Povežite se s nama

Kultura

Tijekom vikenda crna komedija “Režim iscjeljenja” na Sceni Rogoz

Objavljeno:

- dana

U subotu, 17. veljače, i nedjelju, 18. veljač, na Sceni Rogoz publika može pogledati crnu komediju višestruko nagrađivane autorice međunarodne karijere Tanje Šljivar, čiji su dramski tekstovi već prevedeni na njemački, talijanski, engleski, slovenski i uvršteni u repertoar europskih kazališta.

“Režim iscjeljenja” je potraga za fizičkim iscjeljenjem i smislom u postpandemijskoj, distopijskoj budućnosti.

Tijela i njima pripadajući glasovi kreću se kroz dva svijeta, i dvije epohe. U jednom bukiraju prekooceanske letove do svojih šamana ili egzotičnih tantra utočišta, u drugom se nastoje dokopati bezreceptnih lijekova protiv bolova, jer vlada je zatvorila apoteke. U oba svijeta nastoje dobiti, kupiti, ukrasti, iznuditi iscjeljenje, da bi preživjeli.  U ovoj komediji crnog humora, srest će na svom putu iscjeljenja brojne liječnike, nutricioniste, gurue, osobne trenere, astrologe, predskazivače budućnosti, svećenike, duhovne vođe…

– “Režim iscjeljenja” je zastrašujuća komedija, koju smo svi, na ovaj ili onaj način preživjeli u ekstremnom scenariju sa svjetskom pandemijom korone, ali i koju izvodimo u svakodnevnom suživotu i dijalogu s vlastitim tijelima koja su naš „hram“, nekada, čini se, neiscrpni resurs, nekada ljuti neprijatelj i izdajica, a nekada poludjeli tinejdžer kojega je teško kontrolirati. Pisan u slobodnoj, asocijativnoj formi Režim iscjeljenja se transformira iz lirskog stand-up-a u horor-vođenu meditaciju, u urnebesni SF koji nam se na trenutke čini isuviše, kompromitujuće poznat – navodi redatelj predstave Bojan Đorđev.

U predstavi igraju: Hana Hegedušić, Beti Lučić, Helena Minić Matanić, Marko Cindrić i Karlo Mrkša.

Obje izvedbe počinju u 20 sati, a ulaznice su dostipne OVDJE ili na blagajni Kazališta.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje