Povežite se s nama

Međimurje

Opasnost vreba od legalnih droga koje nisu zakonski kontrolirane

Objavljeno:

- dana

LEGALICE

Posljednjih je godina na tržištu sve više novih droga, takozvanih legalica, koje se mogu slobodno kupiti u tobako ili smart shopovima, online ili drugim specijaliziranim trgovinama.

Riječ je o naizgled bezopasnim proizvodima u obliku osvježivača zraka ili soli za kupanje koji sadrže prirodne ili češće sintetičke tvari s psihoaktivnim djelovanjem. Posebno zabrinjava što su takvi proizvodi dostupni mladima koji ih mogu lako nabaviti te je poznat slučaj 15-ogodišnjeg dječaka koji je 2015. godine preminuo u Zagrebu nakon što je “pušio” upravo jedan takav “osvježivač zraka” koji je kupio u obližnjem smart shopu.

Edukacija

Korištenje legalica bilo je uočeno i među mladima u Međimurskoj županiji te je županijski Zavod za javno zdravstvo još 2013. godine proveo opsežno istraživanje među mladima o korištenju droga, pa su u upitnik bila uvrštena i pitanja o novim drogama. Istraživanje je provedeno među učenicima osnovnih (7. i 8. razr.) i srednjih (2. razr.) škola, a rezultati su bili zabrinjavajući.

Ovisno o sredstvu, neki postaju ošamućeni, a drugi agresivni i nervozni

Prema riječima Diane Uvodić-Đurić iz Zavoda, ispostavilo se da je kod učenika 7. i 8. razreda osnovne škole oko 2 posto učenika probalo nove droge, a kod srednjoškolaca ti su postotci drastično rasli. Svaki treći srednjoškolac je probao nove droge i svaka deseta srednjoškolka.

– Kada smo se suočili s ovakvim rezultatima, krenuli smo u edukaciju nastavnika u školama i roditelja na roditeljskim sastancima, jer se tada malo znalo o tim proizvodima. Vrhunac korištenja legalica bio je tijekom 2015. i 2016. godine, a od tada se čini da se situacija polako smiruje, barem prema dojmu koji se danas može steći iz naših kontakata koje imamo sa školama – kaže Uvodić-Đurić, koja u Zavodu vodi Djelatnost za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti.

Internet

No, s djecom i mladima uvijek treba biti na oprezu, pa je o problemu novih droga naša sugovornica početkom ove godine napisala opsežan članak za časopis za promociju zdravlja “Nove staze”.

Prema iznesenim informacijama, tzv. legalice najčešće se proizvode izvan Europe te je prije nekoliko godina utvrđeno više od 651 internetskih stranica preko koje su se mogla kupiti takva sredstva, ali se kontinuirano reklamiraju i niču nove stranice i novi proizvodi.

– Promjene i novosti u tom su području vrlo brze, pa je uspostavljen EU sustav ranog upozorenja koji prima obavijest o pojavi nove droge jednom tjedno. Problem je u tome što se neke supstance mogu staviti na listu zabranjenih tvari, ali proizvođači naprave neznatne promjene u molekuli, nazovu je drugim imenom i pod novim nazivom na tržište stave novi proizvod, ali s jednako štetnim utjecajem na zdravlje – objašnjava liječnica, ističući kako se sustav ranog upozoravanja planira uspostaviti i na županijskoj razini. Edukacija nastavnika, roditelja i šire javnosti provodi se kontinuirano od 2014. godine, pa su danas ljudi ipak bolje informirani o toj problematici, zaključuje.

“Osvježivač” Galaxy najpopularniji

Među mladima osobito su popularni sintetski kanabinoidi, koji u mozgu stvaraju psihoaktivni učinak sličan THC-u iz marihuane. Na tržište najčešće dolaze u obliku biljnih mješavina poprskanih ili natopljenih sintetskim kanabinoidima. U trgovinama se najčešće prodaju kao osvježivači zraka poznati pod nazivima Galaxy, Spice, Atomix, Rainbow i drugima. U istraživanju koje je međimurski Zavod za javno zdravstvo proveo među međimurskim učenicima 2013. godine ispostavilo se da je upravo Galaxy najčešće korišteno sredstvo među mladima. Stoga se Galaxy često koristi kao sinonim za nove droge “legal highs”. Osim kao osvježivači zraka, legalice se na tržištu mogu naći i u obliku soli za kupanje i gnojiva za biljke ili u obliku smola, praha, kristala, ulja i tableta. Na proizvodu je najčešće naznačeno da nije za ljudsku konzumaciju, no to ne sprečava mlade da ih “puše” u obliku jointa ili konzumiraju na sličan način. Najveći problem je što, za razliku od klasičnih ilegalnih droga, ovi proizvodi ne podliježu zakonskoj kontroli. Prema načinu djelovanja dijele se na stimulanse, depresore središnjega živčanog sustava, halucinogene i sintetske kanabinoide.

Utjecaj

Brojni su znaci konzumiranja droga kod mladih, kao što su neobjašnjive promjene u ponašanju (agresivnost, nervoza), česte promjene raspoloženja, laganje i problemi u školi. Fizičke promjene su vrtoglavica, crvene oči, ubrzan rad srca, mučnine i slabosti.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje