Povežite se s nama

U fokusu

Čačić: 11 bolnica dobilo više od 600 milijuna kuna, a varaždinska bolnica – 0 kuna

Objavljeno:

- dana

(NE)POVLAČENJE EU NOVCA

Bolnice u Zaboku, Slavonskom Brodu, Virovitici i još osam hrvatskih bolnica su za svoje projekte poboljšanja isplativosti i pristupa dnevnim bolnicama i dnevnim kirurgijama prošli tjedan dobile 673 milijuna kuna bespovratnih sredstava, od čega 573 iz EU fondova, a ostatak iz Ministarstva zdravstva.

Opća bolnica Varaždin istovremeno nije dobila niti jednu kunu, istaknuo je Radimir Čačić, predsjednik Reformista na današnjoj konferenciji za novinare.

– Župan Štromar i njegov zamjenik Kišić se bave protuzakonitom smjenom ravnateljice dr. Sanje Zember, koja se zajedno sa svojim timom uspjela izboriti da dva projekta varaždinske bolnice dobiju status prihvatljivog projekta. Umjesto da se župan i njegov zamjenik pobrinu za to da se projekt dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije dovrši, da bude spreman i da se za njega povuče 20 milijuna kuna, oni se bave smjenom. Novac će se i dalje dodjeljivati, a varaždinska bolnica zahvaljujući smijenjenoj ravnateljici može dobiti 50 milijuna kuna za objedinjeni hitni prijem. To je ogroman novac, pa javno pozivam Štromara i Kišića da kažu rok u kojem će projekt biti dovršen i  tko je za to odgovoran – pozvao je Čačić.

“Svaka budala zna trošiti javni novac”

Naveo je da se Varaždinska županija prošli tjedan ponovno dokazala kao nesposobna i kad je u pitanju korištenje bespovratnog novca iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

– Primorsko-goranska županija je, prema podacima koje je objavila Vlada, zatražila i dobila 145,5 milijuna kuna, Istarska 62,7 milijuna kuna,  a Varaždinska županija svega 6,18 milijuna kuna, što je tri puta manje čak i od Međimurske županije. Iz toga proizlazi da je Varaždinska županija 70 posto veća od Međimurske, ali i pet puta nesposobnija – istaknuo je Čačić.

Istaknuo je da „svaka budala zna trošiti javni novac“.

– Samo pametni i sposobni su u stanju pripremiti projekte i dobiti EU novac. Stoga javno pozivam dvojac Štromar – Kišić da iznesu koji projekti se pripremaju, posebno zato što su se u tjednu kad su se dodjeljivala bespovratna sredstva oni slikali kraj četiri nova vozila Zavoda za hitnu medicinu, koja su vrijedna 1,8 milijuna kuna, a plaćena su iz proračuna koji pune građani, porezni obveznici – zaključio je predsjednik Reformista.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje