Povežite se s nama

U fokusu

“Da su vatrogasci na Kornatima imali Walkie – Talkie uređaje umjesto mobitela, danas bi bili živi”

Objavljeno:

- dana

Tehničko obrazovanje i odgoj mladih neprekinuta je, konstantna aktivnost Radiokluba Ludbreg koji kroz tečajeve za konstruktore, radiogoniometriju i druge, nepunih sedam desetljeća stvara radioamatere koji postižu vrhunske rezultate.

Bežična komunikacija

Zadnji višemjesečni tečaj za petoricu novih radio-operatora “P” razreda završen je u travnju ove godine, a kako doznajemo od tajnika Željka Roščića, ispiti nisu bili jednostavni jer se sastoje od stotinjak pitanja.

– Naši članovi moraju u malom prstu imati elektroniku, komunikacije, antenske sustave…, stoga nas raduje činjenica da su trojica imali potpuno točne sve odgovore. Ovih dana stigle su im i dozvole za rad koje izdaje HAKOM temeljem svjedodžbi Hrvatskog radioamaterskog saveza. Riječ je o srednjoškolcima, učenicima 2. razreda Srednje škole Ludbreg, među kojima su jedan Varaždinac i Koprivničanac – ističe naš sugovornik od kojeg doznajemo da mlade nije lako “zaraziti” ovim osebujnim hobijem.

Naime, on nije jako popularan i za radioamatere se obično čuje tek kad sudjeluju u organizaciji i provedbi manifestacija koje zahtijevaju potporu znalaca za bežičnu komunikaciju, koji, između ostalog, posjeduju namjenske primopredajnike.

– Mi smatramo da smo nepravedno zapostavljeni jer nas na državnoj i lokalnoj razini skoro pa ignoriraju dionici sustava kojim rukovodi Ravnateljstvo civilne zaštite. Nažalost, oni ne prepoznaju opasnosti koje se skrivaju u oslanjanju isključivo na mobilnu telefoniju. Nedavno sam razgovarao s pročelnicom u gradu Ludbregu i predložio joj da utrke i slične priredbe pokrivaju naši mladi članovi. Oni raspolažu Walkie – Talkie uređajima koji garantiraju 100 % sigurnu komunikacijsku mrežu. Štoviše, svi znamo za stradanje vatrogasaca na Kornatima, a zaboravlja se da su na intervenciju poslani samo s mobitelima. Da su imali prijenosne radio uređaje poput naših, bez problema bi dojavili u kakvoj su pogibelji i životi bi bili spašeni. Nažalost, na tom otoku oni nisu imali signal i zato je radioamaterima nevjerojatno da odgovorni ne čuju na što im sve ukazujemo – ističe Roščić.

Da su radioamateri u pravu, bezbroj puta pokazalo se kod nestanka struje i oluja. To su situacije kada se sustav bežične telefonije bez problema “zaguši”, dok radioamaterima ne pričinjava nikakve probleme.

– U praksi, mi bez problema iz Ludbrega ostvarujemo radio veze oko cijele zemaljske kugle. To sada čine i naši po stažu u Klubu i godinama – najmlađi članovi. Uime Radiokluba Ludbreg zahvaljujem se osoblju Srednje škole Ludbreg oko ustupanja prostorija, a posebno pedagoginji Saši Posavec koja je puno pomogla u provođenju tečaja i ispita za “P” razred. Naša mlada ekipa bila je prijavljena u osebujnu “Ligu potapanja brodova” Hrvatskog radioamaterskog saveza i pobijedila, a uskoro ćemo se javljati i u drugim radioamaterskim natjecanjima. Nadamo se da ćemo ih uspjeti motivirati da nastave s aktivnim sudjelovanjem u radu Kluba u kojem trenutno instaliraju programe za pohranu podataka o ostvarenim vezama. Takve evidencije čuvaju se 5 godina, a za svaku ostvarenu vezu članovi dobivaju tzv. QSL potvrde i tisuće ih prikupe s godinama. Dakako, potvrde su dokaznice za dobivanje različitih diploma i priznanja – veli tajnik udruge koja će iduće godine obilježiti 70. obljetnicu rada.

Eksperti za “lov na lisicu”

Podsjećamo, nastanak i razvoj radioamaterstva u Ludbregu vezan je uz 1924. godinu. Naime, tada su prvu radioamatersku vezu u ludbreškom kraju uspostavili na srednjem valu Stjepan Sabljak i Dragutin Jany.

– Iz ostavštine Dragutina Janyja imamo sačuvan jedan od prvih serijski proizvedenih Philipsovih radio aparata kojeg je nadogradio posebnim zvučnikom kojeg je sam izradio. Radioklub Ludbreg, 9A1EZA, osnovan je 29. srpnja 1954. godine. Osnovali su ga Zvonimir Jany, Krunoslav Perin i Milan Molnar. Uz manje poteškoće zbog stalnog seljenja Klub je radio sve do 1962. godine, kada su članovi zbog nedostatka odgovarajućeg prostora morali prekinuti sve organizirane aktivnosti. Rad Kluba obnovljen je 1966. godine zahvaljujući Antunu Matijašecu koji je kasnije bio i njegov dugogodišnji tajnik. Klub je od tada organizacijski i kadrovski ojačan nekolicinom vrsnih radioamatera, poput Ivana Marcijana i Nevenka Brckovića. Nabavkom suvremenijih uređaja, Klub postiže zapažene rezultate u svim oblicima radioamaterizma, a mlađi operatori na najbolji mogući način promoviraju radioamaterizam i svoj Klub u Hrvatskoj, bivšoj Jugoslaviji, te kasnije i u Europi – govori jedan od čelnika Kluba koji je poznat po amaterskoj radiogoniometriji, ili “lovu na lisicu”.

Spomenuta tehničko-sportska disciplina počinje se razvijati u Ludbregu 1972. godine i od tada se redovito postižu vrhunski rezultati. Sve do sredine osamdesetih godina Radioklub Ludbreg jedini u Hrvatskoj njeguje ovu disciplinu.

– Svakako najbolji rezultat ludbreških radiogoniometrista postigao je Zvonko Magić još 1981. godine, osvojivši prvo mjesto na međunarodnom prvenstvu Mađarske u juniorskoj konkurenciji. Pored uspjeha u amaterskoj radiogoniometriji, održavanju radio-veza na kratkovalnom području, značajno je osvajanje nekoliko svjetski najcjenjenijih radioamaterskih diploma, od kojih su najvažnije: 5BDXCC, WAJA 21 MHz, JCC-300, WPX, 5BWAC, 5BWAZ. Ne zapostavljajući rad na kratkovalnim opsezima, operatori početkom osamdesetih godina sve se više orijentiraju prema radu na 144 MHz. To je postalo izraženije nabavkom kvalitetnijih uređaja i izradom antenskog sustava koji je omogućavao održavanje radio-veza refleksijom od meteoritskih tragova, refleksijom od Mjeseca, sporadičnog E-sloja i polarne svjetlosti. Štoviše, 19. prosinca 1980. godine operator Velimir Jež, Piki, uspostavio je prvu radio-vezu u povijesti radioamaterizma refleksijom od polarne svjetlosti na području južne Europe, a 1989. godine Ivan Marcijan je nakon dugotrajnih priprema i kompletiranja tehničke opreme u prosincu uspostavio i prvu s pozivnim znakom 9A1EZA radio-vezu refleksijom od mjeseca na 144 MHz s američkim radioamaterom KB8RQ – ističe Roščić.

Od 1990. godine ludbreški radioamateri, osim zapaženih uspjeha u “osnovnoj djelatnosti”, postaju organizacijski najsposobniji Radioklub u Republici Hrvatskoj te tri puta zaredom organiziraju Državno prvenstvo u amaterskoj radiogoniometriji.

– Kruna našeg dugogodišnjeg rada i možda najvažniji događaj u povijesti Kluba bila je organizacija 12. prvenstva I. regiona IARU-a u amaterskoj radiogoniometriji od 7. do 12. rujna 1999. godine u Ludbregu. Na prvenstvu je sudjelovalo ukupno 339 sudionika iz 23 zemlje Europe, Afrike i Azije. Sudionici prvenstva su se složili da je to bilo najbolje organizirano prvenstvo dotad i da će novopostavljene standarde biti teško dostići. To ne čudi jer smo za potrebe 12. prvenstva I. regiona IARU-a razvili nekoliko vlastitih rješenja opreme za natjecanje u radiogoniometriji i software za obradu podataka – rekao je Roščić koji u ludbreškim radioamaterskim vodama uspješno “pliva” od davne 1972. godine.

Monografija u rukopisu

Na kraju kažimo i to da je Radioklub Ludbreg dugo vremena, kada je riječ o prostoru za rad, doslovno bio ni na nebu ni na zemlji.

– Godinama smo se morali seliti i za nas je ova suradnja sa Srednjom školom Ludbreg pravi blagoslov. Imamo krov nad glavom, idealne uvjete za rad i osjećamo se kao dio ove izvrsne odgojno-obrazovne ustanove. Predstoji nam i izborna skupština na kojoj ćemo definirati na koji način obilježiti 70. obljetnicu. U svakom slučaju, bit će skromno. Naime, monografija Kluba nam godinama stoji u pripremljenom rukopisu, a najmlađa radiostanica nabavljena je prije 15 godina. Nije nimalo lako “izgurati” godinu dana aktivnosti kad imate svega 7000 kuna dotacije za rad udruge i znate da moderna radiostanica stoji oko 4000 eura – zaključio je Željko Roščić. (jn)

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje