Povežite se s nama

U fokusu

Da ili ne vojnom roku? – zanima Savjet mladih Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

ISPITIVANJE MIŠLJENJA MLADIH

– Zanimaju nas stavovi i mišljenja mladih osoba o tome žele li vojni rok, kako gledaju na činjenicu da će četiri tjedna provesti u nekim od postojećih vojnih objekata ili praznim zgradama kojih država ima i previše – stoji u priopćenju koje je poslao Savjet mladih Varaždinske županije.

Iz Savjeta mladih kažu kako ih zanima mišljenje mladih koji će vojni rok služiti u zgradama koje bi se tek minimalno uredile jer država nema dovoljno novaca za kompletnu adaptaciju tako velikih nekretnina koje bi mogle primiti toliki broj mladih potencijalnih vojnika. Osim mišljenja mladih, Savjet zanima mišljenje i ostalih građana o tome da se obavezan vojni rok uvodi samo za muškarce, dok se žene mogu javiti dobrovoljno.

Kao primjer dobrog služenja vojnog roka navode državu Izrael u kojoj je služenje obavezno i za muškarce i za žene.

– Muškarci služe rok od tri godine, a žene od dvije godine. Izrael je kapitalizirao svoje ljudske i tehnološke resurse na način da su služenje vojnog roka povezali sa naprednim tehnologijama, industrijom, sveučilištima i naglasak stavili na edukaciju i obrazovanje – navedeno je u priopćenju Savjeta mladih koje posebno zanima zašto je hrvatski pilot projekt usmjeren na učenje rukovanja oružjem, vježbe pucanja, savladavanje prve pomoći i praktičnih vještina, a ne na jačanje cjelokupnog karaktera mladih pojedinaca u vojnom, akademskom, tehnološkom i društvenom smislu.

Tek prvi korak

– Mogu li se ili trebaju planirana financijska sredstva za vojni rok utrošiti na druge stavke poput rješavanje problema nezaposlenosti, nedostatka adekvatnih obrazovnih programa – zanima Savjet mladih koji žele čuti glas mladih i njihove želje.

Članove Savjeta mladih također zanima zašto se nije provela adekvatna javna rasprava, zašto se nije odradilo istraživanje o mišljenjima, stavovima i potrebama mladih te zašto se nije napravila nikakva studija ili cost benefit analiza u vezi služenja vojnog roka.

– Nije provedeno istraživanje o tome da li mlade osobe uopće žele ili ne žele služiti vojni rok – objašnjavaju iz Savjeta mladih.

Ovo je tek prvi korak koji Savjet poduzima s ciljem ispitivanja mišljenja mladih o služenju vojnog roka. Sljedeći korak koji planiraju napraviti jest proširenje ispitivanja na veće grupacije mladih u dobi od 15 do 30 godina preko svih dostupnih komunikacijskih kanala, izrada online ankete i uključivanje srednjih škola sa područja cijele Županije.

Izvor: facebook.com/SMVZZ
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje