Povežite se s nama

U fokusu

Bosilj: Da sam ja Uprava Čistoće, smeće bi išlo u Univerzal…

Objavljeno:

- dana

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj još uvijek nema rješenje za odlaganje miješanog komunalnog otpada. Slamku spasa trenutno vidi u sastanku s ministrom Tomislavom Ćorićem s kojim se treba susresti u srijedu.

– Razgovarao sam sa županom Anđelkom Stričakom i rekao sam mu da bi bilo dobro da ide sa mnom u Zagreb. Sastanak počinje u 14 sati i ministar je jedina mjerodavna osoba „prema Zakonu i redoslijedu zatvaranja odlagališta otpada“. On određuje na koje odlagalište će pojedina jedinica lokalne samouprave odlagati svoj otpad, a jedino Čistoća i još 15 JLS-e s područja Varaždinske županije to nemaju definirano – rekao je Bosilj nakon radnog sastanka u Domitrovcu.

Dodao je da je Čistoća mogla sklopiti ugovor o odlaganju MKO s Piškornicom jer su dobili kvotu za 3000 tona „kojeg nisu potpisali iz samo njima poznatih razloga“.

Hoćemo li gledati prizore smeća na ulicama diljem županije? Čeka se hitno rješenje ministra Ćorića

– Ta količina bi nam samo tri mjeseca odgodila ovu „priču“ jer se mora trajno riješiti problem i definirati kamo ide varaždinski otpad. Prema planu i dinamici zatvaranja odlagališta on mora ići na deponiju Jerovec. Već sam poduzeo korake u tom smjeru i spremamo im inspekcijsku prijavu jer ne žele preuzimati varaždinski otpad – najavljuje Bosilj.

Slao je, napominje, požurnice gradonačelniku Ivanca, „ali on nije želio potpisati sporazum“.

– Vidjet ćemo kako će se sve to razviti. Nažalost, Varaždin, Toplice i još 13 općina su u situaciji da se prestaje prikupljati crna kanta s MKO, ako ne pronađemo rješenje. Ja još nisam vidio odluku nadležne inspektorice u kojoj je navedeno da preuzimanje tih kanti prestaje s današnjim danom. Uglavnom, pretovarnu stanicu u Poljani Biškupečkoj možemo rasteretiti jedino na način da se MKO odveze u Jerovec – veli gradonačelnik.

Potom je nastavio nabrajati da u Hrvatskoj imamo „antivaksere, protivnike 5G mreže i otpada“, aludirajući na stav Grada Ivanca oko odlaganja varaždinskog otpada na njihovom deponiju.

– Svi se boje tuđeg otpada jer valjda „više smrdi“, a vidjeli ste da imaju dovoljno kapaciteta za odlaganje. Čistoća ima ponudu za preuzimanje crnih kanti od MBO-a i Univerzala. Trebaju vidjeti kako to realizirati, a ne pričati o javnim nabavama. To su već mogli sprovesti i neka izvole voziti tamo – poručio je Bosilj rukovodiocima gradske komunalne tvrtke!

Štoviše, varaždinski gradonačelnik je nedvosmisleno ustvrdio da je on „Uprava Čistoće, kante s MKO vozio bi u Univerzal“.

– Ako Uprava čistoće želi napraviti nešto drugo, sve do Skupštine i dok ne smijenim Upravu s Nadzornim odborom – ja si ne mogu pomoći. Čistoća ima dozvolu za gospodarenje otpadom koja je sada upitna i izgubit će je ako za mjesec dana ne riješi probleme s otpadom. U najgorem slučaju doći će do gašenja firme u kojoj se više od tri mjeseca ni prstom nije mrdnulo da se problem riješi. Taj vrući krumpir je sada došao do nove vlasti i mora se riješiti – zaključio je Neven Bosilj.  

Od utorka, 6. srpnja, varaždinska gradska komunalna tvrtka Čistoća prestaje s odvozom ”crnih kanti” koje sadrže miješani komunalni otpad (MKO). Razlog tome je odluka da se prestane s odvozom i gomilanjem otpada na pretovarnoj stanici u Poljani Biškupečkoj.

Direktor varaždinske Čistoća, Davor Skroza, podsjeća da je odvoz tih kanti na rasporedu svakih 14 dana, te da probleme nitko neće osjetiti ”ako se problem s odvozom riješi u idućih nekoliko dana”.

– Najvažnije je da se u srijedu nađe rješenje na sastanku u resornom ministarstvu na kojem će uz ministra Čorića sudjelovati varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj i župan Anđelko Stričak. Trebamo trajno rješenje za odlaganje MKO, što je zanemarivano niz godina. Potrebno je definirati odlagalište, koje dosad nije određeno u dokumentima Ministarstva. Krivca za problem je uvijek lako tražiti, ali nije dobro ako ne riješimo problem – poručio je Skroza koji u ovom trenutku još nema informaciju o tome hoće li i on prisustvovati spomenutom sastanku u Zagrebu.

Gradonačelnikovu ideju, da se sklopi sporazum s C.I.O.S.-ovim MBO-om u Brezju, direktor Čistoće smatra zakonski upitnom.

– Potrebno je provjeriti s inspekcijskim službama je li to provedivo. Činjenica je da ne možemo problem riješiti ni javnom nabavom sve dok ministarstvo ne odredi na koje odlagalište možemo odvoziti MKO. Primjer vam je Grad Čazma, koji također ne raspisuje javnu nabavu. Za to nema ni potrebe jer je u dinamici odlagališta otpada raspisano da ga mora voziti u Garešnicu. Za Varaždin toga nema i on je diskriminiran jer se ne zna kamo bi trebao voziti otpad. Zato bi trebao raspisivati javnu nabavu i stalno ima probleme – objasnio je Skroza.

Dodao je da Varaždin od 2005. godine ima problem s odlaganjem smeća, te da je Ministarstvo još u studenome 2020. godine naložilo Gradu Ivancu da prihvati varaždinski otpad na aktivnoj deponiji u Jerovcu. No, gradonačelnik Milorad Batinić jedino iz njemu poznatih razloga to ne dozvoljava, niti pak trpi bilo kakve sankcije za opstruiranje naloga Ministarstva.

– U Čistoći je zaposleno čak 125 djelatnika i njihova radna mjesta su ugrožena jer je Inspekcija zaštite okoliša dala rok od 30 dana da se uskladimo sa Zakonom. U njemu decidirano piše da se otpad mora odložiti sukladno planu nakon što je razvrstan. U protivnom, Čistoća će izgubiti dozvolu za gospodarenje otpadom, a onda će njen vlasnik odlučiti kakva će biti sudbina tvrtke i zaposlenih – ističe Davor Skroza.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje