Povežite se s nama

Život i društvo

U ratno vrijeme dio hrvatskih umjetnina sakriven u dvorcu Batthyany

Objavljeno:

- dana

Restauratorski centar Ludbreg slavi 20. rođendan

Hrvatski restauratorski zavod obilježava 20 godina rada Restauratorskog centra Ludbreg i njegova djelovanja na očuvanju hrvatske kulturne baštine. Svečana proslava obljetnice održat će se 5. prosinca u Ludbregu s početkom u 9 sati.

Nakon agresije na Hrvatsku, hitna evakuacija bila je jedino rješenje za spas kulturnog i umjetničkog naslijeđa. U sklopu Programa evakuacije ratom ugrožene spomeničke baštine na području kontinentalne Hrvatske organizirano je petnaest tajnih depoa za umjetnine, a upravo je dvorac Batthyány u Ludbregu svojim prostornim kapacitetom i uščuvanošću pružao osnovne uvjete za pohranu evakuiranih umjetnina.

Petnaest tajnih depoa za umjetnine

Jedan od tajnih depoa – Batthyany

Već 1991. godine stigli su odgovori na mnogobrojne apele upućene međunarodnoj javnosti za pomoć u sprijećavanju propadanja i uništavanja hrvatske kulturne baštine. Godinu kasnije sklopljen je sporazum kojim grad Ludbreg besplatno ustupa dvorac Batthyány tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa. Projekt Centra nastao je inicijativom hrvatskih konzervatora, razumijevanjem i podrškom grada Ludbrega, te uz pomoć stručne suradnje s bavarskim konzervatorima i restauratorima. Prihvaćen je od nadležnih ministarstava – kulture i financija, Vlade Republike Hrvatske i državnog proračuna.

Obnova umjetnina od 1994. godine

Restauratorski centar u Ludbregu danas zapošljava 16 djelatnika

Restauratorski centar Hrvatskog restauratorskog zavoda u Ludbregu započeo je s radom 1994. godine na obnovi umjetnina oštećenih u domovinskom ratu. U radionici su, uz domaće, radili i strani, diplomirani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti.. Svoju djelatnost Centar je proširio nakon cjelovite obnove dvorca 2000. godine sredstvima kredita Bavarske pokrajinske banke. Danas zapošljava 16 djelatnika, a djeluje u sastavu Hrvatskog restauratorsko zavoda- krovne državne ustanove za konzervatorsko-restauratorsku djelatnost.

U proteklih 20 godina Hrvatski restauratorski zavod kroz Centar u Ludbregu dao je značajan doprinos razvoju restauratorske i konzervatorske djelatnosti u Republici Hrvatskoj, posebno restauriranjem brojnih umjetnina iz ratom pogođenih područja, ali i sjeverozapadne Hrvatske te dragocjenim edukacijskim programima. Obnovom dvorca Batthyány spašen vrijedan spomenik kulture te je time ostvaren značajan doprinos razvoju grada i regije kao kulturnog i turističkog središta.

Obnovom dvorca Batthyány spašen je vrijedan spomenik kulturečime je ostvaren značajan doprinos razvoju grada i regije kao kulturnog i turističkog središta.

“Ratna bolnica za umjetnine”

Program obilježavanja odvijat će se tijekom cijeloga dana, 5. prosinca, a uključuje predavanja i prezentacije sudionika i organizatora evakuacije umjetnina o nastajanju i razvoju projekta „ratne bolnice za umjetnine“, izložbom plakata o obnovljenim umjetninama u proteklih 20 godina, otkrivanjem spomen ploča i podjelom zahvalnica najzaslužnijim organizacijama i pojedincima iz Hrvatske i inozemstva. Tijekom dana moći će se razgledati radionice u kojima se provode konzervatorsko-restauratorski radove na umjetninama s područja Varaždinske županije te porazgovarati s restauratorima, razgledati izložba plakata o obnovljenom sakralnom ruhu iz Zbirke u kapeli sv. Križa.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Krenuli upisi za nove grupe u Filmsko-kreativnom studiju VANIMA

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Tijekom protekla gotovo četiri desetljeća, brojni su Varaždinci i stanovnici Varaždinske županije bili članovi VANIME i u ovoj školi animacije napravili vlastiti film. Svi oni dobro znaju da filmska animacija nije tek pokretanje serije smiješnih sličica, već ona u sebi nosi potencijal istinske ljepote i raznovrsne umjetničke forme i vještine  ne postavljajući granice mašti i idejama. Kao i svaka umjetnost, animacija je u svojoj osnovi igra.

Cilj je Filmsko-kreativnog studija VANIMA razvoj audiovizualne djelatnosti kroz rad na animiranom filmu i ostalim filmskim formama, raznolikost perspektiva vizualnog pripovijedanja kod djece i mladih te razvoj filmske i medijske pismenosti. Filmsko-kreativni studio VANIMA i u ovoj školskoj godini priprema nove grupe za djecu i mlade, a upisi novih i starih članova upravo su u tijeku.

U grupe animiranog filma koje vode Dubravka Kalinić Lebinec i Srećko Lebinec  mogu se uključiti polaznice/polaznici  s navršenih 8 godina.

Rad Vaniminih grupa za animirani film započet će roditeljskim sastankom koji će se održati u četvrtak, 10. listopada 2024. s početkom u 18 sati  u prostorijama Vanime, Petra Preradovića 4 (ulaz s dvorišne strane). Radne aktivnosti djece kreću sredinom listopada.

Prijavite se putem online obrasca.

Za sva dodatna pitanja kontaktirajte nas na [email protected]  ili na telefon 091/297-2953. 

Nastavite čitati

Život i društvo

Načelnica Trnovca Bartolovečkog priredila prijem za 16-ero novorođene djece i njihove roditelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Općini Trnovec Bartolovečki u utorak je, 17. rujna, održan tradicionalni prijem za novorođenčad i njihove roditelje.

Riječ je o drugom primanju ove godine; prvo je održano povodom Dana Općine, do kojeg je bilo rođeno 21 dijete, a do danas ih je rođeno još 16. Ukupno je tako na području općine rođeno 37 djece, čiji su roditelji dobili po 500 eura jednokratne pomoći.

Općinska načelnica Verica Vitković rekla se kako se nada da će do kraja godine biti još djece u općini i da će se približiti prosječnoj brojci od oko 50 beba godišnje.

– Današnje darivanje samo je jedan mali doprinos Općine za novorođene. Neki od vas već imaju djecu u vrtiću i znate da je Općina dosad već sufinancirala 65 posto cijene za prvo dijete u vrtiću, 70 posto za drugo, a ako je treće dijete istovremeno u vrtiću, vrtić je za to dijete besplatan – rekla je načelnica Vitković i dodala da je po postocima sufinanciranja Općina Trnovec Bartolovečki među najboljima u županiji. Uz spomenuto sufinanciranje, Općina plaća i dodatne aktivnosti u vrtiću poput ranog učenja stranog jezika, pomoćnika djeteta s poteškoćama, priredbi i izleta.

Načelnica se osvrnula potom i na izgradnju novog vrtića, rekavši kako se gradi vrtić za oko 200 djece, što će biti dovoljno za sve mališane koji su na listi čekanja za vrtić.

– Kamen temeljac za novi vrtić trebao bi biti postavljen sredinom listopada. Ugovore smo sklopili s izvođačima radova i Nadzorom, krajem ovog tjedna ili u ponedjeljak ići će prijava gradnje i čim dobijemo suglasnost Županije, izvođač radova može si pripremiti gradilište i započeti gradnju – kazala je Vitković.

Dodala je da je rok za izvođenje građevinskih radova godinu dana, do 31. listopada 2025. godine, nakon čega slijedi opremanje objekta i tehnički pregled.

– Nešto novca, 1.146.000 eura, dobili smo preko Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, nama je to 17 posto ukupne cijene vrtića. To je malo, ali toliko smo dobili zbog toga jer spadamo u šestu skupinu po razvijenosti – poručila je načelnica Vitković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje