Povežite se s nama

Život i društvo

Dobra vijest za oboljele od Parkinsonove bolesti: Osnivaju se udruga i sekcija za terapijsko igranje stolnog tenisa

Piše: Damir Ivančić

Objavljeno:

- dana

U Varaždinu je pokrenuta inicijativa za osnivanjem Udruge oboljelih od Parkinsonove bolesti s namjerom da se, između ostalog, stvore uvjeti kako bi bolesnici mogli igrati stolni tenis kao nefarmakološku terapiju u liječenju ove bolesti.

Prvi korak napravljen je već proljetos kada su u sklopu STK-a Starr organizirani prvi treninzi za oboljele od Parkinsonove bolesti. Nakon toga ovu aktivnost je podržala prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, specijalistica neurologije iz OB Varaždin, te je održala i javno predavanje u Varaždinskoj županiji na tu temu.

Prilikom tog predavanja uživo iz New Yorka javio se i Nenad Bach, pokretač PingPongParkinsona, svjetskog pokreta koji njeguje ovakvu tjelesnu aktivnost za oboljele od Parkinsona, a koji je već pokrenuo i niz turnira, kao i svjetsko prvenstvo u ping pongu za oboljele.

Trenutno se dovršava i priznavanje kategorije u paraolimpijskom pokretu, što je korak do sudjelovanja na Paraolimpijskim igrama, možda već i u Parizu sljedeće godine. Proteklog vikenda tako je i u Varaždinu u sklopu 11. VzPonga održan i prvi PingPongParkinson Croatia Open 2023 Varaždin.

O važnosti organiziranja ovog turnira u Varaždinu za oboljele od Parkinsonove bolesti, kao i inicijative za osnivanjem Udruge oboljelih od Parkinsonove bolesti, nešto više je rekla prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, specijalistica neurologije iz OB Varaždin.

– Drago mi je da su Varaždinska županija i Grad Varaždin bili domaćini ovakvom turniru. Nedavno smo imali javno predavanje gdje smo naglasili koliko je Parkinson teška bolest, a koliko je ping pong važna terapijska mjera uz farmakološko liječenje. Igranje ping ponga ili stolnog tenisa izuzetno je važna metoda nefarmakološkog liječenja koja apsolutno poboljšava motoričko, kognitivno i svako drugo funkcioniranje bolesnika s Parkinsonovom bolesti – dodala je dr. Kiđemet-Piskač.

Primjeri iz Slovenije

Igranje ping ponga u terapijske svrhe kod pacijenata s Parkinsonovom bolesti vrlo je dobro organizirano u Sloveniji. Gregor Komac, glavni koordinator i trener PingPongParkinson za Sloveniju, ali isto tako i izbornik ženske stolnoteniske reprezentacije Slovenije, predstavio je u Varaždinu iskustva iz Slovenije o organizaciji PingPongParkinson turnira, ali i redovitog vježbanja.

– Prije četiri godine počeli smo u Mariboru, a sada već imamo četiri središta u kojima treniramo, a ukupno je aktivno više od 80 članova. Svake godine imamo sve više članova jer i oboljelih ima sve više, ali i zato što se uviđa da im je igranje stolnog tenisa odlična aktivacija tijela. Tako se lakše bore s ovom bolesti i uživaju igrajući i družeći se međusobno – naglasio je Komac.

Kurent Vinko, predsjednik PingPongParkinson Slovenija i podpredsjednik PingPongParkinson, također je došao u Varaždin kako bi podržao inicijativu osnutka udruge u Varaždinu. Naglasio je da su, čim se u svijetu pojavila informacija da se igranjem stolnog tenisa stvara može pozitivno utjecati na sprečavanje razvoja bolesti, u brzom sportu kao što je stolni tenis, počeli s organiziranjem terapijskog treniranja i igranja. U Sloveniji ima oko 10 tisuća oboljelih od Parkinsonove bolesti, a sada su oko 1200 članovi njihove Udruge “Trepetljika”.

– Podružnice iz pojedinih gradova povezuju se sa stolnoteniskim klubovima i oformljujemo grupu te tako počinjemo s vježbama i treninzima. Takva okupljanja i treninzi pomažu nam u socijalizaciji i druženjima, što povećava kvalitetu naših života – istaknuo je Kurent.

U Hrvatskoj je oko 15 tisuća oboljelih od Parkinsonove bolesti te ih i u Varaždinu i Varaždinskoj županiji također ima poveći broj. Ovom dijelu, uglavnom starije populacije, sigurno bi se povećala kvaliteta života i vjerojatno usporio razvoj bolesti ovakvim aktivnostima, pa se ova inicijativa čini dobrodošlom u svim sredinama. Oni bolesnici koji su zainteresirani za bavljenje stolnim tenisom na opisani način mogu se javiti u STK Starr i priključiti postojećoj sekciji, a uskoro će se moći učlaniti i u najavljenu udrugu.

Život i društvo

Sve nedjelje, praznici i blagdani do kraja 2024. u Ludbregu proglašeni javnim manifestacijama i sajamskim danima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Grad Ludbreg donio je Zaključak da će sve nedjelje do kraja godine, kao i blagdani  te praznici biti takozvani sajamski dani.

-U svrhu promidžbeno-turističkih aktivnosti i povećanja obujma turističke ponude Grad Ludbreg i Turistička zajednica područja Centar svijeta provode različite aktivnosti na proširenju kulturno-turističke ponude. Tako se sve nedjelje  u razdoblju od 1. svibnja 2024. do 31. prosinca 2024. godine proglašavaju danima javnih manifestacija i sajamskim danima na području Grada Ludbrega – objavili su u Gradu Ludbregu.

Pojedine aktivnosti i programi odvijat će se i u dane praznika ili neradnih dana te se, pored nedjelja, u toku godine danima javnih manifestacija i sajamskim danima proglašavaju ovi dani: 30. 05. 2024. – Dan državnosti i Tijelovo – četvrtak, 22. 06. 2024. – Dan antifašističke borbe – subota, 5. 08. 2024. – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja-ponedjeljak, 15. 08. 2024. – Velika Gospa – četvrtak, 1. 11. 2024. – Dan svih svetih – petak, 18. 11. 2024. – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje – ponedjeljak i 26. 12. 2024. – Sveti Stjepan – četvrtak.

-Prigodna prodaja na kioscima, štandovima i slično, kao sastavni dio javnih i sajamskih manifestacija  može započeti najranije u 6:00 sati i završiti  najkasnije do 22:00 sata, a u dane manifestacije „Ludbreška Sveta Nedjelja“ može započeti najranije u 6:00 sati i završiti najkasnije do 24:00 sati – kažu u Gradu Ludbregu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje