Povežite se s nama

U fokusu

Nije li već kasno?: Brezje stavljeno na posebnu listu šteta u okolišu Republike Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Premda je još 2007. godine Inspekcija Ministarstva zaštite okoliša inspekcijskim rješenjem naložila Varkomu da se balirani otpad hitno mora ukloniti iz Brezja, tek ovih dana su  Vlada i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike lokaciju odlagališta stavili na posebnu listu šteta u okolišu RH.

Podsjećamo, prije 11 godina na lokaciji u Brezju bilo je privremeno uskladišteno 40.000 tona baliranog otpada kojeg je trebalo interventno zbrinuti jer uvjeti za njegovo odlaganje nisu zadovoljavali ni one minimalne.

Danas se na lokaciji nalazi ekološka bomba od oko 120.000 tona baliranog otpada. O njoj Ministarstvo zaštite okoliša i energetika u svojoj Informaciji o postupku izdavanja suglasnosti na Sanacijski program „Brezje“ od 2. listopada 2018. navodi da je sukladno odredbama članka 194. Zakona o zaštiti okoliša nastala šteta u okolišu u razdoblju od 13 godina, tijekom kojeg je otpad odlagan i skladišten.

Prema definiciji iz Zakona o zaštiti okoliša, Šteta u okolišu je šteta koja je nanesena zaštićenim biljnim i/ili životinjskim vrstama i njihovim staništima te krajobraznim strukturama – vodama, moru, zemljištu, tlu i zemljinoj kamenoj kori.

U varaždinskom slučaju, lokacija onečišćenog područja koje tek treba sanirati, nalazi se u jugoistočnom dijelu grada. Nažalost, na vodozaštitnom području, a na takvim lokacijama ne smije se graditi ni legalni deponij, a kamoli ilegalni.

Riječ je o ilegalnom deponiju bez obaveznih vodonepropusnih podloga, s balama u raspadnom stanju, te oborinske vode koje prolaze kroz otpad stvaraju zagađene procjedne vode koje ulaze u tlo i podzemne vode.

Brezje uskoro na horor filmu

Prema Ispitivanju zagađenosti, odnosno kvalitete eko sustava na lokaciji Brezje – rezultati ispitivanja u razdoblju od 2007. do 2009. odine Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije kakvoća voda iz piezometara kod baliranog otpada je onečišćena, odnosno od 16 uzoraka voda, u fizikalno-kemijskom pogledu svega jedan uzorak vode odgovarao je zahtjevima (tada važećeg) Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, što iznosi 6,25 posto.

Novi program sanacije kojeg je Grad Varaždin naručio od tvrtke EcoMission d.o.o. i predao na ocjenu resornom ministarstvu predlaže samo jednu varijantu obrade bala postupkom R3 u MBO postrojenju koje je u neposrednoj blizini njihove lokacije.

Varaždinci trebaju znati da autori programa sanacije ne isključuju mogućnost da tijekom manipulacije s baliranim otpadom između ostalog dođe do većih emisija odlagališnih plinova, ali i širenja neugodnih mirisa.

Štoviše, naveli su i tko će platiti ceh ukoliko još nešto pođe po zlu.

– Sve troškove vezano za sanaciju i saniranje okoliša ukoliko dođe do akcidentnih situacija tijekom sanacije snosi operater Grad Varaždin – piše u programu sanacije Brezja.

Dodajmo da će varaždinska ekološka bomba na ulazu u grad uskoro osvanuti na „horor“ filmu.

Riječ je o dokumentarcu kojeg priprema student filmske i tv režije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.

U fokusu

Vrije u Ivancu: mještani Punikva peticijom protiv preseljenja štićenika Pahinskog u svoje naselje!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Članovi Vijeća Mjesnog odbora Punikve na čelu s predsjednikom Stjepanom Turčinom, kojima se pridružilo i dvoje građana, u Gradskoj vijećnici sastali su se s gradonačelnikom Miloradom Batinićem te ga obavijestili o namjeri da danas kreću s potpisivanjem peticije protiv preseljenja štićenika Centra za pružanje usluga u zajednici (bivšeg Odgojnog doma Pahinsko) u svoje naselje

Istaknuli su kako će protiv toga pokrenuti sve moguće pravne postupke te najavili okupljanja, prosvjede i druge metode građanskog neposluha.

S obzirom na ocjenu da je riječ o osobama s poremećajima u ponašanju, koje su u ustanovu radi kaznenih djela smještena temeljem pravomoćne sudske odluke, preseljenje takve populacije u svoje susjedstvo ocjenjuju apsolutno neprihvatljivim i sigurnosno rizičnim.

Gradonačelnik M. Batinić izvijestio ih je da je Grad Ivanec lani dobio obavijest o predstojećoj statusnoj transformaciji Odgojnog doma u Centar za pružanje usluga u zajednici, ali da nijednom riječi nije bio informiran o namjerama preseljenja štićenika u Punikve. 

Ministar bio u Pahinskom, ali…

Žalosno, ali Grad je iz medija doznao da je nedavno u obilasku Centra boravio resorni ministar Marin Piletić, koji se nije udostojio, kao što to nalaže najelementarnija pristojnost, javiti se u grad u koji dolazi te informirati domaćine o predmetnoj tematici. 

Nakon pogovora u javnosti i kad je postalo jasno da cijela ova situacija izmiče kontroli, ravnateljica Centra Stanislava Erdelja gradonačelniku Batiniću prvi put se najavila na razgovor tek  prije nekoliko dana i tada je Grad dobio prvu službenu informaciju o namjerama preseljenja štićenika u Punikve.

-Raditi na tako osjetljivoj stvari „ispod žita“, a ne o tome obavijestiti lokalnu zajednicu, duboko je pogrešno i neprofesionalno. Da su inicijative i razgovori o potencijalnim lokacijama za premještanje štićenika krenuli transparentno, ovakvih tenzija i reakcija sada ne bi bilo – ocijenio je Batinić.

Uljepšana priča?

I dok je ravnateljica S. Erdelja na sjednici Vijeća za prevenciju (o kojoj smo izvijestili) iznijela sa, svoga stajališta, pozitivne argumente koji idu u korist inicijativama preseljenja štićenika u Punikve, mještani smatraju da je riječ o uljepšanoj verziji priče pa su predočili drukčije informacije dobivene u razgovoru s ravnateljicom, s kojom su održali sastanak u prostorijama Centra.

-U razgovoru gđa Erdelja nam je rekla da ona nema potrebe nikog obavještavati o namjerama Centra. Također, rečeno nam je da će se u unajmljenu kuću u Punikvama, s uređena tri stana, useliti 15-ak štićenika u dobi od 14 do 21 godine te da je riječ o populaciji koja ne može ostati u blizini sigurne kuće,koja će se također otvoriti u krugu ustanove. Dakle, zbog stanara sigurne kuće štićenici tamo ne mogu ostati, ali kad je u pitanju sigurnost naše djece, onda to nije važno – izjavili su mještani.

Sigurnost djece i mještana

Kazali su da ne dolazi u obzir da oni i njihova djeca budu ti koji će se, u strahu za svoju sigurnost, u vlastitom naselju zatvarati u svoje kuće i dvorišta. 

Referirajući se na izjave ravnateljice o tome da je riječ o korektnim dečkima koji su prošli kroz tretman i ne čine nikakva kaznena djela, mještani su predočili i drugu stranu priče, a to su medijska izvješća o počinjenim kaznenim djelima štićenika Centra u susjednim mjestima (krađa vozila i sl.).

Nadalje, kao problem istaknuli su činjenicu da u neposrednom susjedstvu živi više male djece, da u Punikvama nema mjesta za društveni život (osim igrališta) pa se postavlja pitanje gdje bi štićenici provodili svoje slobodno vrijeme, a da se i ne govori o nezadovoljstvu najbližih susjeda koji su konsternirani činjenicom da im, praktički u dvorište, dolazi velika skupina štićenika Centra.

Zbor građana

Idući tjedan na ovu će temu biti održan Zbor građana Punikvi, na koji će biti pozvana i ravnateljica Erdelja. 

-S obzirom na posve netransparentan i neprimjeren način na koji je Centar za pružanje usluga u zajednici, kao državna ustanova, bez ikakvog znanja i konzultacije s lokalnom zajednicom nastojao realizirati ovu inicijativu te na činjenicu da su građani zabrinuti za sigurnost, mještanima Punikvi najavljujem punu osobnu podršku i podršku gradske uprave. Lokalna zajednica iz cijelog je ovog procesa u potpunosti bila isključena, što neodoljivo podsjeća na slične slučajeve gdje nas, s državne razine, također nitko ništa nije pitao – poručio je Batinić.

Najavio je dolazak na Zbor građana kao i svu logističku potporu građanima MO Punikve oko peticije i njena slanja na sve nadležne adrese, prvenstveno Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Centru za pružanje usluga u zajednici Ivanec.

Nastavite čitati

U fokusu

Ne držite razmak s vozilom ispred sebe na cesti? Donosimo koliku bi kaznu mogli platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga, piše HAK Revija.

Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite. Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. Zakona o sigurnosti prometa na cestama jasno se definiraju obveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je duljina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m, piše HAK Revija.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je pretjecanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje