke igre s djecom jer je ona nužna za razvoj privrženosti i povjerenja.

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Život i društvo

Proslavili Praznik rada i ispratili voćanske branitelje na hod do Vukovara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svetom misom kod kapelice sv. Josipa u zaseoku Kraljsko/Martani u Donjoj Voći mještani Općine Donja Voća odali počast bratu, sinu, suborcu i sumještaninu Josipu Martan, ali prisjetili se i svih poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koji su dali svoje živote za ono u što su vjerovali.

Nakon mise, za sve sumještane, Udruga branitelja „Voća“ organizirala druženje i podjelu graha na Sportskom Parku Hrvatskih branitelja u Donjoj Voći. Zajedničkim druženjem mještani su obilježili Praznik rada, ali i ispraćaj voćanskih branitelja koji su krenuli pješke put Vukovara.

Ovim zahtjevnim pothvatom odaju počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec poginulima u Domovinskom ratu, to više što je i njihov rođak Josip Martan, pripadnik Specijalne policije PU varaždinske „Roda“, i sam smrtno stradao 1991. godine u Hrvatskoj Kostajnici.

Tom prilikom, načelnica Općine Donja Voća Kočet staknula je sljedeće: „Naša obaveza je da nove generacije ne zaborave njihovu žrtvu, trud i suze jer nemamo se pravo kititi ordenjem prošlosti ako ne djelujemo sada za budućnost i zajedno težimo istom cilju za koji su se svi oni borili. Stoga, težimo svi zajedno da kreiramo zajednicu u kojoj nitko nije manje vrijedan, zaboravljen i potlačen jer je drugačiji. Dužni smo im to, svi zajedno. Danas poneki olako daju savjete koje ni sami ne bi prihvatili. Drže prodike bez imalo odgovornosti, a da i sami ne rade to isto. Licemjerno i ravnodušno! Neka nam naši sumještani, Slavko i Marijan Martan, budu vodilja da krenete od sebe i da svojim dijelima pokažete kako bi se i drugi trebali ponašati. Naši dragi Marijan i Slavko Martan, na ponos svih nas, sutra kreću na put od Ivanca do Vukovara i time će odati počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec. Neka ih na tom putu prati Božji blagoslov!“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje