Povežite se s nama

U fokusu

Plan za bale je gotov, a Habuš želi da ih preuzme – Čistoća!

Objavljeno:

- dana

Zaboravljeno blago

Plan zbrinjavanja baliranog komunalnog otpada, koji treba pokazati ministru zaštite okoliša Mihaelu Zmajloviću kako bi Fond za zaštitu okoliša dao 40 milijuna kuna za saniranje zemljišta u Brezju, konačno je gotov, potvrdio nam je to u srijedu gradonačelnik Goran Habuš.

– Ukratko sam ministru predstavio nekoliko varijanti. Treba vidjeti koja varijanta bi bila najprihvatljivija unutar postojeće koncesije, da koncesionar ne dira ni rok ni cijenu, a da se sukladno zakonu promijeni redoslijed otpada te da se uvedu neke obrade koje su zakonski moguće – pojašnjava Habuš.
Analiza je pokazala, veli, da je 35.000 tona biološki inertno i da se može zbrinuti odlaganjem, a da ostalih 60.000 tona mora proći kroz nekakav postupak obrade, spaljivanja ili nečeg trećeg. – Na nama je da u roku od četiri mjeseca nađemo rješenje koje je prihvatljivo koncesionaru u skladu koncesije, ali i da je prihvatljivo Ministarstvu te Fondu, koji onda može zbrinjavanje sufinancirati sa 60 posto, a da nema prigovora Europske unije – naglašava gradonačelnik.
Nije baš jasno kako će koncesionar pronaći “neku drugu varijantu” unutar koncesije čiji su uvjeti unaprijed propisani.

Istovremeno Habuš bale, koje se polako, ali sigurno raspadaju, želi prebaciti u posjed Čistoće. Veli, prilikom podjele imovine Varkoma i Čistoće bale “nisu bile jasno obuhvaćene”, a sada bi to trebalo ispraviti jer se bliži trenutak kada će se krenuti u rješavanje sanacije zemljišta u Brezju.

Čije su bale?

– U ovom trenutku ostao je, na neki način, u zraku posjed nad balama, ali to ne smatram problemom. Bale su gradske, o tom spora nema. Međutim, nisu dovoljno jasno bile obuhvaćene Planom podjele Varkoma i Čistoće. Sad smo u fazi pisanja sporazuma prema kojemu bi bale prešle u posjed Čistoće čim bismo potpisali koncesijski ugovor za zbrinjavanje baliranog otpada. Čistoća bi taj posao operativno odradila. Čistoća je ionako tamo, to je njezina lokacija i balirka je njezina. Dozvola za bale je ostala na Varkomu i nema potrebe da se Varkom tu upliće kao treća strana koja će davati samo pečat i želja nam je da zbog operativnosti Čistoća bude ta koja sve to može izdati – kaže Habuš. Nije baš jasno kako je prebacivanje bala na Čistoću jednostavnije rješenje ako su one već u posjedu Varkoma. Iz pouzdanih izvora do nas je došla informacija da je nakon opiranja Čistoće da prihvati bale gradonačelnik priprijetio da će tvrtki u stopostotnom vlasništvu Grada oduzeti koncesiju za prikupljanje otpada.

 

Pokušava li Habuš prebaciti odgovornost?

No, gradonačelnik je to demantirao.
– Ne, ja sam samo rekao da se taj problem mora riješiti zakonito. Ne može se nitko postaviti na način da nešto ne želi raditi. I Čistoća i Varkom su gradske tvrtke. Čistoća je osnovana s funkcijom da se bavi djelatnošću zbrinjavanja otpada. Mogu razumjeti da se direktor želi zaštiti i da uvijek postoji mogućnost da koncesionar, primjerice, ne može izvršiti obaveze, pa da nastane šteta za tvrtku. Napravit ćemo sve da se zaštite i Varkom i Čistoća i Grad i da se problem bala riješi – odlučan je gradonačelnik.

Nema obaveze

Direktor Čistoće Davor Skroza pak nije toliko siguran da bi tvrtka na čijem je čelu trebala prihvatiti bale. Napominje da za to ne postoji nikakva obveza. – U Registru onečišćavanja okoliša, koji se vodi pri Agenciji za zaštitu okoliša, Varkom se vodi kao posjednik oko 100.000 tona bala odloženih u Brezju. Dakle, Čistoća nije posjednik baliranog otpada, jer to nije bilo definirano Planom podjele Varkoma s osnivanjem novog trgovačkog društva. Iz toga, a i činjenice da Varkom još uvijek nije isplatio zadnju ratu sukladno Planu podjele, vidljivo je da je taj dokument izrađen brzopleto unatoč činjenici da je za njegovu izradu bilo vremena tri godine – navodi Skroza. Naglasio je i da za zbrinjavanje bala treba osigurati 100 milijuna kuna, što njegova tvrtka – nema.

– Mogu reći da će Čistoća preuzeti balirani otpad tek kada se ostvare svi uvjeti za zatvaranje financijske konstrukcije. Osobno vjerujem da će pitanje zbrinjavanja bala biti riješeno i da gradonačelnik Habuš ima rješenja. Mi ne želimo opstruirati rješenje pitanja zbrinjavanja bala, ali ne na teret tvrtke čiji su vlasnici građani – istaknuo je direktor Čistoće, koji je i kao stanovnik Kučana vrlo zainteresiran za što brže rješavanje bala.

 

Bez odgovora: nismo primili informaciju koliko je plaćen Plan

Predsjednik Nadzornog odbora Čistoće Miljenko Ernoić pak kaže da balirani otpad nije u posjedu Čistoće niti se nalazi na lokaciji koja je u vlasništvu tvrtke. – Nadzorni odbor nije donio odluku o “preuzimanju” bala u posjed, jer to nije moguće s obzirom na izvršeni Plan podjele s kojim je podjela imovine detaljno precizirana. U trenutku kad se potpiše ugovor s koncesionarom i definiraju svi parametri financiranja uklanjanja bala, steći će se i preduvjeti da se pokrene postupak prijenosa baliranog otpada na Čistoću – objašnjava Ernoić.
Gradonačelnik Habuš, sad je očito, niti s gotovim dugoočekivanim Planom nema jasno i precizno rješenje na vidiku. To potvrđuje i pokušaj da bale prebaci Čistoći. Naime, dok je Varkom tvrtka pod pokroviteljskom HNS-a, Čistoća je pod pokroviteljskom HSLS-a. Pokušava li tako Goran Habuš prebacivanjem bala prebaciti i odgovornost?

Plan naručivali tri mjeseca

Plan zbrinjavanja baliranog komunalnog otpada gotov je, potvrdio je Habuš. Sada je ožujak, a da se na njega čeka kako bi se moglo lobirati i dogovarati s Ministarstvom zaštite okoliša i Fondom za zaštitu okoliša najavljeno je 15. srpnja prošle godine na Gradskom vijeću. Analiza bala kao preduvjet za plan bila je gotova 11. studenoga 2014. Taj posao je obavio Bioinstitut Čakovec. Na konferenciji za novinare 29. siječnja ove godine Habuš izjavljuje da će tvrtka, koja je radila analizu, napraviti i Plan. Pet dana nakon toga, 3. veljače, izrada Plana povjerava se drugoj tvrtki: Eko Ina Zagreb. Mjesec dana nakon dodjele posla, 4. ožujka, gradonačelnik je potvrdio da je Plan gotov. Od gotove analize do povjeravanja izrade Plana gradske su vlasti čekale nešto manje od tri mjeseca. Goruće pitanje rješavaju puževim korakom. Pitali smo Grad Varaždin i koliko su platili taj najavljivani plan koji uključuje nekoliko varijanti, no odgovor do zaključenja broja nismo primili.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje