Povežite se s nama

Kultura

Andro Damiš u predstavi “Grane smo na vjetru” na “Marulićevim danima”

Objavljeno:

- dana

Ovogodišnje, 31. izdanje Festivala hrvatske drame “Marulićevi dani” i popratnog sadržaja održavat će se od 19. do 27. travnja u Splitu, dok će mu prethoditi nekoliko programa u Zagrebu.

Sinusoida uspjeha

U planu je odigrati 13 predstava, među kojima je i “Grane smo na vjetru” prema ideji i u režiji Peđe Gvozdića u izvedbi ansambla Gradskoga kazališta “Zorin dom” iz Karlovca. Dijelom ansambla je i Čakovčanin Andro Damiš.

– Ludi projekt! Sve je počelo prije korone u siječnju prošle godine. Onda smo zaustavili zbog situacije u ožujku pa smo opet krenuli u svibnju pa opet stali, nastavili u drugoj sezoni i konačno dovršili predstavu u studenome. Tri dana prije premijere sam dobio i kćerkicu pa je bilo još luđe. Radi se o autorskom projektu za koji je trebalo puno kreativnog osmišljavanja i kazališnog razmišljanja. Nastalo je po ideji novele, odnosno crtanoga filma “Čovjek koji je sadio drveće”, što nam je bio i radni naslov. Budući da samo ime govori previše o konkretnoj radnji predstave, zamijenili smo ga naslovom Rundekove pjesme “Grane smo na vjetru” koja slikovito opisuje naš cijeli proces.

U samoj predstavi ima elementa lutkarstva, glazbe, plesa, igre svjetlima i sjenama, tako da je iznimno bogatog vizualnog identiteta i osjećaja. Tema je svevremenska, no u današnje vrijeme iznimno značajna. Utjelovljujem dva lika: svećenika i autističnog dečka Bartola koji svojom čistom dušom i namjerama pomaže bezvrijedno selo pretvoriti u oazu zelenila i zajedništva. Dugotrajan i iscrpljujući proces s puno uspona i padova urodio je jednim pravim kazališnim spektaklom! – smatra Damiš.

Nedavno je održana i sjednica Vijeća Festivala na kojem je predstavljeno i usvojeno izvješće izbornice Gordane Ostović o odabiru predstava za nadolazeće izdanje “Marulićevih dana”. Sjednicom je predsjedala predsjednica Vijeća i posebna savjetnica ministrice kulture dr. sc. Iva Hraste Sočo. Sjednici su, osim izbornice Ostović, prisustvovali i članovi Vijeća: intendant HNK-a Split Srećko Šestan, Jasen Boko, dr. sc. Lucija Ljubić i Matko Raguž.

Festival je lani obilježavao tridesetu obljetnicu od utemeljenja, no zbog nepovoljnih epidemioloških okolnosti bilo je prekidanja i odgađanja programa. Manifestacija ove godine pada na petstotu obljetnicu tiskanja Marulićeve “Judite” pa joj taj jubilej daje poseban pečat. Uz trinaest predstava predviđeni su i razni popratni programi, a kako kaže intendant Srećko Šestan, pripremaju se kao da će sve biti u redu; čak će se malo i ublažiti mjere u kazalištima pa će za jednoga gledatelja trebati osigurati četiri “prazna” četvorna metra umjesto dosadašnjih sedam, što znači više publike. Unatoč najavama, pratit će se epidemiološka situacija pa će se u slučaju pogoršanja predstave premještati u neke druge, povoljnije termine.

Alijenacija?

Odabrane predstave tematski su raznolike, neke od njih bave se posljedicama pandemije, progovaraju o usamljenosti, otuđenju i depresiji, neke propituju korupciju i mešetarenje lokalnih moćnika na duhovit način, neke se bave odjecima tragedije Domovinskog rata, a druge pak na inteligentan način promatraju vječne stranputice muško-ženskih odnosa. U službenoj konkurenciji 31. Festivala hrvatske drame Marulićevi dani bit će predstavljen sljedeći program:

“Usidrene” Elvisa Bošnjaka u režiji Anastasije Jankovske (HNK Split u koprodukciji s Gradskim dramskim kazalištem “Gavella” iz Zagreba i HNK-om Zadar); “Francuzica” ilije Zovka u režiji i izvedbi Trpimira Jurkića i Snježane Sinovčić Šiškov (HNK Split); “Bambina” Ane Tonković Dolenčić na glazbene hitove Nene Belana i Đavola u režiji Krešimira Dolenčića (HNK Split); “Hotel Zagorje” Ivane Bodrožić u režiji Anice Tomić i Jelene Kovačić (Gradsko dramsko kazalište “Gavella”; predstava-koncert, odnosno autorski projekt Filipa Šovagovića i Dubravka Mihanovića “Zagreb 2020.” (Gradsko dramsko kazalište “Gavella”); “Monovid 19” prema tekstovima 19 hrvatskih pisaca u režiji Anice Tomić (Zagrebačko kazalište mladih); “Umri ženski” Marine Vujčić u režiji Rajka Minkovića (Satiričko kazalište “Kerempuh”); “Gruntovčani” Mladena Kerstnera u režiji Rajka Minkovića i Borisa Svrtana (Satiričko kazalište “Kerempuh”); “Štajga” Ivane Šojat u režiji Jasmina Novljakovića (Gradko kazalište “Joza Ivakić” Vinkovci); autorski projekt Olje Lozice “Dobro je ništa” (Teatar ITD); “Deset pjesama koje su označile kraj mog ljubavnog života” Ivana Ožegovića Centra za kulturu Trešnjevka/Bjelovarskoga kazališta/Teatruma/Kreatora; autorski projekt Josipe Anković i Josipa Ledine “Fešta” (Teatar Exit u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti u Zagrebu).

Izvan konkurencije na zatvaranju Festivala bit će izvedena najbolja prošlogodišnja predstava Festivala: “Kiklop” Ranka Marinkovića u režiji Saše Anočića (Gradsko dramsko kazalište “Gavella”).
Za članove Ocjenjivačkoga suda odabrani su teatrologinja dr. art. Mira Muhoberac, redatelj Saša Anočić, glumica Andrea Mladinić, književnik Renato Baretić i kostimograf Mladen Radovniković.
Uz službeni program odvijat će se i bogat popratni program: javno čitanje prvonagrađenog dramskog teksta Nagradom za dramsko djelo “Marin Držić” za 2020., dramske radionice pod vodstvom istaknutog dramskog pisca Tomislava Zajca i promocije knjiga. U povodu petstote obljetnice prvotiska Judite, u čijem znaku će proteći i Festival, organizirat će se čitav niz događanja pod pokroviteljstvom Grada Splita i kulturnih institucija grada. Održat će se i tradicionalna pjesnička manifestcija “Ča, more, judi” na Šolti, uz polaganje vijenca na kuću boravka Marka Marulića u Nečujmu.

Tri festivalske izvedbe predstave “Monovid 19” i predstava “Zagreb 2020.” izvest će se od 16. do 18. travnja u Zagrebu.

Svečano otvorenje 31. Festivala hrvatske drame “Marulićevi dani”, na kojem će se dodijeliti Maruli za najbolja ostvarenja prethodnog Festivala te Nagrada za dramsko djelo “Marin Držić” za 2020., planira se za 21. travnja u HNK-u Split.

Katarza uz suze i smijeh

Iako se to ne bi očekivalo s obzirom na pandemijsku 2020. godinu u kojoj su profesionalna kazališta izvela 34 posto manje produkcija brojem i kvalitetom prijavljenih predstava, ovogodišnji Dani zapravo ne odudaraju odviše od prosjeka prijašnjih godina.

– Kazalište je žilava umjetnost. Na festival je prijavljeno 40 predstava iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije koje kvalitetom potvrđuju da kreativnost ne posustaje usprkos nezavidnim okolnostima izvođenja predstava, koje je još otežao i zagrebački potres. Ovogodišnje predstave tematski su doista raznolike, neke od njih bave se naravno posljedicama pandemije, progovaraju o usamljenosti, otuđenju pa i depresiji, neke propituju korupciju i mešetarenje lokalnih moćnika na duhovit način, neke se bave odjecima tragedije Domovinskog rata, a druge pak na inteligentan način promatraju vječne stranputice muško-ženskih odnosa – smatra selektorica Festivala Gordana Ostović.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje