Povežite se s nama

U fokusu

“Alen Kišić privremeno treba prestati obavljati dužnost dožupana za školstvo”

Objavljeno:

- dana

REAGIRANJE AVARA I BUNIĆA

– Iako podržavamo odluku dožupana Kišića da o svemu pokrene postupak, pa čak i da prijavi policiji, predlažemo mu da se, slijedeći praksu razvijenih demokracija, privremeno sam odmakne od obavljanja dužnosti u resoru školstva dok se ne utvrdi što se zaista događalo na Srednjoj školi u Ludbregu – istaknuli su u priopćenju varaždinski gradski vijećnici Zlatan Avar i Željko Bunić reagirajući time na slučaj Bajsić – Kišić.

 Njihovo priopćenje donosimo u cjelosti.

“Kao gradski vijećnici koji su se oštro suprotstavili svakom obliku nasilja u školama, iz dana u dan pratimo medijsku sagu optužbi, prikrivanja, otkrivanja, prijetnji, demantiranja i konačno „rehabilitiranja“ dožupana Varaždinske županije. I sve to, isključivo i jedino od aktera koji su bili i/ili još uvijek jesu članovi SDP-a; maloljetni F.M.; vijećnica u u županijskoj skupštini I.P. i dožupan A.K. Sve dosada napisano, izjavljeno, objavljeno u medijima implicira da se SDP duboko petlja u školstvo, kao uostalom i u zdravstvo što se vidi po smjeni ravnateljice dr. Zember. Želimo odmah reći: politici nema mjesta u školi ni u bolnicama!

Od te trakavice, zaboravili smo na temeljno pitanje: kako je uopće moguće da 16-godišnje dijete s lošim ocjenama i velikim izostancima odlazi na stranačke skupove i da kontaktira sa SDP-ovim čelnicima? Nisu li mu svi trebali reći da je prvo dužan učiti i dolaziti na nastavu? O tome je li F.B. pisao po nagovoru ili bio manipuliran od trećih osoba u ovom trenutku manje je bitno premda nije jasno jesu li dijete i otac forenzičari da u 24 sata mogu utvrditi kako to jest Kišićev broj ali lažni. Od toga je važnije da (sudeći po izjavama ravnatelja srednje škole u Ludbregu i samoga F.B.) postoji „Zapisnik o razgovoru s djetetom“ (jedan koji je dostavljen medijima i gradskim vijećnicima ili više njih) u kojem maloljetni F.B. navodno govori o svojim problemima u školi, u što je uključena njegova razrednica – županijska vijećnica, dok se u kontektstu problema spominje i dožupan kao i sukob županijske vijećnice i dožupana.

Iz onoga što piše u zapisniku sasvim je sigurno da ga je pisao netko tko ima točne osobne podatke o djetetu u školi i da su razrednica, pedagogica i ravnatelj bili upoznati s poteškoćama koje dijete ima u školi zbog političkoga djelovanja. Ako je Zapisnik i djelomično točan, on otvara sumnju čak i u počinjenje kaznenih djela uz sudjelovanje maloljetnika jer je maloljetni F.B. upravo gledajući svoje idole, kako sam otac G.B. priznaje, postao žrtvom svoje, ali vjerojatno i tuđih ambicija.

Ključ ove afere, nije je li dožupan osobno slao poruke, nego kako je jedno dijete duže vrijeme bilo instrument za najjeftinije i najbesramnije obračune u politici. Na temelju svega prije navedenog smatramo svojom dužnošću da, ako to već nije napravio Kišić, Štromar ili njihov podređeni – pročelnik upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pozovemo nadležne institucije, prije svega, prosvjetnu inspekciju, dječjeg pravobranitelja, socijalnu skrb, DORH i druge, da neodložno ispitaju što se zaista događalo u školi i izvan škole s maloljetnikom te da o nalazima izvijeste javnost.

Iako podržavamo odluku dožupana Kišića da o svemu pokrene postupak, pa čak i da prijavi isto policiji, predlažemo mu da se, slijedeći praksu razvijenih demokracija, privremeno sam odmakne od obavljanja dužnosti u resoru školstva dok se ne utvrdi što se zaista događalo na Srednjoj školi u Ludbregu. Na taj način će najbolje uvjeriti javnosti da su njegove namjere ozbiljne, te će tako pokazati da mu je najvažnija istina. U suprotnom, ostati će sumnja da bi kao dožupan Varaždinske županije zadužen za resor obrazovanja mogao svojim položajem i funkcijom utjecati na nalaze prosvjetne inspekcije te drugih tijela na kojima je zadatak da objektivno i bez pritiska pokažu jesu li navodi iz „Zapisnika o razgovoru s djetetom“, istiniti ili se radi o neistinama.”

Gradski vijećnici

Zlatan Avar, dipl. inf.

Dr.sc.Željko Bunić

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje