Povežite se s nama

U fokusu

Rad pauk-službe u Varaždinu opstruiran punih pet godina

Objavljeno:

- dana

PROVJERILI SMO

Iako pauk-služba u Varaždinu postoji od 1996. godine, bahatom parkiranju ne samo da nije odzvonilo već izgleda da je naš grad postao sinonim za nepropisno parkiranje, poglavito po travnjacima.

Tko je zatajio?

– Nažalost, prometna kultura i sigurnost u prometu posljednjih je godina u gradu spala na niske grane, jer je, između ostaloga, izostalo preventivno djelovanje pauk- službe – upozorava Tomo Ježovita, direktor varaždinskog Crtorada. Podsjećamo, Grad Varaždin prema ugovoru o koncesiji s Crtoradom ima pauk-službu sa suglasnošću MUP-a za rad dvaju vozila na gradskom području. Ona bi i danas trebala raditi “punom parom“, jer je do 2014. dnevno uklanjano 10 ili čak 20 nepropisno parkiranih vozila.

Do 2014. dnevno je uklanjano 10 ili čak 20 nepropisno parkiranih vozila

– Pauk-služba je kontinuirano radila, premještajući svake godine više od 1.000 nepropisno parkiranih vozila, sve do dolaska na vlast gradonačelnika Gorana Habuša. Od tada, njezin rad je sustavno bojkotiran, te smo 2014. godine zabilježili 130 intervencija po nalogu policije i Grada. No, 2015., 2016. i 2017. godine paukom je ukupno premješteno svega 5 vozila, i to samo kada su održavane različite manifestacije – ističe Ježovita.

I dok u normalnim gradovima pauk-služba funkcionira preventivno, Varaždin se neslavno vratio u 1996. godinu, sa stotinama nepropisno parkiranih automobila koji uništavaju zelene površine, zauzimaju mjesta za invalide te blokiraju prolaženje pješačkim i biciklističkim zonama.

– Netko je gadno zatajio, i za jedan grad kulture je neprihvatljivo da se kraj velebne podzemne garaže tolerira uništavanje Ulice Ankice Opolski i drugih. Da bi pauk uredovao, treba nalogodavca – policijske službenike, komunalne ili prometne redare – i bez naloga nema uklanjanja nepropisno parkiranih vozila.

Prometni redari, kao zaposlenici Grada, trebali bi revno odlučivati o uklanjanju vozila koja su u prekršaju prema odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama – smatra čelnik tvrtke čiji zaposlenici s licencama i registrirani namjenski kamioni nepotrebno stoje.

Dok u normalnim gradovima pauk-služba funkcionira preventivno, u Varaždinu to nije slučaj

O problemima koje uzrokuje manija nepropisnog parkiranja namjeravaju obavijestiti odgovorne u Gradu.
– Mi ćemo ih kontaktirati prvenstveno radi preventive te inicirati sastanak o prometnoj problematici. Ne daj Bože da netko pogine jer ne radimo svoj posao – ističe Ježovita.

Inače, u varaždinskom prometnom redarstvu zaposlena su dva službenika. No, u odgovoru koji smo dobili iz Grada o njihovu radu, istaknuto je da jedan od njih radi na pola radnog vremena. Srećom, mobilni su, jer  službenici Upravnog odjela za komunalni sustav i urbanizam imaju na raspolaganju tri službena automobila.

– Koriste ih prema prioritetima koje nalaže služba. U Upravnom odjelu osim prometnih redara, vozila koriste i poljoprivredni redar, komunalni redari te službenici na izgradnji, nadzoru i održavanju komunalne infrastrukture čiji rad zahtijeva učestali odlazak na teren – navode u odgovoru.

Na naš upit tko snosi odgovornost ako netko smrtno strada radi vozila koje je na gradskom području na javnoj površini nepropisno parkirano i nije pravovremeno uklonjeno, odgovaraju da prometno i komunalno redarstvo radi na prevenciji, s ciljem oslobađanja prometnih površina za stvarnu namjenu i sprečavanja neželjenih posljedica.
– Za svaki počinjeni prekršaj i njegove posljedice odgovara isključivo njegov počinitelj – ističu u UO za komunalni sustav i urbanizam.

Izvor: RT
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje