Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Članovi Planinarskog kluba Ivanec osvojili najviši vrh Rumunjske: “Prava uživancija”

Tekst i foto: Nikola Nišević

Objavljeno:

- dana

Planinarski klub Ivanec svake godine prema svom programu rada organizira tradicionalni izlet pod nazivom “Izlet godine” kao jedan vrhunski planinarski doživljaj za sve ljubitelje organiziranog planinarenja. Tako je ove godine red došao na Rumunjsku i Karpate, a šestodnevni društveni izlet obuhvatio je Transilvaniju, zemlju vampira i vukova – mješavinu kulture, prirode i povijesti.

Planinarilo se po Karpatima s usponom na najviši vrh Moldoveanu, nadmorske visine 2544 metra, i uspon na vrh Omu, visok 2507 metara, te su posjetili znamenite dvorce i gradove Rumunjske.

U subotu, 15. srpnja, je autobus Demi prijevoza započeo svoje putovanje ispred planinarskih prostorija PK Ivanec u Nazorovoj ulici u Ivancu. Prozivku članova tog nesvakidašnjeg putovanja obavio je Tomislav Friščić, predsjednik PK Ivanec i vođa puta. Na zanimljivo putovanje krenuo je 41 putnik. Uslijedio je odlazak u pravcu Varaždina do Goričana, preko Mađarske te polazne točke grada Sibiu u Rumunjskoj.

Prilikom prelaska granice i ulaska u Mađarsku uslijedilo je vaganje kompletnog autobusa i putnika što je izazvalo smijeh u autobusu od prisutnih planinara s mnogobrojnim upitima upućenim vozačima autobusa i vođi puta. Vaga je pokazala ukupnu težinu od 17.640 kilograma. Stigavši ujutro u 4 sata i 6 minuta do Rumunjske granice, čekali smo sat vremena za prijelaz, a na našim mobilnim uređajima odmah se pokazalo novo vrijeme, jedan sat unaprijed, jer je Rumunjska u drugoj vremenskoj zoni od Hrvatske.

Put nas je vodio do grada Sibiu, kulturne prijestolnice Europe, gdje smo se uputili u razgledavanje stare gradske jezgre, velikog trga Piata Mare, zatim do palače Brukenthal, koja obuhvaća austrijski barok, zatim smo razgledali rimokatoličku crkvu.

Nastavili smo vožnju do grada Sigišoara, tj. do rodne kuće Vlad Tepeša, grofa Drakule. Tu smo odmah uočili velik broj turista iz cijele Europe i šire. Razgledali smo rodnu kuću, fotografirali se i preostalo vrijeme kušali rumunjske delicije toga kraja. Navečer smo stigli do apartmana, a kako se radilo o većem broju ljudi bili smo smješteni na četiri lokacije. Ponedjeljak je obilježilo rano ustajanje, prije 4 sata, da bi se krenulo na vrh Moldoveanu. Uspon i spuštanje traje oko 12 sati. Na početku je to bila makadamska planinska cesta, kasnije dolina uz rijeku Vistea, uz prelaženje drvenih mostova koji su stvarali pravu sliku navedene divljine i naprosto nas je priroda impresionirala. Nakon 6,5 sati pješačenja, naravno uz odmor i kraće pauze, stigli smo na najviši vrh Karpata –Moldoveanu te smo bili sretni i ponosni na svoj izvršen uspješan uspon. S vrha prisutan je bio predivan pogled u daljinu, osvježili smo se, zajednički fotografirali s rumunjskom zastavom na vrhu te se oko 13 sati počeli spuštati. Spuštanje je trajalo ukupno pet sati. Mario Dolovski, čovjek zadužen za logistiku, iznio je podatak o dužini pješačenja – iznosilo je ukupno 26,5 kilometara i 11,5 sati hoda, dok je informatičar Mario Željezić rekao da smo prošli ukupno 53.000 koraka.

Treći dan boravka u Rumunjskoj prema planu i programu puta bio je više turističke prirode. Nakon vožnje po planinskoj cesti Transfagarasan, stali smo na nadmorskoj visini oko 2000 metara, na platou Balea de Lak. Tu smo razgledali jezero, fotografirali se, kupili suvenire, prezalogajili i točno u podne krenuli u pravcu dvorca Bran. Razgledali smo dvorac u kojem je bio zatočen grof Drakula. Cijena ulaznice je 12 eura, gužva je bila velika, ali zaista svatko ima što vidjeti. U dvorištu dvorca uspjeli smo kušati njihove delicije s roštilja i užurbano krenuli prema autobusu spremnom za odlazak u grad Brašov, jedan od najljepših gradova Rumunjske.

Uživancija

Posjetili smo Crnu crkvu, najveću protestantsku crkva u Rumunjskoj, staru gradsku vijećnicu. Obzirom da je najteži dio od planiranog programa bio uspješno realiziran u ponedjeljak mogli smo se opustiti i provodili smo vrijeme u druženju i to gledajući program Tradicional TV slušajući domaći melos – Angelicu Fluster, Andreu Haisan, Mirelu Vaida i mnoge druge. Međutim, druženje je oko 21 sat prekinula obavijest pristigla na naše mobilne uređaje i putem lokalne aplikacije o ne napuštanju objekta restorana Alpin. Naime, uočena je medvjedica, koju prate putem čipa. I oko 22 sata s terase smo uočili medvjedicu u našoj blizini, na oko 20 do 30 metara kako prevrće kante za smeće i traži hranu. Ipak, ubrzo stižu i dva policijska automobila s upaljenim rotirkama i laserima tjeraju medvjedicu koja bježi u obližnju šumu. Bio je to za mnoge prisutne prvi susret sa medvjedicom i doživljaj za pamćenje. U srijedu ujutro otišli smo do mjesta Bušteni, gdje smo pričekali gondolu do platoa Babele, početka uspona na vrh Omu, nadmorske visine 2507 metara. Spomenimo da povratne karta za gondolu iznosi ukupno 42 eura. U gondolu ulazi oko 25 osoba i vožnja traje 11 minuta i 42 sekunde do platoa gdje staje. Tu smo sačekali preostale svoje dvije grupe, mnogi su probali tamošnju palinku, domaću rakiju. Navedena staza uspona je dosta prilagođena svima, prolazi kroz ravnicu, veći dio je kamenit i staza u prosjeku široka metar do dva, tako da sam uspon ne zahtjeva veliku fizičku pripremljenost. Za sat i 45 minuta, točno u 11:30 stižemo na vrh Omu. Nakon toga slijedi zajedničko fotografiranje na vrhu, a potom spuštanje do planinarskog doma gdje je bilo zadržavanje uz osvježene i prehranu i to sve do 12:40 kada je krenulo spuštanje do gondole, čijem se voznom redu nužno prilagoditi. Nakon povratka u bazu odlazimo na večeru, u obližnji restoran Vatra gdje uživamo u delicijama domaće prehrane i uz zajedničko druženje tu se zadržavamo do povratka u smještaj. Tu se ponovno ponavlja isti scenarij kao dan ranije, u vezi obavijesti s dolaskom medvjedice, a moj prijatelj Luka Friščić sve je to ovjekovječio videom. Ta avantura je potrajala sve negdje do ponoći i opet se situacija normalizirala.

U četvrtak, 20. srpnja, posljednjeg dana našeg boravka u Rumunjskoj, ujutro napuštamo smještaj, spajamo se s članovima druge naše grupe i krećemo u posjet gradu Hunedoara. Tamo posjećujemo dvorac Korvin, koji se smatra čudom gotičko-renesansne arhitekture i jedan je od najvećih dvoraca Europe. Dvorac Korvin nalazi se na popisu “Sedam čuda Rumunjske”, uz slavni parlament u Bukureštu i Drakulin dvorac u Branu. U 50-ak prostorija nalaze se vrijedni primjerci srednjovjekovnog namještaja i umjetnina. Dvorac krasi mnoštvo tornjeva i kula, prekrasno unutarnje dvorište i lijep panoramski pogled. Ovaj dvorac je služio za obranu, ali i za raskošan život tadašnje elite. Podrumi dvorca služili su kao zatvorske ćelije.

Nakon razgledavanja i kupnje suvenira krećemo autobusom u pravcu Rumunjske granice gdje stižemo u 18 sati, ponovo čekamo sat vremena i bio je to naš oproštaj s Rumunjskom. Nalazimo se ponovno u Mađarskoj, sat se sada vraća jedan sat unatrag i prema informaciji vozača autobusa, Matije, do Varaždina imamo još ukupno 520 km. Prilikom prelaska na tlo Mađarske, ubrzo je uslijedio očekivana kraća pauza na benzinskoj stanici, kupnja sendviča i sokova i u 19.15 krećemo u pravcu Varaždina. U grad Varaždin stižemo točno u ponoć.

Ovaj šestodnevni izlet, uz lanjski izlet u Španjolsku na Tenerife, najveći je projekt PK Ivanec, a bit će u povijesti planinarstva zapisan i kao prvi organiziran društveni izlet ivanečkih planinara u Rumunjsku i Karpate. Zasigurno će svim sudionicima ostati u sjećanju uz puno emocija i uspomena, sklapanja novih prijateljstava i nezaboravnog druženja te obavljenog cjelodnevnog uspona na vrh Molodevanu.

Autor i foto: Nikola Nišević

Život i društvo

Sve nedjelje, praznici i blagdani do kraja 2024. u Ludbregu proglašeni javnim manifestacijama i sajamskim danima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Grad Ludbreg donio je Zaključak da će sve nedjelje do kraja godine, kao i blagdani  te praznici biti takozvani sajamski dani.

-U svrhu promidžbeno-turističkih aktivnosti i povećanja obujma turističke ponude Grad Ludbreg i Turistička zajednica područja Centar svijeta provode različite aktivnosti na proširenju kulturno-turističke ponude. Tako se sve nedjelje  u razdoblju od 1. svibnja 2024. do 31. prosinca 2024. godine proglašavaju danima javnih manifestacija i sajamskim danima na području Grada Ludbrega – objavili su u Gradu Ludbregu.

Pojedine aktivnosti i programi odvijat će se i u dane praznika ili neradnih dana te se, pored nedjelja, u toku godine danima javnih manifestacija i sajamskim danima proglašavaju ovi dani: 30. 05. 2024. – Dan državnosti i Tijelovo – četvrtak, 22. 06. 2024. – Dan antifašističke borbe – subota, 5. 08. 2024. – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja-ponedjeljak, 15. 08. 2024. – Velika Gospa – četvrtak, 1. 11. 2024. – Dan svih svetih – petak, 18. 11. 2024. – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje – ponedjeljak i 26. 12. 2024. – Sveti Stjepan – četvrtak.

-Prigodna prodaja na kioscima, štandovima i slično, kao sastavni dio javnih i sajamskih manifestacija  može započeti najranije u 6:00 sati i završiti  najkasnije do 22:00 sata, a u dane manifestacije „Ludbreška Sveta Nedjelja“ može započeti najranije u 6:00 sati i završiti najkasnije do 24:00 sati – kažu u Gradu Ludbregu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje