Povežite se s nama

U fokusu

Građani u šoku: građevinska dozvola skočila na 14.000 kuna!?

Objavljeno:

- dana

NEVJEROJATNO

– Znate li da izdavanje građevinske dozvole za kuću košta 14.000 kuna?

Još prije koji mjesec dozvolu si mogao dobiti za 800 kuna. Zbog čega odjednom tako visoka cijena, tko će uopće sada išta graditi? – požalio se čitatelj (podaci poznati redakciji) iz Varaždinske županije.

Traju izmjene, ali…

Doista, prema važećoj Uredbi o tarifi upravnih pristojbi, koja je na snazi od 1. veljače ove godine i kojom su propisani iznosi upravnih pristojbi (taksi) za izdavanje građevinskih dozvola, izdavanje građevinske dozvole za obiteljsku kuću koja prema toj Uredbi spada u građevine 4. skupine iznosi 800 kuna. No, prema izmijenjenom Zakonu o gradnji, koji je na snazi od 9. ožujka, ispada da je građevinska dozvola znatno skuplja.

Ako se pridržavaju naputka Ministarstva, oni koji izdaju građevinske dozvole krše Zakon, odnosno Uredbu

Problem je što spomenuti Zakon propisuje razvrstavanje građevina u samo tri skupine, dok su te iste građevine spomenutom Uredbom razvrstane u pet skupina. Znači, ako se gleda Zakon, obiteljska kuća sada je u 2. skupini, zajedno s velikim poslovnim i industrijskim objektima, višestambenim zgradama i neboderima, ali i vikendicama, a za tu 2. skupinu građevina, prema važećoj Uredbi, troškovi izdavanja građevinske dozvole ne smiju biti manji od 14.000 kuna.

Iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja potvrdili su nam da su u tijeku izmjene kojima bi se aktualna Uredba trebala uskladiti s izmijenjenim Zakonom.
– Nužno je što hitnije propisati upravne pristojbe za izdavanje građevinske i uporabne dozvole za građevine razvrstane u tri skupine – navode u Ministarstvu, koje je svojim područnim odjelima po županijama krajem ožujka uputilo naputak o naplati upravnih pristojbi za izdavanje građevinskih i uporabnih dozvola, a koji je objavljen i na internetskim stranicama Ministarstva.

– Do stupanja na snagu izmjena Uredbe, prilikom naplata upravnih pristojbi za izdavanje građevinske dozvole, kao i za izdavanje uporabne dozvole, potrebno je naplatiti samo opću pristojbu u iznosu od 20 kuna uz zahtjev i 50 kuna za sva rješenja za koja nije propisana posebna upravna pristojba – navode u Ministarstvu.

Brdo dokumentacije

Sada je potrebno obaviti pravi tehnički pregled i za obiteljsku kuću sa svim nadzornim inženjerima

No, umjesto da taj naputak razriješi sve nedoumice oko cijene građevinskih dozvola dok se Uredba i Zakon ne usklade, nastala je još veća zbrka. Ako se djelatnici lokalnih ureda za prostorno uređenje i graditeljstvo budu pridržavali naputka, mogli bi prekršiti Zakon, odnosno Uredbu koja je još uvijek na snazi!

S obzirom na sve, bilo bi najbolje da građevinsku dozvolu ne trebate, barem dok se ne usklade ova dva propisa koji reguliraju njezino izdavanje. No, ako ipak podnesete zahtjev za njezino izdavanje, mogli biste se susresti i s drugim “neugodnim” novostima.

Apsurd: Prema izmijenjenom Zakonu o gradnji potrebna je ista dokumentacija za vikendicu, kuću ili poslovni centar

Prema izmijenjenom Zakonu potrebna je ista dokumentacija za, primjerice, vikendicu, kuću i proizvodnu građevinu ili poslovni centar, s obzirom na to da su spomenute građevine – sada u istoj skupini.

Dok je prije za obiteljsku kuću bez posebnih uvjeta (osim priključaka na komunalnu infrastrukturu) trebalo uz zahtjev za građevinsku dozvolu dostaviti samo arhitektonski i građevinski projekt, sada je potrebno dostaviti još projekte elektroinstalacija i strojarskih instalacija, a tu je i pitanje “pravoga” tehničkog pregleda sa svim nadzornim inženjerima prije izdavanja uporabne dozvole, što dosad nije bilo potrebno.

Međimurci i Varaždinci rade po naputku nadležnog Ministarstva

Investitorima koji su podnijeli zahjev nakon 9. ožujka naplaćujemo upravnu pristojbu od 70 kuna – poručuju pročelnici Sačić i Lacković

U Upravnom odjelu za prostorno uređenje i graditeljstvo Varaždinske županije i Upravnom odjelu za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije slažu se da je Uredbu i Zakon potrebno uskladiti što prije.
No, dok se to ne dogodi, i u Varaždinskoj i u Međimurskoj županiji odlučili su držati se naputka Ministarstva.

 – Ukoliko je zahtjev za izdavanje građevinske dozvole podnesen nakon 9. ožujka, Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo Varaždinske županije će se u svojem postupanju pridržavati naputka Ministarstva graditeljstva, odnosno prilikom izdavanja građevinske dozvole će naplatiti upravnu pristojbu od ukupno 70 kuna – rekao je Mario Sačić, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Varaždinske žuapnije.

Pročelnik Odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije Stjepan Lacković potvrdio je isto.
– Na zahtjeve za izdavanje građevinske dozvole, koji su podneseni nakon stupanja na snagu izmjena i dopuna Zakona o gradnji, investitorima naplaćuje upravnu pristojbu u iznosu od 70 kuna – poručio je Lacković.

Izvor:
Foto: RT

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje