Povežite se s nama

Život i društvo

Alojzije Sobočanec dobitnik je Zlatne kune za životno djelo

Foto: HGK

Objavljeno:

- dana

Priznanja najboljima za poslovne rezultate ostvarene u prošloj godini uručena su na 28. svečanoj dodjeli nagrade Zlatna kuna Hrvatske gospodarske komore, održanoj u Hrvatskom narodnom kazalištu 10. listopada.

Nagrađeni su lideri u svojoj branši i predvodnici gospodarskog razvoja hrvatskog gospodarstva, fokusirani na inovacije, zelenu tranziciju, društvenu odgovornost i ulaganje u zaposlenike kao najvažniji resurs tvrtke.

Zlatna kuna za najuspješniju banku uručena je Hrvatskoj poštanskoj banci, dok je nagrada za najbolje društvo za osiguranje u prošloj godini pripala Croatia osiguranju, objavio je HGK.

Dobitnik Zlatne kune za životno djelo je Alojzije Sobočanec koji je bogatu profesionalnu karijeru, punih 50 godina, gradio kao čelnik čakovečke tvrtke Međimurjeplet, a poduzetničku odvažnost potvrdio je osnivanjem tvrtki PANA i PANA Windows.

Hidrocibalae, vinkovačka inženjerska tvrtka specijalizirana za obradu i analizu prostornih podataka u istraživanju mora, dobitnica je Zlatne kune u kategoriji malih trgovačkih društava. Najuspješnije srednje trgovačko društvo je Calvados club, splitska putnička agencija vodeća u Hrvatskoj u segmentu luksuznog i iskustvenog turizma. U kategoriji Zlatna kuna laureat za najuspješnije veliko trgovačko društvo je tvrtka Končar – distributivni i specijalni transformatori, koja je i u prošloj godini potvrdila svoju vodeću poziciju na tržištu, uz značajno povećanje svih važnih financijskih kategorija te uz izvoz koji je činio 90 posto ukupne prodaje.

Život i društvo

Dr. Nikica Daraboš studente MEV-a upoznao s radom i ciljevima Svjetske zdravstvene organizacije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U četvrtak, 10. listopada je na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu održao predavanje dr. Nikica Daraboš, diplomatski predstavnik Republike Hrvatske i Europske unije pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji u Ženevi.

Bila je to odlična prilika za studente da se upoznaju s radom Svjetske zdravstvene organizacije, s izazovima s kojima se Organizacija susreće i zašto je ona važna. Dr. Daraboš studentima je tako objasnio, među ostalim, kako su glavni ciljevi SZO-a promovirati zdravlje, čuvati, odnosno održati svijet sigurnim i pomagati ranjivima. Posebno se to pokazalo važnim prije nekoliko godina, kada se svijetom proširila COVID-19 pandemija.

– Svjetska zdravstvena organizacija je nakon COVID-19 pandemije postala jako bitna UN organizacija i veliki broj država u svijetu ima suradnju na vrlo visokom nivou, pa je tako i Hrvatska odlučila prije pet godina, uslijed predsjedanja Vijećem Europske unije, poboljšati tu suradnju. Prezentirali smo što znači rad Svjetske zdravstvene organizacije, koja je njezina uloga u globalnom zdravstvu i koja je uloga Hrvatske u tom jednom sistemu međunarodne kolaboracije vezano za poboljšanje zdravstvenih uvjeta, kako naših građana u Hrvatskoj, tako i šire – rekao je dr. Daraboš i tom prilikom zahvalio dekanu MEV-a, izv. prof. dr. sc. Igoru Klopotanu na pozivu na Veleučilište.

Dekan Klopotan također je izrazio zadovoljstvo održanim predavanjem.

– Drago mi je da su naši studenti imali priliku doznati kako funkcionira glavna organizacija za zdravstvo u svijetu i tko stoji iza glavnih odluka vezanih za zdravstvo na globalnoj razini. Važna je ta povezanost sa svim dijelovima svijeta, briga o zdravlju za sve, i one najranjivije, što se posebno pokazuje u situacijama svjetske krize kao što je bio koronavirus – istaknuo je Klopotan.

Dodajmo da se značaj Svjetske zdravstvene organizacije najbolje očituje u njezinim postignućima. Naime, u 70 godina koliko SZO postoji, dječja paraliza je na rubu da bude iskorijenjena, četvero od petero djece u svijetu je primilo osnovna cjepiva, a 21 milijun ljudi je dobio antiretrovirusni lijek za HIV. Također, u 2016. godini u svijetu je umrlo šest milijuna djece mlađe od pet godina manje nego 1990. godine. Proizvedena su nova cjepiva, poput onih za malariju, ebolu i meningitis, a prosječni životni vijek je od 1948. godine s 48 godina do 2018. povećan na 71 godinu, te su to samo neki od uspjeha ove organizacije.

Nastavite čitati

Život i društvo

S radom započeli Centri izvrsnosti Varaždinske županije, a ove školske godine upisano je 738 učenika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Centri izvrsnosti Varaždinske županije danas su, 12. listopada, službeno počeli s radom.

U centre izvrsnosti ove školske godine upisano je 783 učenika, od čega je 473 osnovnoškolaca i 310 srednjoškolaca, a s njima će raditi 144 mentora.

Uspješan rad u Prvoj gimnaziji Varaždin poželjeli su im župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek.

Župan Stričak tom je prilikom podsjetio kako je Županija još školske godine 2002./2003. osigurala dodatnu nastavu za darovite učenike s područja matematike i fizike, a godinu dana poslije i iz informatike.

– S radom centara izvrsnosti na način na koji oni danas djeluju započelo se 2007. godine. Tada je centre izvrsnosti pohađalo svega 38 učenika pod vodstvom šest mentora. Od tada do danas je kroz centre izvrsnosti prošlo oko 12 tisuća naših učenika. Ove godine se u centre izvrsnosti upisalo 783 učenika o kojima brine 144 mentora. Govorimo o 14 centara izvrsnosti iz znanja i pet centra izvrsnosti iz strukovnih zanimanja – rekao je župan Stričak dodavši kako je o vrijednosti cijeloga projekta najbolje govore uspjesi učenika na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima, poput onih prošle školske godine kada su učenici osvojili ukupno 105 medalja.

– Usuđujem se reći da su centri izvrsnosti brend obrazovanja Varaždinske županije – rekao je župan Stričak.

Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek rekao je kako je u centre izvrsnosti uloženo mnogo truda i financija.

– Kroz sve ove godine interes učenika za naše centre izvrsnosti je veliki. Tu je riječ o talentirani, nadareni, visoko motivirani učenici koji svoju darovitost i kreativnost mogu izraziti upravo kroz rad centara. Pažnja se posvetila i osposobljavanju i usavršavanju mentora koji s njima rade, u ulaganje u opremu i to je program koji daje rezultate – naglasio je pročelnik Huđek nadovezavši se kako je župan Stričak potpisao kandidaturu Varaždinske županije za članstvom Predsjedništva Europske mreže za strukovno obrazovanje i cjeloživotno učenje.

Ravnateljica Prve gimnazije Varaždin Janja Banić istaknula je kako je rad u centrima izvrsnosti temeljen na timskom radu, s vrhunskim mentorima, u moderno opremljenim praktikumima i modernom opremom, te se svakoj temi pristupa istraživački.

– Radionice su različitog tipa, trudimo se da budu aktualne i da prate suvremene trendove i sve ono što se događa u stručnim područjima. Kako je to rad s darovitom učenicima te kako bi imali zajamčenu korist tog rada, potrebna je individualizacija – objasnila je ravnateljica Banić naglasivši kako je interes učenika velik.

– Učenici vole doći u centre, vole da im se posveti vrijeme i vole se fokusirati na ono što je baš u njihovom interesu. I ne samo da je broj djece koja pohađaju centre izvrsnosti iz godine u godinu veći, već se i darovitost djece danas bolje prepoznaje, a tome je svakako doprinijela i edukacija mentora koja im je dala dobre temelje da bolje i lakše prepoznaju takvu djecu – zaključila je ravnateljica Banić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje