Povežite se s nama

U fokusu

Presečki bi buseve i Gospodarsku, a zanima ga i kolodvor u centru

Objavljeno:

- dana

AP U STEČAJU

Hoće li Presečki Grupa ipak donijeti spas radnicima varaždinskog Autobusnog prometa, koji je već pet godina u stečaju?

Kako, naime, doznajemo, ta je krapinska firma ozbiljno zainteresirana za kupnju autobusa i poslovnih zgrada AP-a te obavljanje djelatnosti, a to nam je potvrdio i stečajni upravitelj AP-a Velimir Slamar, koji očekuje da će se Presečki pojaviti ovoga četvrtka na javnoj dražbi na varaždinskom Trgovačkom sudu. Iako AP u stečaju dobro posluje, stečaj ne može trajati dovijeka.

Radnici bez brige?

– Nadam se da će se Presečki pojaviti, makar se to nikad ne zna, a za kupnju su zainteresirani i Autobusi Vincek. Presečki je čak i razgovarao sa sindikatima o svojim namjerama, tako da su i oni sa svime upoznati – rekao je Slamar.

Presečki je, inače, krajem prošle godine zajedno s tvrtkom Pauk dao ponudu za kupnju autobusnoga kolodvora i autobusa, no ponudili su cijenu od 19,3 milijuna kuna, što vjerovnici nisu prihvatili, jer je bila niža od procijenjene vrijednosti imovine, dok za kupnju nekretnina u Gospodarskoj ulici Presečki i Pauk tada nisu bili zainteresirani. No, nakon godinu dana, situacija se očito promijenila.

Ivica Zovko za kupnju Autobusnog kolodvora u Varaždinu u rujnu je ponudio osam milijuna kuna

– Presečki je razgovarao s nama, došao se predstaviti u firmu i iznio je svoju namjeru da kupi autobuse i poslovne zgrade, a tvrdi i da su mu radnici na prvome mjestu.

U interesu mu je, kako je rekao, nastaviti djelatnost AP-a u obujmu u kojem postoji, a ako dođe do prodaje, trebat će s tim u vezi sklopiti ugovor o suradnji s Autobusnim prometom u stečaju.
U AP-u trenutno radi 400 ljudi i nama je u interesu da ih novi vlasnik zadrži na radnim mjestima, ali je pitanje hoće li to tako biti.

No, vozači, kojih je oko 230, ne bi trebali ostati bez posla, ako se zadrži postojeći obujam poslova.

– Šoferi su ionako vrlo traženi, evo samo Vincek konstantno traži 15 vozača, tako da bi oni trebali biti mirni – kažu sindikalisti.

Antun Presečki lani je, inače, govorio kako mu je najvažnije da zadrži radnike, kao i da treba krenuti u nabavu novog voznog parka. – Da bismo uopće mogli početi s poslom, potrebno je odmah uložiti oko pet milijuna eura – rekao je Presečki.

Od Zovka ništa

Inače, za servis za održavanje vozila, automatsku autopraonicu i upravnu zgradu te 85 autobusa AP u stečaju traži 29,7 milijuna kuna.
I dok bi to napokon moglo biti prodano, čemu se svi nadaju, sudbina kolodvora još je nepoznata.

Presečki je lani s Paukom dao ponudu, no ona nije prošla, jer je bila preniska

Naime, na dražbi u rujnu Ivica Zovko za kupnju Autobusnog kolodvora u Varaždinu ponudio je osam milijuna kuna, čime je pretekao ostale ponuđače, varaždinski Marlex Invest i Autotrans Cres. Novac je Zovko trebao uplatiti u roku od 60 dana, no do prošloga tjedna, to se, kako su nam rekli upućeni, nije dogodilo.

Zovko je inače razlučni vjerovnik Autobusnog prometa u stečaju, odnosno potražuje od te firme 15 milijuna kuna, pa je zatražio da mu se dopusti kompenzacija, čemu se usprotivila Zagrebačka banka, koja ima razlučno pravo na Autobusnom kolodvoru.

Nova dražba

Stoga je vrlo vjerojatno da će se za kolodvor održati nova dražba na varaždinskom Trgovačkom sudu, no još nije poznato kada će to biti.
– Ako se održi nova dražba za kolodvor, Presečki nam je rekao da će vjerojatno i za to dati ponudu – potvrdili su u sindikatu.

Plaća 3000 eura

Hoće li i varaždinski vozači autobosa, ako potraje neizvjesnost u AP-u, otići trbuhom za kruhom u Njemačku, po uzoru na slavonske kolege iz GPP-a? U Njemačkoj, naime, kako je objavio Sindikat hrvatskih vozača, trenutačno ima posla za 16.000 vozača autobusa, a podjednako snažna potražnja unutar profesije je zabilježena i u ostalim dijelovima Europe.
Neki radnici GPP-a zato su potražili sreću u Njemačkoj, gdje mogu zaraditi između 2500 i 3000 eura. U Danskoj i Švedskoj, pak, plaća vozača autobusa doseže i 3500 eura.

– Nema masovnih odlazaka iz AP-a i još nitko nije dao otkaz kako bi otišao raditi u inozemstvo. Čuo jesam da su vani bolje plaće, no otišao nije još nitko – rekao je Velimir Slamar.

Izvor:
Foto: arhiva rt

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje