Povežite se s nama

U fokusu

Evo zašto smjenjuju dr. Zember: optužili ju i za nemar, a spriječila zatvaranje Odjela zaraze!

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Hoće li biti pokrenut postupak smjene dr. Sanje Zember bit će poznato danas, jer u 14 sati treba početi sjednica Upravnog vijeća Opće bolnice Varaždin.

Što predsjednik Upravnog vijeća, HNS-ovac Zoran Šantek stavlja ravnateljici na teret?

Gledaju li se samo nazivi tri glavna razloga za smjenu – neizvršavanje odluke UV-a, „nemarno postupanje dužnosti ravnateljice i nemarno obavljanje dužnosti nadzora – tad se može steći dojam da ravnateljicu terete za „teške“ stvari.

Međutim, kad se pogledaju konkretni razlozi, tada je situacija potpuno drugačija.

Prvi razlog – nije slušala župana…

Kao što je poznato, dr. Zember je mladim liječnicima – specijalizantima lani omogućila lani potpisivanje aneksa ugovora na temelju novog Pravilnika.

Predsjednik Upravnog vijeća Zoran Šantek ju proziva da je time postupila suprotno odluci Upravnog vijeća i Statuta Bolnice.

Međutim, poznato je da se u to direktno umiješao župan Predrag Štromar, koji je ravnateljici naložio da postupi suprotno važećem Pravilniku. Na to su reagirali iz Hrvatske liječničke komore nazvavši njegov potez „skandaloznim“, jer traži kršenje pozitivnih zakonskih propisa.

Zaraza spala na jednog specijalista

Upravno vijeće tvrdi i da je dr. Zember „nemarno obavljala dužnost“, i to zato što Stručno vijeće u lipnju 2016. nije obavijestila o zatvaranju hitne infektološke ambulante.

Međutim, takva je odluka bila donesena kako bi Odjel zaraze mogao uopće funkcionirati. Naime, tada je Odjel spao na svega jednog liječnika specijalista, a potrebno ih je šest kako bi normalno funkcionirao. 

O sličnoj situaciji smo pisali još 2009. godine, kad su na Zarazi jedine specijalistice bile upravo dr. Zember i njezina tadašnja šefica dr. Snježana Hunjadi-Čelar, koje su više od dvije i pol godine bile 24 sata dežurne ili 24 sata u nadslužbi svih 30 dana u mjesecu!

I tad je hitna infektološka ambulanta bila privremeno zatvorena. Nije poznato je li Stručno vijeće tad raspravljalo o tome, no poznato je da su svi kolege s Internog odjela tad uskakali kako bi spriječili zatvaranje Odjela tijekom ljetnih mjeseci.

Šantek prozvao – Upravno vijeće!

Ipak, posebno zanimljivo je to da Šantek tvrdi da dr. Zember kao ravnateljica nije predložila potrebne programe i planove rada za ovu godinu.  

 „Nemarno obavljajući svoju dužnost ravnateljica je propustila predložiti Upravnom vijeću donošenje slijedećih akata: Programa rada i razvoja Opće bolnice Varaždin za 2017. godinu, Plana i programa mjera zaštite na  radu za 2017. godinu, Plana nabave za 2017. godinu. Financijski plan je usvojen na 9. redovnoj sjednici Upravnog vijeća održanoj 19. listopada 2016. godine, metodološki bez ikakvih mogućnosti razrade i „vidljivosti“ rashoda“, navodi Šantek. 

Ovime je, međutim, Šantek doveo u pitanje rad cijelog Upravnog vijeća: navodi da su prihvatili Financijski plan, a sad tvrdi da nije u redu!

I to nije sve. Naime, Statutom Bolnice, ali Zakonom o zdravstvenoj zaštiti je određeno da Upravno vijeće „upravlja Općom bolnicom i nadzire njezin rad“.

Štoviše, u Statutu vrlo jasno piše da Upravno vijeće „donosi program rada i razvoja i nadzire njegovo izvršenje, financijski plan i završni račun, plan i program mjera zaštite na radu“. Pritom nije navedeno da to čine „na prijedlog ravnatelja“.

Iz toga ispada da Upravno vijeće namjerava smijeniti ravnateljicu zbog – svojih propusta.

Predsjednik Upravnog vijeća Šantek je najavio održavanje konferencije za novinare, pa će biti zanimljivo čuti njegovo obrazloženje.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje