„Snažno zaželi III“ u Donjem Kraljevcu: projekt od kojeg korist ima cjelokupna zajednica
Načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat bio je domaćin prijama za djelatnice uključene na realizaciji projekta „Snažno zaželi III“. Tom...
Na sam 13. srpnja u župnoj crkvi svete Margarete održana je sveta misa. Otvoren je i teniski turnir „Krbulja Open 2018.“, a u 18 sati održana je svečana sjednica Općinskog vijeća.
Sjednici je prethodio dolazak potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske, ministra graditeljstva i prostornog uređenja Predraga Štromara.
U Osnovnoj školi on je okupljenim gradonačelnicima i načelnicima Međimurske županije uručio novčane ugovore povezane sa sufinanciranjem projekata općina i gradova za poticanje razvoja komunalnoga gospodarstva i ujednačavanjem komunalnog standarda u ovoj godini. Ukupna vrijednost ugovora je nešto viša od 3 milijuna kuna.
Uručenju ugovora prisustvovalo je desetak čelnika međimurskih jedinica lokalne samouprave, a uz njih i međimurski župan Matija Posavec, njegov zamjenik Josip Grivec, saborska zastupnica Bernarda Topolko te glavna tajnica Ministarstva graditeljstva Republike Hrvatske Jelena Zrinski Berger. Pozdravio ih je donjodubravski načelnik Marijan Varga:
– Općini Donja Dubrava dodijeljeno je 387.000 kuna, koje nam itekako puno znače i koje ćemo dobro usmjeriti. Tim ćemo novcem urediti parkiralište uz mjesno groblje. Radi se o investiciji vrijednoj više od 700.000 kuna, što znači da ovim sredstvima pokrivamo više od polovice.
Potpredsjednik Vlade Štromar izrazio je zadovoljstvo što u Vladi postoji težnja da se više novca raspoređuje direktno na niže razine vlasti, odnosno da jedinice lokalne samouprave ne moraju često tražiti novac za male komunalne i druge, za male sredine vitalne projekte, od ministarstava:
– Zahvaljujući stabilnosti Vlade, svi se takvi projekti odrađuju. Hrvatska narodna stranka je inzistirala da općine i gradovi dobivaju puno više novca u proračun izravno od poreza, pa su prihodi lokalnih sredina veći i za nekoliko milijuna kuna.
Međimurski župan Matija Posavec je dodao da cijeni svaku kunu koja završi u Međimurskoj županiji:
– Međimurci su vrijedni ljudi, pa svaku kunu koju dobiju pretvore u tri ili četiri kune. Ovim ugovorima gotovo polovici međimurskih općina dodijeljena su 3 milijuna kuna, koje će one, uvjeren sam, pravilno usmjeriti.
Sjednica Općinskog vijeća održana je u holu Osnovne škole. Prisutne je pozdravio predsjednik Općinskog vijeća Mario Mikulan. Osvrnuo se na četvrt stoljeća koje Općina slavi te naglasio da mještani moraju raditi na zajedništvu i nastojati se pobrinuti da Donja Dubrava bude sredina poželjna za život, osobito što se mladih tiče. Urednik lokalnih „Dobravskih novina“ Marko Ljubek predstavio je razvoj glasila u zadnjih 25 godina. Naime, uz općinski blagdan iz tiska je izašao jubilarni 50. broj.
Načelnik Varga zahvalio je svim mještanima koji su angažirani u društvenom i političkom životu Donje Dubrave.
Zamolio je prisutne da minutom šutnje odaju počast njegovim preminulim prethodnicima, nekadašnjim načelnicima Općine Ladislavu Kranjcu i Nikoli Grošaniću, te pjevačkoj legendi međimurske popevke Teti Lizi.
Govorio je potom o razvoju Općine i svemu što se u prethodnih godinu dana učinilo i događalo u Donjoj Dubravi. Osvrnuo se na rad ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta, njihova sumještanina Darka Horvata, koji zbog drugih obveza nije mogao prisustvovati sjednici, te mu zahvalio na pruženoj pomoći. Spomenuo je i projekt gradnje mjesne kanalizacije, obnovu Doma kulture „Zalan“ (koju Županija sufinancira sa 100.000 kuna), izradu Deklaracije o zaštiti dobravskog ljuka, rekonstrukciju ceste prema Pažutu (koji se nalazi u blizini ušća Mure i Drave), uređenje prostora za mlade uz Dravu, izgradnju višenamjenske građevine u centru mjesta, kao i izgradnju turističkog središta kod rijeke Drave.
U ime čelnika susjednih međimurskih općina i Grada Preloga okupljenima se obratila načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek, čestitavši Donjodubravčanima Dan Općine. Međimurski župan je najavio da će Županija osigurati novac za obnovu tamošnje školske zgrade i sportske dvorane.
Čestitao je Osnovnoj školi Donja Dubrava što je postala jedna od 72 škole koje su ušle u eksperimentalni program „Škola za život“. Dometnuo je da će na temelju rezultata postignutih u tom programu za 10 godina država osmišljavati programe i kurikulum za sve hrvatske škole.
Na sjednici je prikazan i film o cimbulama, instrumentu koji se povezuje i s Međimurjem, a za koji se smatra da su ga na ove prostore donijeli Romi iz Mađarske. Na početku sjednice državnu himnu je na cimbulama odsvirao Andrija Maronić, jedan od rijetkih hrvatskih cimbulista i učitelja cimbula. Njegovi su učenici i nasljednici mještani Donje Dubrave Dražen Balog i Vilim Čituš te mlada Mia Perenc. Potom su dodijeljene nagrade učenicima koji su s odličnim uspjehom i najvišim prosjekom završili svih osam razreda osnovne škole: Domagoju Haramiji, Ivi Strbad, Dori Čmrlec i Loreni Dokleji.
Općinske zahvalnice, popraćene novčanom nagradom od 1000 kuna, dobili su Nataša Srdić-Jahn, Nicole Mikulan, Tihomir Nestić, Stanislav Žinić i Klub liječenih alkoholičara „Osmijeh“ Donja Dubrava. Dodijeljene su i općinske plakete, koje je pratila i novčana nagrada od 2000 kuna. Njih su dobili DVD Donja Dubrava, tvrtka Mont-Mural d.o.o., Osnovna škola Donja Dubrava i Damir Vidović.
Posebno svečan dio sjednice bilo je proglašenje počasnoga građanina. U 25 godina postojanja Općine prvim počasnim građaninom proglašen je akademik Dragutin Feletar, kojem je načelnik Varga posebno i zahvalio. U kulturnom dijelu programa, osim cimbulaša, predstavili su se i Marija Duhović te tamburaši lokalnoga Kulturno-umjetničkog društva „Seljačka sloga“.
Nakon sjednice uslijedilo je druženje u Sportskom parku Krbulja, nastup Tamburaškog sastava Taubeki te koncert Miroslava Škore. U subotu, 14. srpnja, održana je biciklijada te proslavljena 10. obljetnica Puhačkog orkestra Donja Dubrava. Dan kasnije održano je dobravsko (margaljetsko) proštenje i sveta misa, a kod spomenika Novi Zrin položeni su vijenci.
Objekt uz željezničku postaju Buzovec u Čakovcu već godinama nije u obliku i funkciji kakav Čakovec zaslužuje.
Stoga je Međimurska županija ishodila suglasnost HŽ-Infrastrukture i odlučila organizirati obnovu vanjskog pročelja objekta čekaonice na ovoj željezničkoj postaji.
U ponedjeljak, 20. ožujka, krenuli su pripremni radovi koje će u okviru nastavnog plana i programa odraditi učenici Graditeljske škole, dok će fasadu s muralima ukrasiti učenici Gospodarske škole te će do kraja idućeg mjeseca željeznička postaja u Buzovcu zablistati u novom sjaju, rekli su iz Županije.
Uz stvaranje zelenih oaza diljem grada, planiranja novih parkova i površina za provođenje slobodnog vremena, na zelenim površinama Čakovca ukupno je posađeno 139 sadnica različitih vrsta drveća.
Tako će se uskoro zazeleniti tri nove lokacije u gradu čime Čakovec još jednom pokazuje brigu o okolišu, kao nastavak na uspješan primjer nacionalne kampanje sadnje stabala pod nazivom „Zasadi stablo, ne budi panj“.
Uz južnu obilaznicu posađeno je 87 novih sadnica i to 24 komada hrasta lužnjaka, 13 brekinja, 6 japanskih sofora, 10 šećernog javora, sedam žestilja, 23 običnog graba i četiri divlje trešnje. U Sajmišnoj ulici posađeno je 28 sadnica, 16 šećernog javora i 12 žestilja, dok je u Ulici Jurja IV. Zrinskog odrađena sadnja drvoreda. Pritom su sadnice brekinje posađene i na dječjem igralištu u Ulici dr. Rudolfa Horvata, sveukupno njih 24.
Svako stablo učvršćeno je pomoću kolca te je zaštićeno plastičnim štitnikom, a oko svake sadnice formirana je sadna zdjelica ispunjena malčem. Radove je odradila tvrtka Cedrus Forest, koja je ujedno o svom trošku i zamijenila posušena stabla.