Povežite se s nama

Kultura

Mario Jagec: „Nadamo se reprizi ovoga prekrasnog iskustva iduće godine!“

Objavljeno:

- dana

Više od 20 članova Big banda Čakovec nedavno je nastupalo u trećem najvećem srpskome gradu Nišu na tamošnjem jubilarnome 25. Nišvilleu.

Nišville je jazz festival koji ima ugled najvažnijega u regiji. Festival obuhvaća i razna kulturna događanja.

Dva rekorda

– Moram spomenuti da smo tijekom boravka u Nišu srušili dva rekorda: na Big band summitu po prvi je puta istovremeno nastupalo čak pet big band sastava! Bili su to, uz nas, domaći Big band iz Niša, Big band iz Blagoevgrada, grada-prijatelja Čakovca, Big band iz Buenos Airesa te jedan internacionalni projekt-orkestar u kojem su svirali glazbenici iz Italije, Albanije i Srbije. Drugi rekord ponešto je neslužbenijega karaktera: naš Mario Kanižaj slavio je rođendan te su mu čestitku istovremeno odsvirala čak tri big banda! – uz smijeh objašnjava voditelj Big banda Čakovec Mario Jagec.

– Za odlazak u Niš najviše moramo zahvaliti Čakovčaninu Josipu Taradiju. On je već duže u kontaktu s organizatorima, s kojima nas je povezao. Meni osobno ovo je putovanje bilo ostvarenje sna iz mladosti, budući da sam još za vrijeme studija u Grazu čuo za taj festival. Na zajedničkom nastupu big bandova nastupalo je više od stotinu glazbenika, pri čemu je najprije svaki orkestar izveo jednu skladbu po vlastitom izboru.

Naš sastav predstavio se mojom obradom međimurske pjesme “F Kotoribi cug mašina fučnula”. Osobito me obradovala izrazito pozitivna reakcija publike, ali i kolega, na naš nastup. Nakon toga svi smo zajedno odsvirali još dvije stvari posebno napisane za tu prigodu – “Nišville Jubilation” Duška Gojkovića te “Nišville” Stjepka Guta – dodaje Jagec, s napomenom da su s njima svirali i neki poznati gosti: proslavljeni pijanist Larry Vučković (ovogodišnji dobitnik nagrade Nišvillea za životno djelo), talijanski saksofonist Enzo Favata, malteški gitarist Sandro Zerafa te već spomenuti slavni srpski trubač i dirigent Stjepko Gut, koji je ujedno bio i glavni dirigent kod izvođenja zajedničkih kompozicija.

Izvan okvira

– Manifestacija je bila tehnički iznimno zahtjevna, osobito za ton majstore. Budući da je u jednom trenutku istovremeno nastupalo više od stotinu glazbenika, smješteni smo na dvije pozornice koje su međusobno bile povezane. Imali smo vremena za samo jednu zajedničku probu, zbog čega je trebalo osigurati dobru komunikaciju, odnosno slušni monitoring. Unatoč izazovima, nastupi su prošli odlično. Slušalo nas je nekoliko tisuća posjetitelja! Na ovom je Nišvilleu jedna od glavnih zvijezda bio američki saksofonist Maceo Parker, koji je dugo surađivao sa Jamesom Brownom, ali i Rayom Charlesom, Keithom Richardsom iz The Rolling Stonesa, Princeom, RHCP-om i drugima. Drugi poznati jazz muzičari koji su nastupili bili su David Murray i Chris Potter, a predstavili su se i sin legendarnoga Fele Kutija, Seun Kuti, te unuk Boba Marleyja, Jo Mersa Marley.

Osim njih, na hip hop stageu bio je i splitski TBF, a Nišville nije propustio ni Vlatko Stefanovski Trio. Kako je vidljivo iz line-upa, festival više nije ograničen na okvire jazza, već je postao uistinu transžanrovskom manifestacijom. U njegovu sklopu predstavljaju se i druge umjetničke forme. Programi se odvijaju od večernjih do ranojutarnjih sati. Jedna od stvari koju se brzo može primijetiti jest da u njihovim ne samo kafićima, već i pečenjarnicama, svira isključivo kvalitetna glazba. U niškoj tvrđavi lani je otvoren i Muzej jazza, drugi toga tipa u Europi – objašnjava Mario.

Planovi

Kaže da Big band Čakovec najesen priprema snimanje nosača zvuka s nekoliko međimurskih skladbi, ali i više koncerata. Izdvaja tradicionalni Božićni koncert te se nada ponovnom odlasku na Nišville iduće godine. Za kraj zahvaljuje sponzorima, Međimurskoj županiji i tvrtki Rudi Express, što su im pomogli u ostvarivanju prekrasnog iskustva, te Baptističkoj crkvi s pastoralnim centrom u Čakovcu za ustupljivanje prostora za probe.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje