Povežite se s nama

Međimurje

Edukativne radionice Udruge „Zora“ o prepoznavanju i zaustavljanju vršnjačkog nasilja i govora mržnje

Objavljeno:

- dana

STOP NASILJU

U organizaciji Udruge „Zora“ učenici međimurskih srednjih škola sudjelovali su na edukativnim radionicama u sklopu projekta „Aktivni mladi protiv nasilja“. Na interaktivni način obrađivale su se teme koje su obuhvaćale vrste nasilja i metode prevencije vršnjačkog nasilja.

Sudionici radionica dobili su priliku upoznati se i s pojmovima predrasuda, stereotipa, govora mržnje i nasilja u vezama.

– Rad se odvijao u grupama. prilikom čega su mladi razvijali vještine i znanje. Bilo je mnogo rasprava kroz koje su učenici izražavali kritičko mišljenje, analizirali studije slučaja i videomaterijale, igrali igre za upoznavanje i dizanje energije te usvajali nova znanja putem različitih metoda rada – rekla je Kristina Janković, voditeljica projekta.

U edukacijama je sudjelovalo 19 učenica i učenika iz Gimnazije Josipa Slavenskog, Ekonomske i trgovačke škole, Gospodarske škole, Tehničke škole, Graditeljske škole i Udruge „Zora“. Edukacije je osmislila i provela Marina Kolar, trenerica s dugogodišnjim iskustvom rada na području ljudskih prava, rada s mladima i socijalno isključenim skupinama.

– S edukacijama završavamo u siječnju, kada mladi kreću u osmišljavanje i snimanje edukativnih videoreklama, a provest će i razne aktivnosti za vršnjake i javnost Međimurske županije u sklopu kampanje borbe protiv nasilja i govora mržnje – dodaje Janković.

Iz Udruge ističu kako istraživanja pokazuju da mladi često nisu svjesni štete koju vršnjačkim nasiljem nanose drugoj osobi. Nasilne scene na televiziji, internetu i drugim medijima doprinijeli su tome da je nasilje postalo sinonim za moć, pa mnogi mladi ne vide problem u takvoj vrsti ponašanja, jer im ono često donosi status.

– No, činjenica je da svi oblici nasilnog ponašanja, fizičko, psihičko, ekonomsko, emocionalno ili bilo koje drugo, djeluju devastirajuće na osobnost i život mlade osobe. Kroz aktivnosti našeg projekta mladi dobivaju znanje o nenasilnom razrješavanju sukoba, transformaciji konflikta, suradnji, asertivnosti i pozitivnim vrijednostima te razvijaju kompetencije koje će im pomoći da budu samopouzdani mladi ljudi koji će reagirati, pomoći, savjetovati i biti aktivni u društvu – zaključuje Janković.

Izvor: UDRUGA ZORA
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje