Povežite se s nama

Život i društvo

Od bulimije pate čak i menadžeri

Objavljeno:

- dana

PREDAVANJE O POREMEĆAJIMA PREHRANE

– Nekad se vjerovalo da s bulimijom i anoreksijom najviše problema imaju djeca viših slojeva društva, no to nije istina. Iz svoje prakse znam da poremećaji prehrane jednako pogađaju djecu mehaničara i trgovaca kao i djecu sveučilšnih profesora, a od bulimije pate i menadžeri – rekao je psihijatar dr. Hrvoje Handl, voditelj Dnevne bolnice za poremećaje prehrane u Psihičkoj bolnici Sv. Ivan u Zagrebu.

Upravo su poremećaji prehrane bili glavna tema predavanja koje je nedavno održano na Prvoj gimnaziji Varaždin, a koje je okupilo vodeće hrvatske stručnjake koji se niz godina bave ovom problematikom. Zanimljivo je da je do toga došlo na incijativu varaždinskog gimnazijalca.

Premalo se govori, a posljedice kobne

– Danas nam društvo nameće ideale ljepote koji su nedostižni. Posljedica toga su poremećaji prehrane koji za sobom ostavljaju i fizičke i psihičke posljedice. Mislim da se o tome premalo govori, a kako u sklopu programa koji pohašam imamo predmet u okviru kojeg trebamo organizirati događaje kojima pomažemo zajednici, bila je to prilika da organiziram ovakvo predavanje – rekao je Sven Tot, učenik 3. razreda IB međunarodnog programa, a u organizaciji mu je pomogla profesorica Sanja Hajdin.

Iako točnih podataka o broju oboljelih osoba nema jer nisu provedena istraživanja, stručnjaci upozoravaju kako je riječ o velikom problemu koji najčešće pogađa adolescente.

Djevojke koje boluju od bulimije “prema van” su jako lijepo uhranjene, vesele, druželjubive, a kod kuće povraćaju i po 30 puta

– Poremećaji prehrane najčešće se javljaju između 12 i 25 godine života i većina oboljelih je ženskog spola, premda se u zadnje vrijeme sve češće javljaju i muškarci – navodi mr. sc. Jelena Balabanić Mavrović, voditeljica Centra za poremećaje hranjenja BEA iz Zagreba.

Prim. dr. sc. Orjena Žaja, voditeljica Zavoda za gastoenterologiju u Klinici za pedijatriju KBC Sestre milostrdnice koja se već više od dva desetljeća bavi liječenjem poremećaja prehrane, navodi kako se u praksi češće susreće sa slučajevima anoreksije iako je po učestalosti češća bulimija.

– To je zato što se mršavost ne može prekriti, dok se bulimija jako dugo može prikrivati. Djevojke koje boluju od bulimije “prema van” su jako lijepo uhranjene, vesele, druželjubive, a kod kuće povraćaju i po 30 puta – upozorila je prim. dr. sc. Žaja.

Posljedice poremećaja prehrane, posebno ako traju godinama i ne liječe se, mogu biti katastrofalne.

– Bulimija i anoreksija ostavljaju posljedice na sve organe u tijelu, a dominanto na srce, mozak, kosti i hormone. Stoga je važno bolest prepoznati na vrijeme, te brzo i agresivno liječiti kako posljedice ne bi ostale za cijeli život, posebno ako se radi o djeci i adolescentima. Jer, ako ne započnete s liječenjem na vrijeme, imat ćete djevojčicu koja nikada neće biti majka, koja može dobiti osteoporozu s 15 godina i za koju jedna obična vožnja biciklom može biti životno ugrožavajuća – upozorila je prim. dr. sc. Žaja, a dr. Handl istaknuo kako su anoreksija i bulimija psihijatrijske bolesti koje imaju veliku smrtnost.

– Anoreksično ponašanje je parasuicidalno ponašanje. Ima puno djevojaka koje, kad se zadrže u tom obrascu, odu u krajnost, odnosno, toliko se izgladnjuju dok ne umru – rekao je zagrebački psihijatar

Začarani krug prejedanja i povraćanja

Dakle, ako se shvati dovoljno rano što se događa, fizičke i psihičke posljedice na organizam bit će blaže. No, kako prepoznati anoreksiju i bulimiju?

– Anoreksiju je lakše prepoznati, pogotovo uznapredovalu, jer se vidi gubitak na težini. Osoba je blijeda i slaba. Oboljeli od bulimije mogu godinama svoj problem držati u tajnosti zato što se prejedanja, a onda povraćanja odvijaju u osami. Iako se bulimija može dulje držati u tajnosti, sumnju da se nešto događa mogu signalizirati nestajanja velikih količina hrane u kući ili kada osoba nakon svakog obroka odlazi na zahod ili se izdvaja na bilo koji drugi način. Zapravo, u oba slučaja karakretistična je povučenost, izdvajanje iz okoline. Osobe koje imaju poremećaje prehrane toliko su preokupirane kilažom, jedenjem i nejedenjem da to postaje središte njihove pažnje i zasjenjuje sve ostale dijelove života – objasnila je mr. sc. Balabanić Mavrović.

Najbolja metoda borbe protiv poremećaje prehrane je edukacija.

– Ciljana edukacija je najbolja prevencija, dakle, važno je da se o anoreksiji i bulimiji informiraju roditelji, učitelji, stručni suradnici u školama, treneri, sama djeca i mladi te njihovi prijatelji. Jer, jedino ako se bolest prepozna na vrijeme puno ćemo je bolje, brže i lakše izliječiti – poručila je prim. dr. sc. Orjena Žaja. Predavanja, poput ovog održanog u Prvoj gimnaziji Varaždin, važna su i zato što su usmjerena i prema rizičnim skupinama. – Želimo da o posljedicama poremećaja prehrane čuju djevojke, odnosno svi oni koji su još na početku ili koje tek eksperimentiraju s takvim ponašanjem, te da se kroz ovakva predavanja osvijeste i čim prije potraže stručnu pomoć – istaknula je mr. sc. Jelena Balabanić Mavrović koja je roditeljima poručila da tijekom adolescentskih godina, koje su vrlo burne i naporne ostanu što bliže svojoj djeci. – Roditelji bi kontroliranje i kritiziranje trebali staviti na stranu i trebali bi uspostaviti onaj bliski roditeljski odnos pažnje i brige. Dakle, kad se primijeti da nešto nije u redu komunicirati s djetetom i i potražiti stručnu pomoć – poručila je mr. sc. Balabanić Mavrović.

 

 

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Život i društvo

Siggy je svjetska prvakinja, a ona i njezin vlasnik Danijel Novak dolaze iz Preloga

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek primio je u Gradskoj vijećnici svjetskog prvaka – ženku engleskog buldoga Jack&Jim I’m Siggy i njezinog vlasnika Danijela Novaka iz Preloga.

Ovim se naslovom ponosni vlasnik i dugogodišnji uzgajivač pasa Danijel Novak okitio na najvećem svjetskom kinološkom događanju održanom proteklog tjedna u Hrvatskoj. Jack&Jim I’m Siggy, koja je stara pet mjeseci, je proglašena najboljim ženskim štenetom u pasmini buldoga. Veliko je to priznanje i za uzgajivača Danijela Novaka i njegovu uzgajivačnicu Jack&Jim, koje pokazuje veliku kvalitetu uzgoja i rada, u koji je uloženo mnogo ljubavi i truda.

U Zagrebu je, na prostoru Zagrebačkog velesajma, krajem mjeseca travnja održano ovogodišnje najveće svjetsko kinološko događanje – World Dog Show 2024. Zagreb je tako od 24. do 28. travnja postao svjetsko središte ljubitelja i vlasnika omiljenih četveronožnih ljubimaca iz cijeloga svijeta, a izložba je ugostila više od 23.000 pasa i izlagača.

Posjetitelji su mogli vidjeti više od 300 različitih pasmina, koje su pokazali izlagači iz više od 70 zemalja svijeta, od kojih su najbrojnije bile zlatni retriever, welsh corgi pembroke, njemački patuljasti špic pomeranac, labrador retriever, rodezijski ridžbek, vipet, sibirski haski, engleski bulldog, engleski koker španijel, graničarski koli, bigl i škotski ovčar duge dlake.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Ljubešćici se otvara nova ulica „spoj Rudničke i Ulice Stjepana Radića“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Ljubešćici se otvara nova ulica “spoj Rudničke i Ulice Stjepana Radića”, temeljem zahtjeva mještana Ulica Stjepana Radića, braće Radića i Rudničke.

Novi projekt ima cilj povezati ulice u kvartu koji obuhvaća usku slijepu Ulicu Stjepana Radića, u kojoj se obavljaju i gospodarske djelatnosti, te Rudničku, povećati sigurnost pješaka i prometa, ali i stvoriti uvjete za izgradnju novih objekata na tom području, radi ostvarivanja pristupa građevnih parcela na javnu prometnu površinu.

Obavljene su pripremne radnje na projektu kako bi se omogućila realizacija. Izrađeno je idejno rješenje i rješavaju se imovinsko-pravni odnosi. Radi se o cesti ukupne duljine 139,45 metara. Sam projekt uključuje izgradnju prometnice, pješačke staze, opremanje prometnih površina s prometnom opremom i signalizacijom, rješenjem sustava oborinske i sanitarne odvodnje, rješavanje sustava vodoopskrbe s hidrantskom mrežom te izgradnja instalacija javne rasvjete, plinovoda i distributivne telekomunikacijske (DTK) kanalizacije. Prometnica je projektirana za dvosmjerni promet s dva prometna traka širine 2 x 2,5 metara, obostrano omeđena cestovnim rubnjacima, te projektiranom pješačkom stazom širine 1,5 m. Sve prometne površine izvest će se nosivim slojem asfaltbetona.

Općina Ljubešćica u ovoj godini za realizaciju projekta planira utrošiti 80.000 eura, dok Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije projekt financira u iznosu od 44.000 eura kroz Program podrške brdsko-planinskim područjima. Nastavak projekta planiran je za iduću godinu.

U novoformiranom kvartu planira se izgradnja i novog dječjeg igrališta kako bi djeca s područja južnog dijela naselja Ljubešćica imala sigurno mjesto za rekreaciju i slobodnu igru.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje