Povežite se s nama

Kultura

Napokon izlobirano: počinje spašavanje crkve u Martijancu

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Počinje statička sanacija župne crkve sv. Martina biskupa u Martijancu. Konzervatori i restauratori su obavili svoj posao, odabran je izvođač radova i Ministarstvo kulture je platilo 100 tisuća kuna. Budući da je obračun troškova 273 tisuće, ostatak će se platiti iz općinskog proračuna.

Sanacija je bila nužna i načelnik Marijan Horvat je dulje vrijeme upozoravao i inzistirao na potrebi hitne obnove. Oslikani zidovi crkve su popucali na puno mjesta i šteta je vidljiva, ali, prema riječima Božidara Magdalenića, nadzornog inženjera, pravi razmjeri će se vidjeti tek nakon što se zidovi “otvore”. Radovi će početi u drugoj polovici lipnja, a koliko će oni trajati sad je nemoguće reći. U svakom slučaju se svi nadaju da će to biti što skorije, kako šteta ne bi bila i veća. – Čuvanje baštine u Martijancu nije samo fraza. Crkva je blago Općine i duže vrijeme se borimo za njezinu obnovu i zadovoljni smo što smo se napokon izborili za barem dio potrebnog novca – rekao je načelnik Marijan Horvat dok je prošlog tjedna u crkvi dogovarao detalje s restauratorima, konzervatorima i izvođačima.

Kriva magistrala?

Velika oštećenja crkve povezana su s drugim velikim problemom Martijanca – iznimno velikim prometom Podravskom magistralom. Načelnik Horvat i suradnici uporni su u lobiranju za izgradnju Podravske brze ceste. Osim opasnog prometa koji uzrokuje česte prometne nesreće – nerijetko sa smrtno stradalima – velike vibracije su najvjerojatnije uzrokovale oštećenja na crkvi, ali i na okolnim kućama. Kad počnu radovi ustanovit će se što je točno uzrok oštećenjima. Ako je to zaista promet, stručnjaci za očuvanje baštine će sugerirati moguća rješenja problema.

– Dugo vremena upozoravamo na sve posljedice velikih problema koje imamo zahvaljujući Podravskoj magistrali. Sve općine uz tu cestu trpe veliku štetu. Promet je pregust, događaju se nesreće, uništavaju objekti, buka je nesnosna… Nije čudno da nitko ne želi tako živjeti i da ljudi odlaze. Ako se već mučimo s gospodarskim pitanjima, žalosno je da nam ova cesta dodatno otežava život. A problem se, uz dobru volju, može riješiti – govori načelnik Horvat. Martijanec je žestoko krenuo u kampanju za izgradnju Podravske brze ceste pa je nedavno održana i tribina na tu temu, svojevrstan dogovor svih načelnika i gradonačelnika mjesta uz magistralu. Zaključke su poslali resornom ministru. Nedugo zatim je saborski zastupnik Josip Križanić rekao da je ministar prometa Oleg Butković upoznat s problemom i da se uskoro očekuje prijedlog rješenja.

Opasnosti?

Ako promet magistralom ostane takvog intenziteta, šteta će uskoro biti i puno veća. Crkva zasad nije opasna, sad će se riješiti statička sanacija, ali načelnik bi volio prevenirati eventualnu novu štetu. Zato bi izmještanje prometa bilo jedino rješenje. U svakom slučaju će veliki dio posla za spašavanje crkve do ljeta biti obavljen. Ali ne sav. Općina je odlučila da obnova krene neovisno o raspoloženju Ministarstva što se tiče novaca, pa je u proračunu predviđeno 250 tisuća kuna za crkvu.  Ministarstvo je sad dalo novac, ali ne i dovoljno da se uz statičku sanaciju obavi i drenaža, pa uskoro opet slijede radovi.

Struka o uzrocima i opasnostima oštećenja

“Zasad nije opasno, ali može postati, pa se mora preventivno reagirati i vratiti se statička stabilnost. Ovo nije šminka, nego nužna potreba. Na ljestvici od 1 do 10, razina štete je 4, znači na granici s opasnom. Sad ćemo napraviti osnovnu sanaciju jer još uvijek ne znamo uzroke pucanja zidova. Sanacija će se provesti s vanjske strane, postavit će se kabanatne, najmanje vidljive trake. Pukotine su tu već godinama i najvjerojatnije su ih uzrokovale vibracije s ceste, jer nalazi temelja su dobri, pri gradnji je sve odrađeno kako treba. To samo potvrđuje sumnju da je šteta nastala zbog konstantnih vibracija i možda nekih laganih potresa. Mijenja se i razina podzemnih voda, što također utječe na disbalans, ali ne u bitnijoj mjeri. Ako se utvrdi da je uzrok cesta, može se izmjeriti kolnička konstrukcija da se vidi koje opterećenje podnosi, ispitivanje nosivosti i vibracije – a što danas nije problem – pa da se sukladno rezultatima ide na novu kolničku konstrukciju ili ograničenje prometa. Danas su to zaista sofisticirane mogućnosti i ne može biti puno grešaka.”

Izvor:
Foto:

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje