FOTO Zbog prekrasnih prizora Festivala balona na vrući zrak Prelog pogledi su često uprti u nebo
Od četvrtka, 29. kolovoza, se na nebu nad Prelogom mogu vidjeti prekrasni prizori. Naime, počeo je Festival balona na vrući...
Centar će se graditi po fazama, a u prvoj fazi izvode se “grubi” građevinsko-obrtnički, strojarski i elektroinstalaterski radovi. Za predmetne radove sklopljen je Ugovor o izgradnji Interpretacijskog centra s izvođačem TEAM Građenje d.o.o. Čakovec. Cijena radova po Ugovoru iznosi 1.796.219,91 kuna bez PDV-a, odnosno 2.245.274,89 kuna s PDV-om. Izvođenje radova će nadzirati MENA d.o.o. Čakovec, s kojima je sklopljen Ugovor o obavljanju usluge stručnog nadzora građenja. Cijena navedene usluge po Ugovoru iznosi 34.500 kuna bez PDV-a, odnosno 43.125 kuna s PDV-om. Usluge koordinatora zaštite na radu provodit će LINCON j.d.o.o. iz Palovca. Cijena navedene usluge mjesečno iznosi 1.500 kuna bez PDV-a, odnosno 1.875 kuna s PDV-om.
Kako kaže načelnik Donjeg Vidovca Josip Matulin, zbog epidemije koronavirusa došlo je do sitnih problema s nabavom potrebnog materijala, no ubrzo će se početi s postavljanjem temelja.
Projektna dokumentacija za Interpretacijski centar izrađena je 2019. godine. Projektnu dokumentaciju izradio je NORD-ING d.o.o. iz Čakovca. Cijena za izradu projektne dokumentacije po Ugovoru iznosi 193.100,00 kuna bez PDV-a, odnosno 241.375,00 kuna s PDV-om. Projekt izgradnje Interpretacijskog centra u ovoj I. fazi sufinancirat će Ministarstvo turizma RH u iznosu od 560.000 kuna, a ostali iznos financirat će se iz Proračuna Općine Donji Vidovec. Završetak ove faze radova planiran je za 15. rujan 2020. godine.
Parcela Centra veličine je 7520 kvadratnih metara. Na sjeveru graniči s glavnom ulicom Rade Končara, odakle je omogućen i kolni pristup. Na istočnoj i zapadnoj strani nalaze se obiteljske kuće, dok se s južne strane nakon kanala javnoga dobra pružaju oranice sve do rijeke Drave.
Parcela je zamišljena kao prostorna zona namijenjena stanovnicima Donjeg Vidovca, ali i široj publici koja želi doživjeti atrakciju ispiranja zlata. U Centru će se nalaziti informacije i fotografije, suvenirnica, stubište s dizalom koje će voditi posjetitelje na gornju etažu do multifunkcionalne dvorane s pratećim prostorijama. Napuštanjem Centra posjetitelju se nudi pješački put do Etno parka s etno zbirkom Donjeg Vidovca.
Udruga žena “Florijanke” iz Donjeg Kućana u utorak, 1. listopada, u popodnevnim satima organizirala je ručno branje kukuruza u polju na imanju obitelji Magić. Umjesto uz traktor i prikolicu, na polje su vrijedni težaci stigli noseći plahte oko ramena, demižonke u ruci i s pletene korpama na glavi.
Ovakvi prizori u listopadu, kada počinje berba otvrdnutih klipova kukuruza, danas su stvar prošlosti. Međutim, ove su godine vrijedne „Florijanke“ ponovno oživjele tradicijski običaj ručnog branja kukuruza, a u tom poslu uživali su i najmlađi. Pritom nije nedostajalo priče i šale, a svima je u slast bio pravi poljski težački obrok koji se plavio gemištima.
– Polje na kojem je organizirana berba nalazi se na lokaciji koja od davnina ima naziv „pod hrastom“. Ovo drveće svojevremeno je raslo uz obližnji kanal ali su ih naši pradjedovi posjekli. Ovdje je teren idealan za sjetvu i uzgoj kukuruza i na Bogom danoj zemlji ove je godine prinos jako dobar. Stoga će nakon berbe puno klipova sretno završiti u kukuružnjaku gdje će se sušiti do iduće godine. Kada sam bio dijete, pomagao sam roditeljima ručno brati kukuruz i sve ovo me podsjeća na dane mladosti Svaki berač imao je po dva reda za pobrati, a tak se „tiralo“ i „sipavalo“ da je nosač korpi jedva stizao obaviti svoj dio posla – rekao je kroz smijeh Predrag Magić.
Njegova obitelj na imanju kukuruz koristi za ishranu svinja i kokoši, ali im je prioritet uzgoj različitih ratarskih kultura. Obrađuju desetak hektara poljoprivrednog zemljišta te višak uroda prodaju. Kako doznajemo od Štefice Vidović, dugogodišnje predsjednice Udruge žena “Florijanke”, za ovogodišnju berbu dobro su se pripremile.
Buđenje prošlosti
– Bez sviteka nema nošenja pune korpe na glavi. Za jaki doručak smo spravile klipiće, štrukle, kuhana jaja i kobasice, zlevanku, sira, sočne jabuke koje su ove godine jako dobro rodile… Čim se razdenilo, hapile smo se posla, a stiže nam u pomoć još težaka s kolima u koja moramo nametati kukuruz. Treba i stabljike pocepati, posložiti ih u stavice, tak da imamo za štrajiti živini u štalama. Duga je zima, treba znati gospodariti s kuruzinjem, a predstoji nam i odlazak u šume po listinec – ističečelnica udruge koja djeluje 17 godina i trenutno okuplja 17 članica.
Odmah po dolasku u polje, vrijedne organizatorice branja našle su se okružene djecom.
– Imam 11 godina i ovo mi je već treće ručno branje kukuruza. Lijepo nam je i čekamo da nam se pridruže puce kojih još nema jer negdje plešu – rekao je jedan od razigranih mališana kojima je najveći gušt odvajati kukuruzne lasi i komušine od klipova kukuruza. Dodajmo da se Florijanke još uvijek „bore“ da dođu u posjed svoje etno hiže koju im je obećao bivši varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok. Još gore, nakon što je aktualna gradska vlast ukinula Mjesne odbore, za svoje aktivnost poput velikih godišnjih izložbi ručnih radova i proslava martinja, ne mogu koristiti ni prostor u društvenom (vatrogasnom) domu.
Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:
U sklopu Dana Miholja u Sračincu u subotu, 28. rujna održan je koncert legendarnog Harisa Džinovića.
Hitovi kao što su Kako mi nedostaješ, I tebe sam sit kafano, Pariške kapije…, redali su se u šatoru. Bila je to fešta za pamćenje.