Povežite se s nama

U fokusu

Pet Jurčecovih godina: dva samoubojstva policajaca, jedan pokušaj, pljačka policijskog oružja

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Hoće li Darko Jurčec biti novi/stari načelnik Policijske uprave varaždinske?

To je pitanje na koje će odgovor stići za manje od mjesec dana, kad će ministar policije imenovati novog šefa varaždinske policije.

Imenovanju će prethoditi intervju kojemu će, uz Jurčeca, pristupiti još dva kandidata: Predrag Benčić, voditelj Ureda za zakonitost postupanja, i Siniša Brkinjač, voditelj Službe zajedničkih i upravnih poslova. Samo su njih trojica – od sedam prijavljenih – pristupili testiranjima i uspješno ih prošli, pa su šanse Darka Jurčeca da ostane na sadašnjem radnom mjestu izgledne. A to zabrinjava mnoge.

Ali dok jedne smeta što je Darko Jurčec na mjesto načelnika PU varaždinske došao kao kadar bivšeg ministra policije Ranka Ostojića, druge ne zanima politika. Njih više brine činjenica da je varaždinska Policijska uprava baš u tih pet godina postala sinonim za skandal.

Dvoje policajaca je počinilo samoubojstvo, a još jedan je to pokušao, ali, nasreću, bezuspješno; iz policijskog skladišta je ukradeno oružje; načelnik Jurčec je bio glavni svjedok u sumnjivom sudskom procesu…Što se to događa u PU varaždinskoj?

Samoubojstva

Počelo je sa samoubojstvima. U studenome 2014. godine policajac iz Novog Marofa pokušao si je oduzeti život, ali mu to nije pošlo za rukom. Niti dva mjeseca kasnije, 9. siječnja, na sebe je digao ruku i njegov kolega, nažalost, uspješno.

Je li moguće da Darko Jurčec nije znao što se događa u njegovoj policijskoj upravi?

O slučajevima se nije pisalo u medijima sve dok Regionalni tjednik nije saznao za slučaj, pa u ožujku 2015. godine objavio priču o nesretnim policajcima. Nakon upita u Ministarstvo unutarnjih poslova iz odgovora se moglo saznati da se 20 kolega policajaca – nakon ovih strašnih slučajeva – dobrovoljno uključilo u savjetodavnu psihološku pomoć. Iz PU varaždinske se nitko, pa ni načelnik Darko Jurčec, nije oglasio.

Dok su marofski slučajevi za javnost prošli gotovo neopaženo, samoubojstvo Suzane Vugrinec dvije godine kasnije, ovog svibnja, odjeknulo je u lokalnim i nacionalnim medijima. Policijska službenica za maloljetničku delikvenciju u varaždinskoj kriminalističkoj policiji život si je oduzela smrtonosnom dozom antidepresiva.

Suzana Vugrinec je iz svoga varaždinskog stana nestala 21. svibnja ove godine, a četiri dana potom pronađena je mrtva na stražnjem sjedalu svoga zaključanoa Renault Clija, na parkiralištu uz Opću bolnicu u Murskoj Soboti. Mjesec dana nakon pronalaska tijela, nedvojbeno je utvrđeno da je iskusna policajka počinila samoubojstvo.

Dok je Ministarstvo unutarnjih poslova oštro negiralo da slučaj marofskih policajaca ima bilo kakve veze s poslom, u slučaju Suzane Vugrinec to nisu mogli reći. Ona je i službeno, neko vrijeme prije tragičnoga kraja, zatražila promjenu radnog mjesta, a to su i potvrdili iz PU varaždinske. Ne zna se je li itko uopće razmatrao njezinu molbu.
Radno mjesto je željela promijeniti zbog mobinga. Iskusna policajka se znala 13 godina boriti s delinkventima, ali ne i protiv kolega. Iz tko zna kojih razloga oni – osobito kolegice i nadređeni – s njom nisu željeli surađivati, pa joj je na radnome mjestu postalo neizdrživo. To piše i u dopisu Sindikata policijskih službenika. Ubila se prije nego što je itko ozbiljno razmotrio njezinu molbu da se makne iz nezdrave sredine. Štoviše, čak se spominje da je molba bila odbijena.
Tako je Suzana Vugrinec postala druga žrtva.

Jasno je da Jurčec nije kriv za samoubojstva, ali mnogi se pitaju kako šef – barem u slučaju Vugrinec – nije reagirao na ono što su znali svi u postaji, iako možda i nije bilo službene prijave o mobingu. Dobar šef bi morao znati za nezdravu atmosferu među svojim ljudima. Osobito kad je to sam po sebi stresan posao, koji uključuje i nošenje oružja, pa je psihička stabilnost neophodna.
S dva samoubojstva i jednim u pokušaju, statistika svakako nije na strani Darka Jurčeca. Štoviše, PU varaždinska vjerojatno je hrvatski rekorder po broju policajaca samoubojica u razdoblju od pet godina. Na sjeveru je to sigurno: Međimurska i Krapinsko-zagorska su imale po jedno samoubojstvo policajca, Koprivničko-križevačka nijedno.

Krađa oružja

Darko Jurčec može pokušati tvrditi da o psihičkom slomu svojih policajaca nije ništa znao, ali dobro se obrukao u vezi krađe oružja iz policijskog skladišta u svojoj Policijskoj upravi.

Policajci su 2. siječnja 2015. godine u prtljažniku slučajno zaustavljenog automobila pronašli arsenal oružja: dvadeset pištolja, 16 automatskih pištolja s prigušivačima, devet automatskih pušaka, 30 ručnih bombi, 2,8 kilograma TNT eksploziva, tisuću komada raznog streljiva, laserske ciljnike, prigušivače…

Darko Jurčec se, saznajemo, prijavio i za mjesto načelnika PU međimurske

Načelnik Jurčec se tad nije skrivao pred novinarima. Na konferenciji za medije pozirao je s oružjem rasprostrtim po stolu ispred sebe. – Varaždinska policija ostvarila je jednu od najvećih zapljena oružja i eksploziva u svojoj povijesti – ponosno je novinarima predstavio uspjeh svoje Policijske uprave. Spomenuo je tu i mogućnost da je oružje možda bilo namijenjeno teroristima ili organiziranim kriminalcima. – Tijekom svoje dvadesetogodišnje karijere se ne sjećam slične zapljene ovako sofisticiranog oružja – izjavio je.
Načelnik jedno nije rekao: odakle potječe zaplijenjeno oružje? Odgovor je porazan: iz policijskog skladišta iste policijske uprave koja je oružje pronašla. Njegove. Nakon niza do danas neodgovorenih pitanja, očigledno je da policija u trenutku zapljene nije imala pojma da je iz skladišta uopće nestala ogromna količina oružja, čijoj sofisticiranosti se načelnik divio pred novinarima.

Postupci u istrazi su, u najmanju ruku, čudni. Istražuju se, primjerice, skladištari (?!) i tko je iz policije plasirao informaciju o porijeklu oružja. Stječe se dojam da nije važno tko je i kako ukrao oružje – a da nitko nije primijetio njegov nestanak – nego da treba naći krivca koji je spriječio policiju da zataška vlastiti skandal.
Darko Jurčec se nakon slikanja s oružjem više nije oglašavao.
I opet: nitko ne insinuira Jurčecovu krivnju, ali kako je moguće da mu iz skladišta nestane arsenal oružja a da on o tome nema pojma?

Svjedočenje

Ako o mobingu u svojoj postaji, rastrojenoj psihi svojih policajaca i velikoj krađi oružja iz svog skladišta nije znao ništa, u sljedećem kompromitirajućem slučaju je Darko Jurčec glavni akter.

Riječ je o zajmu od 180.000 kuna, čija se isplata rješavala sudskim putem. Uglavnom, Jurčec je svjedočio isplati i kao svjedok je potpisan na ugovoru o zajmu. Budući da je zajmoprimac umro prije dogovorene isplate, slučaj se našao na Općinskom sudu u Čakovcu. Zajmodavac je tužio djecu umrloga da mu vrate novac, ali oni su zajam osporili s obzirom na to da na ugovoru, kako tvrde, nije autentičan potpis njihova oca. Mišljenja vještaka grafologa su se razlikovala, da bi vještakinja Centra “Ivan Vučetić” donijela sud kako nije moguće utvrditi vjerodostojnost potpisa.

Zbog toga se sud odlučio osloniti samo na iskaz Darka Jurčeca, pa zaključio da on “nema razloga za pristranost i da je nezainteresiran za ishod spora” te presudio u korist zajmodavca. Glavni adut pri donošenju presude bio je “profesionalni status načelnika krim policije u Varaždinu”.
Djeca pokojnika su se žalila na sudsku ocjenu kako je iskaz Darka Jurčeca dovoljan, zbog čega iskaze ostalih svjedoka nisu niti ocjenjivane. To nije bio dovoljan protuargument Jurčecovom statusu, pa se iznos duga do kraja suđenja sa 180 popeo na 400 tisuća kuna.

Protukandidati

Uz Darka Jurčeca kandidiralo se još šestero kandidata, od kojih su samo dvojica pristupili testiranjima. To su voditelj Ureda za zakonitost postupanja Predrag Benčić i Siniša Brkinjač, voditelj Službe zajedničkih i upravnih poslova. Sljedeći korak su razgovori od 4. do 6. rujna.

Povjerenstvo za odabir kandidata za radna mjesta rukovodećih policijskih službenika će – nakon sumiranja rezultata – svoju rang-listu dostaviti glavnom ravnatelju policije. On će potom zatražiti mišljenje Županijske skupštine, nakon čega će ministru predložiti odabranoga kandidata. To ne mora biti onaj koji je najbolje prošao testiranja.

Epilog

Darko Jurčec svoj petogodišnji mandat ocjenjuje besprijekornim

Darko Jurčec ni o tome nije želio razgovarati s novinarima.
I opet: jasno je da on to nije bio dužan kao Darko Jurčec, ali jedan od glavnih argumenata u prihvaćanju njegova iskaza – kao dovoljnoga da se riješi slučaj – bio je njegov profesionalni status. Laički, nije presudilo svjedočenja Darka Jurčeca, nego načelnika krimpolicije Varaždin.

Nakon svega i unatoč svemu, načelnik je za lokalni tjednik svoj petogodišnji rad ocijenio besprijekornim.
Iako, priča se, Darko Jurčec, uopće ne dvoji hoće li pobijediti i navodno već planira poteze u sljedećem mandatu, izgleda da ne želi prepustiti slučaju hoće li karijeru nastaviti kao šef policije. Pa se za svaki slučaj, kako saznajemo, prijavio i za načelnika Policijske uprave međimurske!

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje