Iako je varaždinska Koka procjenjivala da će vrijednost izvoza 1982. godine biti u dolarima veća za 30 posto od rezultata postignutih tijekom 1981., nepredvidive okolnosti prvo su poremetile posao s jednodnevnim pilićima.
Naime, stotine tisuća varaždinskih čučeka avionima su prevoženi između ostalog i u Aziju, ali 9. prosinca 1982. godine veliki četveromotorni avion JAT-a (Jugoslavenski aero transport), Boeing 707 prepun pilića nije uspio sletjeti u Teheran. I dogovoren posao je propao, a u zraku se dogodila prava drama.
Interni informativni list tog bivšeg varaždinskog Peradarsko prehrambenog kombinata, kojim je rukovodio Janko Peharda, navodi da su se pilići „vratili iz iranskog zračnog prostora ponovno u Varaždin“!
– U utorak, 8. prosinca, u večernjim satima, obavljen je utovar 163.200 komada jednodnevnih pilića na aerodromu u Mariboru u avion JAT-a Boeing 707 . Avion je, s posadom i predstavnikom našeg Kombinata, poletio u pravcu Teherana u uobičajeno vrijeme. Međutim, kada su se sutradan ujutro, nešto prije 6 sati, našli se u blizini teheranskog aerodroma, te se pripremali za slijetanje, presreo ih je lovački avion tipa Phantom iranskog ratnog zrakoplovstva. I naredio je da se avion vrati u pravcu odakle je došao – piše u članku koji obrađuje prisustvo Koke na raznim tržištima.
Na traženje kapetana aviona da se spusti, jer se u letjelici nalaze jednodnevni pilići, pilot lovačkog aviona je (prema vjerojatno dobivenim instrukcijama za sve zrakoplove koje su se u to vrijeme približavali aerodromu) inzistirao na povratku JAT-ovog aviona na polazište.
– U tom trenutku posada nije znala da je teheranski aerodrom bio pripremljen za prijem libijskog aviona s otmičarima (Boeing 727 Libyan Airlines-a) . Treba razumjeti ove okolnosti, pa i činjenicu da se Iran nalazi u ratnom stanju. Naš Kombinat nije pretrpio gotovo nikakvu štetu, jer su pilići, po povratku, razmješteni u farme OOUR-a Kooperacija i naših kupaca. Naime, PPK Koka u ovakvim slučajevima ne snosi troškove leta, s obzirom na to da prijevoznik nije izvršio naručenu uslugu, odnosno predao kupcu robu na aerodromu – zapisao je kroničar tih turbulentnih vremena za državu kojoj je predsjedao ajatolah Homeini.
Što se sve događalo s varaždinskim čučekima koji su svijetom putovali avionima možete pročitati OVDJE