Povežite se s nama

U fokusu

Kolinda Grabar-Kitarović posjetila Varaždin i Sveučilište Sjever

Objavljeno:

- dana

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, kandidatkinja HDZ-a za novi mandat na Pantovčaku, u srijedu 4. prosinca je bila u Varaždinu, a svoj je dolazak u barokni grad započela na Sveučilištu Sjever.

Tamo je stigla sa saborskim zastupnicima Anđelkom Stričakom i Josipom Križanićem, predsjednikom Županijske skupštine Alenom Runcem, predsjednikom Gradskog vijeća Damirom Habijanom, gradonačelnikom Varaždina Ivanom Čehokom te domaćinima rektorom Sveučilišta Sjever Marinom Milkovićem i njegovim suradnicima.

Predsjednica je nakon obilaska Sveučilišta studentima govorila o nekoliko aktualnih tema.
Istaknula je da se od početka svojega mandata zalaže za decentralizaciju koju smatra jednim od ključeva rješavanja pitanja svih pitanja u Hrvatskoj, a to je demografija. Istaknula je i da od početka svojeg mandata snažno potiče interes učenika za područje STEM-a, zbog čega je, kako je naglasila, bila i meta nekad neopravdanih i neutemeljenih kritika, ali je zaključila da je dokazano bezbroj puta da zemlje koje imaju razvijene programe iz ovog područja i vrsne STEM stručnjake bilježe snažan gospodarski razvoj.

Predsjednica se osvrnula i na nedavno objavljene rezultate PISA testova, izrazivši žaljenje što su tako loši za hrvatske učenike.
– Rezultati tih istraživanja pokazuju da naš obrazovni sustav umjesto da idemo naprijed, na žalost ide unatrag. Ne možemo nikako biti zadovoljni tim rezultatima za 2018. godinu. Nažalost, mislim da je to jedan od dokaza da ova reforma obrazovanja o kojoj toliko pričamo ne donosi rezultate i da moramo žustrije krenuti. Nema mjesta svađama oko ideoloških pitanja, trebamo se usredotočiti na ljude, studente, učenike. Moramo puno više pozornosti posvetiti razvoju STEM područja u cjelini, kako bi se razvijali kao moderno društvo znanja i napretka. STEM zanimanja su zanimanja budućnosti i za mladiće i za djevojke, a obrazovne politike nisu i ne smiju biti politički ukras stranaka niti sredstvo ideoloških obračuna – kazala je.

Kako se na Sveučilištu Sjever između ostalog izvodi diplomski sveučilišni studij Sestrinstvo – Menadžment u sestrinstvu, predsjednica se osvrnula i na tu profesiju.

– Profesije kao što su medicinske sestre zasigurno neće nestati, one su iznimno potrebne i tražene, kako kod nas tako i u Europi. Odlaze nam liječnici, odlaze nam sestre, još malo moramo uložiti u tehnologiju i nadogradnju sustava kako bismo spriječili odljev medicinskih sestara iz Hrvatske – rekla je Grabar-Kitarović.

Nakon Sveučilišta Sjever predsjednica je obišla adventski uređeno središte grada.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje