Povežite se s nama

Međimurje

U Prelogu i Vratišincu odana počast dr. Jurju Lajtmanu i dr. Vinku Žgancu

prelogu

Objavljeno:

- dana

U povodu obilježavanja Spomendana 9. siječnja, izaslanstva Međimurske županije, Općine Vratišinec, Grada Preloga, Muzeja Međimurja te Zrinske garde, uz prisustvo brojnih mještana, građana i predstavnika javnog života, položila su vijence te zapalila svijeće na grobu dr. Vinka Žganca u Vratišincu te dr. Jurja Lajtmana u Prelogu.

Odanost prema domovini i Vratišincu zapisana u prikupljenim narodnim pjesmama i sačuvanim običajima najbolji je prikaz dr. Vinka Žganca.

– Ljubav našega mještanina Vinka Žganca prema Međimurju i Hrvatskoj potaknula ga je da uz 10.000 Međimurki i Međimuraca na čakovečkome Franjevačkome trgu izglasa Odluku o odcjepljenju Međimurja od mađarske države, dok je njegova knjiga „Hrvatske pučke popijevke iz Međimurja“ bila dijelom diplomatskih pregovora u Trianonu.

Nakon što je Međimurje napokon vraćeno Hrvatskoj, uspostavljena je hrvatska vlast, a dr. Ivan Novak imenovan Kraljevskim povjerenikom za Međimurje. Dr. Novaka i njegove suradnike tek su očekivale nacionalne i socijalne bitke.

Žganec je svojim radom izravno utjecao i na međimurske suvremenike: na pučkoga pjesnika Florijana Andrašeca te na zborovođu i pučkoga skladatelja Ivana Mustača-Kantora. Javnim je izvođenjem međimurske popevke također utjecao na hrvatske skladatelje, glazbene pedagoge i etnomuzikologe – s ponosom je istaknula Milena Granatir, zamjenica načelnika Općine Vratišinec. Župan Posavec dodao je da nas je Vinko Žganec zadužio da čuvamo i prenosimo međimursku riječ, tradiciju, kulturu te identitet.

Oživljeni Čakovec

Nakon što je Međimurje napokon vraćeno Hrvatskoj, uspostavljena je hrvatska vlast, a dr. Ivan Novak imenovan Kraljevskim povjerenikom za Međimurje. Velika sjednica Narodne skupštine održana je 9. siječnja 1919. na trgu ispred čakovečke Župne crkve sv. Nikole Biskupa, s macinečkim pjevačkim zborom i Vinkom Žgancem, sa deset tisuća oduševljenih Međimuraca. Međimurje su tek očekivali izazovi.

Bilo je puno siromašnih, bolesnih i gladnih… Pred Novakom i njegovim suradnicima su nove bitke, i nacionalne i socijalne. Tako je već u prvoj godini organizirana uprava, u škole dovedeni hrvatski učitelji te se posebna pažnja posvećuje kulturnom životu. Osnovano je Prosvjetno društvo za Međimurje, pomaže se školovanju učenika, studenata i učitelja. Tako se pomaže i skladatelju Josipu Štolceru Slavenskom, slikaru Ladislavu Kralju Međimurcu, kiparu Luji Bezeredyju…

Velika sjednica Narodne skupštine održana je 9. siječnja 1919. na trgu ispred čakovečke župne crkve sv. Nikole biskupa, s macinečkim pjevačkim zborom i Vinkom Žgancem, s 10.000 oduševljenih Međimuraca

Čakovec kao upravno središte oživljen je punim društvenim životom. Uz dobrotvorne balove i koncerte, postao je i sjedištem hrvatskih i domaćih intelektualaca. Nisu zaboravljene kulturne i obrazovne potrebe međimurskoga sela, pa se već 1919. osnivaju pučke čitaonice u mjestima diljem Međimurja. Na ovoj podlozi probuđenoga hrvatstva nastavila se gradnja međimurskog kulturnog identiteta sačuvanog do danas.

Juraj Lajtman bio je član Hrvatskog odbora Narodnog vijeća za Međimurje, koje je radilo na priključenju Međimurja Hrvatskoj

Spomendan je obilježen i u Prelogu, gdje su gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, zamjenika gradonačelnika Zdravko Kvakan i gradski vijećnici položili vijenac na grob Jurja Lajtmana, svećenika, pisca i vođe međimurskih intelektualaca te narodnoga borca hrvatskog naroda.

Kulturni preporod

– Lajtman je jedan od najustrajnijih i najzaslužnijih pobornika za kulturni i politički preporod Hrvata između Mure i Drave. Smatrajući da se glazbom mogu kulturno uzdizati i djelovati mladi hrvatski domoljubni svećenici, po njegovoj nakani osnivaju se pjevački zborovi u Macincu i Kotoribi, a kasnije i u drugim mjestima u Međimurju. Juraj Lajtman bio je član Hrvatskog odbora Narodnog vijeća za Međimurje, koje je radilo na priključenju Međimurja Hrvatskoj.

Možemo samo požaliti što se u kasnijim godinama u hrvatskom tisku nije češće javljao, osobito što nije više pisao o sudbonosnim događajima za međimurske Hrvate. Polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća zahvaljujemo mu na doprinosu u slavnim vremenima koja danas obilježavamo. Drago nam je što je Grad Prelog dio obilježavanja. Međimurska gruda je i hrvatska gruda. Ovdje se hrvatski barjak ponosno gleda i ponosno se stoji uz njega. Bit će tako zauvijek! – riječi su preloškoga gradonačelnika Ljubomira Kolareka.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje