Povežite se s nama

Život i društvo

“Ako mislite da je obrazovanje skupo, isprobajte neznanje”

Objavljeno:

- dana

Stručno usavršavanje na danski način

U sklopu  projekta „Integration of special needs children and improvement of ICT technologies usage in 6th Primary School“ u programu ERASMUS+ za područje općeg odgoja i obrazovanja (aktivnost KA1 – mobilnost u svrhu učenja za pojedince) učiteljice VI Osnovne škole Martina Kučar, Nina Prašnjak i Marija Selak te ravnatelj Mario Stančić tri su tjedna proveli u Danskoj.

Job shadowing održavao se u osnovnoj školi Christinelystskolen u gradu Lemvigu. Tamo su se stručno usavršavali, istraživali danski školski sustav, planiranje i programiranje nastave, proučavali nastavne metode, ciljeve i zadaće nastave, način vrednovanja i ocjenjivanja te sudjelovali u samom nastavnom procesu. Posebno su pratili kako u danskim školama učitelji i stručni suradnici rade s djecom s posebnim potrebama te na koji se način koristi informacijsko-komunikacijska tehnologija u nastavi.

Ako mislite da je obrazovanje skupo, isprobajte neznanje

„Ako mislite da je obrazovanje skupo, isprobajte neznanje“ – moto je kojim se Danci s razlogom ponose. Danska od 2013. godine provodi veliku školsku reformu, a glavni je cilj da se učenici i učitelji osjećaju ugodno u školi te da poboljšaju rezultate na nacionalnim i međunarodnim ispitima. Danska osnovna škola (Folkeskole) ima predškolski razred, 9 razreda osnovne škole  i  10. razred.

Obrazovanje u Danskoj besplatno je za sve. To znači da su i udžbenici besplatni, a svakom učeniku omogućeno je studiranje jer država svim studentima daje stipendiju koja pokriva sve troškove života tijekom studiranja.

Besplatno školovanje

Učitelji se orijentiraju na učenike, njegove mogućnosti i želje, pripremu za život i razvijanje, želju za znanjem…zbog čega ih je važno naučiti kako učiti, iskoristiti mogućnosti, razvijati kreativnost i samopouzadanje. Učenici osim danske, upoznaju i kulture drugih zemalja. Predmeti i situacije u školi bliski su stvarnom životu. U razredima prevladava individualni rad i rad u skupinama. Obrazovanje u Danskoj besplatno je za sve. To znači da su i udžbenici besplatni, a svakom učeniku omogućeno je studiranje jer država svim studentima daje stipendiju koja pokriva sve troškove života tijekom studiranja. Vrlo je zanimljiva činjenica da u danskim osnovnim školama nema ocjena sve do 7. razreda. No, učitelji stalno prate učenike, daju im povratne informacije o njihovom napretku, razini znanja i vještina te smjernice za planiranje i organizaciju učenja.

Christinelystskolen ‒ škola sretnih i zadovoljnih učenika

U školskom hodniku uređen je hrvatski kutak pa su svi učenici i djelatnici škole mogli prolistati knjige i letke te pogledati kratke filmove o Hrvatskoj, Varaždinu i VI. osnovnoj školi.

Pomaganje učenicima iz stranih zemalja u učenju danskog jezika.

Učiteljice i ravnatelja VI. osnovne škole dočekao je ravnatelj Jens Pedersen koji im je predstavio danski školski sustav, svoju školu, školski kurikulum i projekte. Školska knjižničarka Hanne Andersen upoznala ih je s radom školske knjižnice, koja je kulturni i znanstveni centar škole, te im predstavila projekt Homework coffee koji organizira škola u suradnji s lokalnom zajednicom. Cilj projekta je pomaganje učenicima iz stranih zemalja u učenju danskog jezika. Volonteri iz cijele općine dolaze u školu te individualno u školskoj knjižnici rade s učenicima. Sudjelovali su i na Učiteljskom vijeću gdje su danskim kolegama predstavili svoju zemlju, grad i školski sustav. U školskom hodniku uredili su hrvatski kutak pa su svi učenici i djelatnici škole mogli prolistati knjige i letke te pogledati kratke filmove o Hrvatskoj, Varaždinu i VI. osnovnoj školi.

Nerijetko učenici u jednom razredu, podijeljeni u više skupina, na satu obrađuju sasvim različito gradivo, a to je moguće upravo zbog toga što su u razredu istovremeno i učitelj i pedagog.

Kombinirani razredi

Christinalystskolen ima oko 640 učenika i 70 zaposlenika. Nastava se organizira u  kombiniranim razredima  ̶  učenici različitih dobnih skupina zajedno su u jednom razredu – učenici od 0. do 2. razreda, učenici 3.  i 4. razreda te učenici 5. i 6. razreda. U razredu zajedno rade učitelj i pedagog.

Integracija djece s posebnim potrebama. Učenici  pohađaju nastavu 12 tjedana, a nakon toga integriraju se u redovnu nastavu

Svaki dan varaždinske učiteljice i ravnatelj nazočili su nastavi pa smo mogli vidjeti kako učitelji rade te kako se u razrede integriraju djeca s posebnim potrebama. Na satima često koriste računala koja su dostupna svima i na svakom satu.

U svim razredima koriste se pametne ploče, a učenici često novo gradivo uče igrajući zabavne igre ili pjevajući. Nerijetko učenici u jednom razredu, podijeljeni u više skupina, na satu obrađuju sasvim različito gradivo, a to je moguće upravo zbog toga što su u razredu istovremeno i učitelj i pedagog. Svakog dana učenici jedan sat provode na školskom dvorištu gdje se bave sportom, šeću oko jezera ili se igraju. Čak ih ni kiša ili hladnoća ne sprečavaju u tome.

Kuća 

Svaki učenik ima svoj prostor za učenje i svoje računalo.

Posebnost ove škole objekt je smješten uz školu nazvan Huset (Kuća). Tamo nastavu pohađaju učenici s posebnim potrebama i teškoćama u učenju (disleksija, ADHD, disgrafija…) te učenici iz stranih zemalja. Učenici  pohađaju nastavu 12 tjedana, a nakon toga integriraju se u redovnu nastavu. Učenici iz stranih zemalja pohađaju Internacionalni razred u kojem uče danski jezik te se upoznaju s danskom kulturom i običajima. Djeca s teškoćama u čitanju uključena su u IT-razred gdje koriste posebne računalne programe za učenje i vježbanje čitanja i pisanja. Svaki učenik ima svoj prostor za učenje i svoje računalo. Naglasak je na učenju kroz igru, boravak u prirodi, kretanje, kuhanje, izrađivanje različitih predmeta i igračaka.

Buduća suradnja

Jedan od ciljeva projekta bio je i planiranje buduće suradnje s Christinelystskolen pa je dogovoreno nekoliko različitih projekata koji će se provoditi tijekom ove školske godine. Nakon povratka u Varaždin, učiteljice i ravnatelj na sjednici Učiteljskog vijeća predstavili su danski školski sustav te iskustva koja su stekli, a na satima razrednika organizirali su interaktivne radionice za učenike. Svoja danska iskustva podijelit će i s kolegama na županijskim stručnim vijećima.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Evo kako hitne službe reagiraju u slučaju pada trupaca na djelatnika pilane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Povodom Nacionalnog dana hitne medicinske službe u pilani Golub u Varaždinu održana je 29. travnja zajednička vježba svih žurnih službi Varaždinske županije pod nazivom „Multidisciplinarni pristup unesrećenim osobama prilikom manipulacije trupcima“.

Uz djelatnike Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, sudjelovali su i djelatnici Javne vatrogasne postrojbe Grada Varaždina, Policijske uprave varaždinske i Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije, odnosno 40-ak pripadnika žurnih službi.

Izniman stupanj spremnosti i odgovornosti žurnih službi pohvalila je zamjenica župana, ujedno i načelnica Stožera civilne zaštite Varaždinske županije Silvija Zagorec.

– Pohvaljujem organizatore, Nastavni zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije, koji već dugi niz godinama organizira ovakve zajedničke vježbe svih žurnih službi na terenu u različitim situacijama. Svrha tih vježbi je pokazati višu razinu spremnosti, odnosno da se naše žurne službe u određenom trenutku, u određenoj situaciji, mogu nositi sa svim izazovima. Pohvaljujem timski rad žurnih službi, njihovu uvježbanost i koordiniranost što pokazuju ne samo kroz ovakve vježbe, već i kroz svoj svakodnevni rad, te naši građani, uz njih, zaista mogu biti sigurni – rekla je zamjenica župana Silvija Zagorec.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladen Smoljanec podsjetio je kako je ovo 10. jubilarna zajednička vježba žurnih službi.

– Još nam preostaje vježba spašavanja iz ruševina, čime bismo zaokružili jedan ciklus vježbi koji je osnovni u spašavanju u velikim nesrećama – rekao je ravnatelj Smoljanec.

– Scenarij vježbe obuhvatio je nekontrolirani pad trupaca čime je došlo do ozljeđivanja djelatnika pilane. Uslijedilo je pozivanje žurnih službi, njihov dolazak na teren i zbrinjavanje unesrećenih, čime je predstavljena jedna sinergija svih žurnih službi na području Varaždina i šire – pojasnio je pomoćnik zapovjednika za operativu JVP Grada Varaždina Mario Rogina.

A da su ovakve vježbe itekako važne potvrdio je i voditelj Operativno-komunikacijskog centra Policijske uprave varaždinske Matko Murić.

– Takve vježbe su jako pozitivne jer je koordinacija žurnih službi izuzetno bitna na terenu, kako bi se na samom mjestu događaja poduzele sve radnje koje su važne da se što prije zbrinu ozlijeđene osobe, osigura mjesto događaja i poduzmu sve hitne radnje koje će utvrditi činjenice i nastanak samog događaja – izjavio je Matko Murić.

Nastavite čitati

Život i društvo

Netko je u Vinici osvojio 80.000 eura, nakon što je uplatio samo 10.40 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

U 120. kolu igre Sve ili Ništa Hrvatske lutrije 29. travnja izvučeni su brojevi 1, 3, 5, 8, 9, 11, 12, 14, 16, 17,19 koji su igraču iz Vinice donijeli dobitak 11 u iznosu od 80.000 eura.

Igrač je odigrao pretplatu od 8 kola i u izvlačenju 120. kola pogodio svih 11 izvučenih brojeva te je za uplaćenih 10.40 eura dobio 80.000 eura, objavila je Hrvatska lutrija.

Dobitni listić je uplaćen kod poslovnog partnera Tisak, na adresi Vinička 8, Vinica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje