Povežite se s nama

U fokusu

Zbog vibracijskih traka više prometnih nesreća?

Objavljeno:

- dana

DOZNAJEMO

Vibracijske trake koje su postavljene u Sportskoj ulici u Biškupcu još uvijek su prava noćna mora za stanare. Prelazeći preko tih traka vozila stvaraju neizdrživu buku, a svaki put kada ulicom prođe veći kamion ili šleper stanarima iz zgrade i okolnih kuća tresu se podovi, otvaraju prozori i pucaju zidovi. Zbog svega toga dio stanara iz Sportske ulice već deset mjeseci mirno ne spava.

Prvi je na to još u ljeti prošle godine, netom nakon što su postavljene, upozorio Renato Vitez, stanar zgrade iz Sportske ulice. Zajedno sa susjedima potpisao je peticiju kojom su zatražili od Grada Varaždina, koji je i postavio vibracijske trake, da ih uklone. Iako su u Upravnom odjelu za komunalni sustav i urbanizam Grada Varaždina tada potvrdili kako prije postavljanja vibracijskih traka nije rađena prometna studija, niti studija buke, a komunalni pročelnik Mario Sambolec rekao kako vjeruje da će se buka s vremenom smanjiti, danas, deset mjeseci nakon njihovog postavljanja, to se nije dogodilo.

 

Većina vozača prilikom dolaska do vibracijske trake uopće ne usporava

– U međuvremenu dio vibracijskih traka je uklonjen, no uzalud. Prolazak vozila preko preostalih i dalje je stvarao buku, pa se prišlo njihovom brušenju. No, ni nakon toga situacija se nije popravila. Mi i dalje čujemo svaki prelazak vozila preko svake vibracijske trake, zbog vibracija nam i dalje pucaju zidovi, a nedavno je uništen i mehanizam na vratima na ulazu u dvorište naše zgrade! Osim toga, sad nam je još ostao i uništeni kolnik, koji su tako ostavili nakon što su uklonili dio vibracijskih traka s ceste, a uz sve to zaredale su prometne nesreće – upozorava Vitez.

Da će se upravo to i dogoditi, dio stanara upozoravao je još prošle godine.
– Većina vozača prilikom dolaska do vibracijske trake uopće ne usporava, uopće ih ni ne doživljava, a dio samo prijeđe na drugu stranu ceste i stisne po gasu. U ožujku su se u samo tjedan dana dogodile dvije prometne nesreće. U subotu, 21. ožujka u pola osam ujutro došlo je do izlijetanja automobila u ogradu kuće, a tjedan prije toga dogodilo se isto. I zato me zanima kako se vibracijskim trakama poboljšala sigurnost u prometu? Čiji se interesi ovdje štite i kada će Grad Varaždin konačno te vibracijske trake ukloniti? – pita se Vitez, koji nam je spomenute prometne nesreće dokumentirao fotografijama.

 

PU varaždinska: uklanjanje traka moglo bi doprinijeti i pogoršanju stanja sigurnosti

U PU varaždinskoj priznaju da su, uz pozitivne učinke, smirivanje prometa i zaštitu najugroženijih sudionika u prometu – školske djece, vibracijske trake uzrokovale i negativne učinke na okolinu u vidu stvaranja vibracija i buke. Ipak, smatraju da su svi ti učinci umanjeni djelomičnim uklanjanjem traka i njihovim brušenjem.
– Vibracijske trake su nakon brušenja praktično prenamijenjene u trake za zvučno upozoravanje vozača koje trenutno pri prijelazu vozila proizvode tihe vibracije i zvučne efekte. Potpuno uklanjanje traka moglo bi doprinijeti i pogoršanju stanja sigurnosti u Sportskoj ulici. O toj mogućnosti smo obavijestili Grad Varaždin, u čijoj je nadležnosti uređenje prometa u toj ulici – izvjestili su iz PU varaždinske i dodali kako bi u tom slučaju zajedničkom suradnjom razmotrili poduzimanje drugih mjera za smirivanje prometa i zaštite svih sudionika u prometu u navedenoj ulici.

Poduzeli sve?

No, o potpunom uklanjanju vibracijskih traka iz Sportske ulice u Gradu Varaždinu zasad očito ne razmišljaju.
– Nakon uklanjanja dijela vibracijskih traka dio stanara nije bio zadovoljan, pa je u dogovoru s PU varaždinskom napravljena i druga korekcija te su vibracijske trake frezane (pobrušene) kako bi se smanjila njihova visina, a samim time i razina buke koja smeta dijelu stanara. Rezimirajući sve to, možemo reći da smo poduzeli sve dodatne mjere kako bi udovoljili zahtjevu dijela stanara, ali ujedno zadovoljili zahtjevima sigurnosti cestovnog prometa, te upozorili vozače da opasnom zavoju prilaze s povećanim oprezom (smanje brzinu kretanja motornih vozila) na predmetnoj lokaciji – očitovali su se iz Grada Varaždina.

Komunalni pročelnik već je jednom rekao kako vjeruje da će se buka s vremenom smanjiti, a vozači naviknuti na vibracijske trake. Nakon deset mjeseci od svega spomenutog nije se dogodilo ništa. Što je sljedeće?

Zašto nije kao u Mažuranićevoj? 

– Zašto u našoj ulici nije postavljen uspornik poput onog iz Mažuranićeve ulice u Biškupcu ili onih kod VI. OŠ Varaždin, koje vozači stignu uočiti na vrijeme, pa usporiti ili zaustaviti vozilo? Zato jer su vibracijske trake jeftinije? Prema kojem je to zakonu i pravilniku? – pita se Renato Vitez.
Iz Grada Varaždina su odgovorili kako su vibracijske trake postavljene temeljem traženja PU varaždinske od 21. veljače 2014. sukladno Zakonu u sigurnosti prometa na cestama i Pravilniku o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama. Iz PU varaždinske pak objašnjavaju da je postavljanje  uspornika, sličnih onima iz Mažuranićeve ulice, “krajnja mjera i po našem mišljenju trenutno nisu ispunjeni svi kriteriji za ugradnju istih u navedenoj ulici. Također je bitno za spomenuti da takvi uspornici isto tako stvaraju određeni intenzitet vibracijskih i zvučnih efekata” – izvjestili su iz PU.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje