Povežite se s nama

U fokusu

Bez blagoslova Svete Stolice, Grad se može fućkati s idejom o zbirci u “bedekovićki”!

Objavljeno:

- dana

Grad Varaždin se pohvalio da će, nakon dugih godina bez adrese, vrijedna Zbirka Malogorski biti udomljena u vili Bedeković. Gradonačelnik Ivan Čehok je za jedan lokalni portal izjavio: – Grad je osigurao sredstva za galeriju, koja će prema svemu sudeći biti realizirana ove godine u vili Bedeković.

Zbog toga su sretni Grad, Vladimir Malogorski i ljubitelji slika iz neprocijenjive zbirke kolekcionara. Ali, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane, pa je s tom odlukom pao i mrak na oči knjižničarima i kazalištarcima.

Iako nitko od njih službeno ne želi komentirati poteze ruke koja ih hrani, saznajemo da su zgroženi ovakvim prelijevanjem iz šupljeg u prazno. Jer, da bi se Zbirka smjestila u “bedekovićku”, iz nje prvo mora iseliti Dječji odjel Knjižnice. On bi pak uselio u HNK, u prostor koji danas koristi dio Knjižnice s budućom adresom u Varteksovoj robnoj kući na Korzu. Ovakav, vele mnogi, besmisleni krug, zagovornici Zbirke Malogorski u vili Bedeković vide kao dobar potez, dok se oponenti hvataju za glavu.

Zaobilaze vlasnika?

Ali niti se prvi mogu kočoperiti, niti potonji trebaju tugovati. Jer, pitaj Boga koliko je izjava o „konačnoj lokaciji“ suvisla. Neće se baš On miješati, ali Njemu najbliži zemaljski „suradnici“ hoće.
Zvuči nevjerojatno, ali nitko se od onih koji velikodušno nude vilu Bedeković kao rješenje za smještaj vrijednih umjetnina nije dosjetio pitati Crkvu, konkretnije franjevce, što oni misle o tome.

Ne zato što bi ih zanimao crkveni blagoslov ideje, nego jer je stvar vrlo zemaljske naravi: bivši vlasnici vile, franjevci Provincije sv. Ćirila i Metoda, već se desetljećima trude vratiti vilu Bedeković u svoje vlasništvo. Zahtjev za denacionalizaciju vile predali su još krajem devedesetih godina, 1997., ali u skladu s hrvatskom sudskom praksom, upravni spor još uvijek traje.

– Provincijal sam četiri godine i nitko me nikad iz Grada Varaždina nije ništa pitao oko bilo koje varaždinske zgrade u vlasništvu Franjevačkog reda – mirnim glasom, ali decidirano kaže provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda Ilija Vrdoljak, kojemu je takvo ponašanje, kaže, čudno.

Vila Bedeković i zgrada škole u istom dvorištu franjevcima puno znače. – To je od izgradnje 1927. godine do nacionalizacije bila franjevačka Klasična gimnazija velikog ugleda. Nastava se održavala u zgradi današnje Osnovne škole, a u vili su stanovali profesori i koristili je kao zbornicu – govori nam fra Vrdoljak.

U dopisu Vladi Republike Hrvatske, upućenom preko Ministarstva pravosuđa 1999. godine, piše: „Stupanjem na snagu istinske demokracije u našoj domovini računamo na ponovno oživljavanje naše Klasične gimnazije i nastavka predratnog djelovanja. Isto temeljimo na pravu vjerskih zajednica na obavljanje odgojno-prosvjetne djelatnosti, a posebice na činjenici kako na prostoru sjeverne Hrvatske nema ustanove takvih djelatnosti, za razliku od drugih područja…“

Iako franjevci imaju Posjedovni list kao vlasnici sporne čestice na kojoj su vila i škola – a koje su sukcesijom pripale Gradu Varaždinu – Sandra Malenica, zamjenica gradonačelnika, negira franjevcima vlasništvo nad vilom. – Vila Bedeković nije od franjevaca, već je od Pučkog otvorenog učilišta Varaždin te će postupkom denacionalizacije biti vraćena Pučkom učilištu Varaždin – kaže zamjenica.

Varaždinski odvjetnik Mirko Ramušćak, koji za franjevački samostan vodi dugotrajni upravni postupak pri Uredu Državne uprave za povrat nacionalizirane imovine, kaže da na sve to ima samo jedan odgovor: – Grad samo upravlja tom imovinom za koju se bori, a postupak o povratu je u tijeku – kratak je. Svjestan je, kaže, da zgradu škole neće uspjeti vratiti zbog propisa o obrazovnim ustanovama, ali za vilu će se boriti.

Mirko Ramušćak vjeruje da će postupak do konca godine biti gotov. Tada slijedi vrijeme za žalbene postupke pa mogućnost upravnog spora, ali čak ni kad je gotovo – nije gotovo. – Sveta Stolica i Hrvatska su potpisale ugovor, kojim ovakve slučajeve rješava mješovito povjerenstvo. Dakle, ako jedna strana nije zadovoljna presudom u slučaju crkvene imovine, presuda se ne može primijeniti ako mješovito povjerenstvo odluči drukčije – suočava Mirko Ramušćak Sandri Malenici ugovor koji je na snazi.

Zaobilaze ravnatelja?

Zanemarimo li čak pitanje vlasništva, tu je i dalje niz nejasnoća i otvorenih pitanja oko ad hoc postupaka gradskih vlasti kad je kultura u pitanju, zbog čega će mnogi – poput gradskog vijećnika Vjerana Strahonje – reći da „svaka čast hobistima, ali Varaždinu ozbiljno nedostaju menadžeri u kulturi”.

Mnoge se dosadašnje odluke smatraju upitnima, a većina njih je posredno ili neposredno vezana uz vilu Bedeković.

Grad je tako nedavno donio odluku o kupovini Varteksove robne kuće, u koju će se preseliti dio Gradske knjižnice, sada smješten u HNK-u. Iako će Knjižnica ovom selidbom i dalje ostati rascjepkana po lokacijama, smatralo se da i Kazalištu treba taj desetljećima uzurpiran prostor. Međutim, ni koji mjesec potom, govori se o preseljenju Dječjeg odjela iz vile Bedeković u – HNK?!

Konkretno, na pitanje kamo će se preseliti Dječja knjižnica, ako i kada u vilu useli Zbirka Vladimira Malogorskog, Sandra Malenica govori o planiranom „intermedijskom prostoru dječje scene u HNK-u“, u koji će biti, najavljuje, integrirana i Knjižnica.

I što sad? – Nitko ne dvoji da Zbirka Malogorski treba dobiti respektabilni izložbeni prostor i baš je zato žalosno da se sve rješava ovako neprofesionalno. Ali, čemu panika… Ionako si je Grad dao puno vremena: kažu da se mora pričekati do završetka postupka denacionalizacije pa da se ideja ostvari. Mislim da se tom rečenicom otkriva ozbiljnost ideje. Denacionalizacija traje 20 godina, može potrajati još toliko i nikad se ne riješiti u korist Grada. Dobra je ovo taktika. Konkretnom adresom zadovoljiti kulturnu javnost, a neizvjesnim si datumom kupiti vrijeme – kaže naš sugovornik iz kulturno-političkog miljea i dodaje kako je „žalosno da zbog ovakvih postupaka sve, možda i dobre ideje, djeluju šarlatanski“.

Iz Grada najavljuju razgovore sa strukom i hvale se podrškom Ministarstva, a jedini koji o svemu tome nema pojma je ravnatelj Knjižnice Mario Šoštarić. On o svim planovima za

Dječji odjel, kaže, ne zna ništa !?

– Do trenutka postavljanja Vašeg pitanja (25. siječnja 2018. godine) iz Grada Varaždina nije bilo službene obavijesti o iseljenju Dječjeg odjela iz vile Bedeković – odgovorio nam je ravnatelj na pitanje što misli o selidbi.

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje