Povežite se s nama

U fokusu

U Varaždinu sve spremno za još jedan “ Climathon“ i hakiranje klime solarima

Objavljeno:

- dana

U salonu varaždinske Gradske vijećnice održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen Climathon 2019. riječ je o projektu koji je zamišljen kao 12-satni događaj prilikom kojeg se odvija inovativni proces rješavanja klimatskih problema specifičnih za grad u kojem se organizira, na način da građani sudjeluju u poboljšanju klimatskih uvjeta u svojim gradovima.

Grad Varaždin je drugu godinu za redom dio ovog hakatona za klimu, uz više od stotinu gradova diljem svijeta koji će na isti dan “hakirati” klimu.

Tema ovogodišnjeg Climathona je “Varaždin, solarni grad” s naglaskom na inovacije za pojačano korištenje sunčeve energije u gradu i regiji. Climathon su predstavili zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar i dr.sc. Robert Pašičko, docent na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

– Ove su se godine Climathonu priključili i gradovi  Rijeka i Zagreb, a u Varaždinu će se događaj održati u petak, 15. listopada, od 8 do 20 sati na Geotehničkom fakultetu Varaždin. Borba s klimatskim (ne)prilikama zahtjeva primjenu novih tehnologija pa se i ICT sektor mora bolje organizirati. Varaždin ima prednost jer je jedini grad u kojem radi tvrtka za proizvodnju solarnih panela. Svi zainteresirani još uvijek se mogu prijaviti na Climathonovoj internetskoj stranici i očekujemo zanimljivu diskusiju stotinjak sudionika – istaknuo je Pašičko.

Na njega se nadovezao Zlatan Avar ustvrdivši kako su Vraždinci zainteresirani za ulaganje u primjenu novih tehnologija.

– Na klimatske promjene pozitivno utječu i mini kotlovnice koje smo instalirali u Krležinoj ulici, a moramo paziti i na to kako postupamo s otpadom. Grad ima uspješnu suradnju s Geotehničkim fakultetom i Sveučilištem Sjever, a najbolje ideje koje se prezentiraju na Climathonu, bit će opet nagrađene – naglasio je zamjenik gradonačelnika.

Dodajmo da varaždin i Hrvatsku očekuje još puno posla s opremanjem solarnih krovova jer ih trenutno u cijeloj RH ima oko 1000, dok ih je u njemačkoj u upotrebi oko dva milijuna!

 

 

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje