Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO FOI-jev jubilarni, 10. Tjedan karijera u znaku umrežavanja s poslodavcima

Objavljeno:

- dana

U organizaciji Centra za podršku studentima i razvoj karijera Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, u ponedjeljak, 18. listopada, u koncertnoj dvorani Hrvatskoga narodnoga kazališta u Varaždinu započelo je održavanje najvećega karijernog događanja za studente u sjeverozapadnoj Hrvatskoj – 10. Tjedan karijera.

Suočeni s glavnim pitanjima kao što su „Kako povezati studente i poslodavce?“ te „Kako studentima prenijeti konkretna znanja i pripremiti ih za nove izazove koji im slijede?“, u samim počecima na FOI-ju je organiziran Dan karijera, koji se tijekom vremena razvio u višednevni događaj koji pokriva tehnološke i poslovne teme te na FOI dovodi poznata imena alumnija i poslodavaca, a studentima omogućuje jedinstvenu priliku za prve karijerne korake.

FOI već godinama razvija jedinstveni obrazovni pristup putem povezivanja tehnoloških znanja i inovacija s poslovnim aspektima struke te razvija sinergijski odnos Fakulteta i poslodavaca. Ovogodišnji Tjedan karijera na FOI-ju do petka, 22. listopada, ugošćuje gotovo 60 poslodavaca i studentima nudi više od 120 različitih aktivnosti.

U pet dana održavanja poslodavci se predstavljaju putem četiriju panel-diskusija na stručne teme, 27 radionica, triju pozvanih predavanja međunarodnih stručnjaka, četiriju online pitcheva, 16 predstavljanja tehnologija i projekata poslodavaca te jednog tech showa, uz predstavljanja još 56 poslodavaca na Karijernom španciru, odnosno mogućnosti za neformalno umrežavanje studenata s poslodavcima u razgovorima „jedan na jedan“.

– Cilj Tjedna karijera i Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu je transfer znanja i tehnologija iz prakse u nastavni proces jer FOI intenzivno radi na uvođenju inovativnih koncepata učenja i poučavanja poput work-based learninga i project-based learninga. Želimo što prije pripremiti naše studente za tržište rada. Također, jedan smo od još uvijek rijetkih fakulteta u Hrvatskoj koji imaju obveznu stručnu praksu na preddiplomskoj razini studija, a i na diplomskoj, jer smatramo kako je iznimno važno da studenti steknu znanja i iskustva u praksi prije nego što završe studij – navodi dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, ističući da je gotovo 80 % studenata FOI-ja već zaposleno na diplomskoj razini studija, i to vrlo često kod IT tvrtki u kojima su obavljali praksu.

Dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep

Prateći tehnološke trendove, FOI je ovogodišnje otvorenje Tjedna karijera odlučio posvetiti nikad aktualnijoj temi umjetne inteligencije, a ponose se i time što su i na preddiplomskim  studijima uveli nove module vezane uz umjetnu inteligenciju i računalne igre.

Voditeljica Centra za podršku studentima i razvoj karijera doc. dr. sc. Katarina Pažur Aničić istaknula je da se ove godine obilježava 10 godina Tjedna karijera te da će se u danima koji slijede mnogo raspravljati o budućnosti, no ne bježe ni od prošlosti.

– Osvrnula bih se na 2012. godinu, kada je na FOI-ju osnovan Centar za podršku studentima i razvoj karijera. Te godine imali smo prvi Dan karijera te smo od tada, u ovih 10 godina, ugostili doista velik broj predavača i uspješnih tvrtki. Naglašavamo od samog početka da su naša ključna tri partnera u Centru za podršku studentima i razvoj karijera poslodavci, studenti FOI-ja i naši alumniji koji su do jučer bili naši studenti, a danas su poslodavci. Oni nam daju potvrdu da je sve što se radi na Fakultetu vrlo relevantno na tržištu rada – istaknula je doc. dr. sc. Katarina Pažur Aničić.

Uvodno predavanje na temu „People&Robots: what’s next?“ održao je uspješni FOI alumni Matija Kopić, suosnivač i direktor hrvatskog proizvođača autonomnih logističkih robota Gideon Brothers. Nedavno je ta tvrtka zaključila dokapitalizaciju serije A vrijednu 31 milijun dolara, odnosno 25,4 milijuna eura, a sredstva su ciljano primijenjena za ubrzani razvoj, istraživanje i komercijalizaciju autonomnih mobilnih robota, kao i za internacionalizaciju poslovanja. 

– Lijepo se vratiti u Varaždin, bio sam ovdje davno kao student. Mislim da trebamo našim studentima promovirati ljepote ovoga grada, ali i ono što mogu dobiti studiranjem na FOI-ju. Događanja poput Tjedna karijera pomažu nama kao poslodavcima da studentima prezentiramo ono što radimo, ali još više omogućuju studentima otvoriti im prozor u svijet, u budućnost. Tu smo da ostvarimo dijalog između tema kojima se bave tvrtke poput naše, od umjetne inteligencije i robotike pa do tehnologija koje će tek preplaviti budućnost, kao i da razgovaramo sa studentima i profesorima na FOI-ju i iznađemo najbolje modele suradnje za taj svijet koji nam dolazi – poručio je Matija Kopić.

Jedna od panelistica Tjedna karijera bila je i Hajdi Ćenan, suosnivačica tvrtke „airt“ i potpredsjednica Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju, koja je naglasila da se u dijelu novih tehnologija i umjetne inteligencije traže i drugi stručni kadrovi, ne samo vezani uz umjetnu inteligenciju i nove tehnologije.

– Naravno da stručno znanje dobro dođe, ali i sva su ostala područja dobrodošla. Ako student još ne zna što će u budućnosti raditi, to ne znači da neće saznati putem događanja kao što je Tjedan karijera – izjavila je Hajdi Ćenan.

Tjedan karijera omogućuje studentima svih godina i smjerova FOI-ja da iskoriste jedinstvenu priliku i povežu se s budućim poslodavcima već tijekom fakultetskih dana. Jedan od studenata FOI-ja koji sudjeluju na ovom događanju je Andrija Krmpotić, kojeg Tjedan karijera zanima jer se što više želi povezati s poslodavcima i upoznati nove tehnologije.

– FOI ostvaruje mnogo dobrih veza s poslodavcima, dopušteno nam je da stupimo u kontakt s njima i prije nego što stupimo na tržište rada – naveo je Andrija Krmpotić, sretan što putem Tjedna karijera njegovi kolege studenti imaju na raspolaganju jedinstvenu priliku za usvajanje znanja iz prakse, pripremu za ulazak u poslovni svijet i jačanje vlastitih kompetencija kojima postaju konkurentniji i atraktivniji na tržištu rada.

Život i društvo

Ljerka Klarić koja je nakon 41 godine staža otišla u mirovinu: Učitelji i nastavnici mogu mijenjati svijet

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

– Smatram da sam odabrala zanimanje svog života jer učitelji i nastavnici mogu mijenjati svijet. Mi smo ti, koji uz roditelje, učenike pripremamo za život, što često i nije lako, ali svoj posao ne bih mijenjala – rekla je Ljerka Klarić, nastavnica savjetnica poljoprivredne skupine predmeta iz Srednje škole „Arboretum Opeka“ iz Marčana, a koja je nakon 41 godine radnog staža otišla u mirovinu.

S njom se složila i pedagoginja u Drugoj osnovnoj školi Varaždin Pavica Kocijan koja je također nakon 41 godine radnog staža otišla u zasluženu mirovinu.

– Suradnja s djecom, roditeljima i učiteljima ostat će mi u najljepšem sjećanju. Posao pedagoga, posebice kad radite u školi s velikim brojem učenika je izazovan, ponekad i težak, ali kada volite taj svoj posao, onda vam ništa nije teško – izjavila je Pavica Kocijan.

One su u utorak, 3. listopada zajedno s još 61 djelatnikom osnovnih i srednjih škola, kao i dječjih vrtića koji su otišli u mirovinu u školskoj godini 2022./23., primile zahvalnice Varaždinske županije za dugogodišnji rad, predanost te doprinos odgoju i obrazovanju uz Svjetski dan učitelja, koji se obilježava 5. listopada.

Uz župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka, zahvalnice sada već bivšim djelatnicima škola i vrtića uručio je i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinski vrtlar Dario Kocbek: “Već sam vizualizirao svoj savršeni prostor u vrtu za meditaciju”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Samozatajni varaždinski urbani vrtlar i ekolog Dario Kocbek ne miruje ni kada jesen pokuca na vrata. Stoga je ovih dana odlučio dodatno proširiti svoj atraktivni japanski vrt s tri jezerca, koji privlači svojom ljepotom u svako godišnje doba.

Kao u Kyotu

Podsjećamo, Dario Kocbek više od dva desetljeća marljivo uređuje svoju zelenu oazu koja ne mu je pružila spokoj i priskrbila priznanja struke. Ljubav i strast prema vrtlarenju kod Darija je počela 1996. godine kada nakon 5 godina provedenih na ratištu, u mirnodopskim uvjetima izlazi iz profesionalnog sastava 7. gardijske brigade. To je bila logična odluka mladog nadnarednika, prekaljenog bojovnika koji je s kolegama – dočasnicima tijekom Domovinskog rata bio doslovno kičma hrvatske vojske. Međutim, ostale su mu posljedice trauma s kojima će se poput tisuća branitelja uskoro morati suočiti.

– S obzirom na to da je moja majka u to vrijeme išla u mirovinu, ponudila je da izaberem između obiteljskog posla i vojne karijere. Odlučio sam se za ugostiteljstvo i potom još 13 godina rukovodim poslovanjem popularnog Strniščaka. Nakon epizode s ugostiteljstvom i odlaska u vojnu mirovinu imao sam vremena surfati internetom. Srećom, naišao sam na stranicu koja je detaljno prezentirala predivne japanske vrtove u Kyotu od kojih mnogi okružuju tamošnje budističke hramove. Supruzi Nevenki obećao sam da ćemo imati takav jedan vrt. Naravno da me gledala s nevjericom jer dvorište je bilo “okupirano” gospodarskim zgradama. Međutim, uklonio sam sve objekte koji se nisu uklapali u moju viziju i prvo je pod mojim rukama nastalo jezerce. U toj najvećoj “bari” već 23 godine uživa i naša kornjača Biba – ističe Kocbek od kojeg doznajemo da mu je godinama velika podrška u borbi s posttraumatskim stresnim poremećajem bio prim. dr. sc. Ivan Krpan.

Riječ je o iznimno stručnom psihijatru koji je dobro razumio kakve su ratne strahote proživjeli hrvatski branitelji.

– Pokraj mene je na različitim terenima u Domovinskom ratu poginulo 12 kolega i razumljivo je da su ostale velike traume. U mojem slučaju, između ostalog rezultirale su nesanicom pa i danas jako malo spavam. No, nisam si dozvolio da medikamenti od mene naprave nekakvog “zombija” i stoga već više od dva desetljeća svo slobodno vrijeme posvećujem brizi o ukrasnom grmlju i cvijeću – objasnio je objasnio je ovaj 56-godišnjak koji je nakon prvog, brzopotezno uredio još jedno manjeg jezerca kojeg danas u dvorištu više nema.

Prava uživancija

Preostalima je raznolikim sadnicama ukrasnog patuljastog grmlja i drveća ukrasio obale, dok u jezercima plutaju lopoči i rase različito vodeno bilje.

– Japanske vrtove je nemoguće urediti za godinu dana. To si mogu priuštiti samo tajkuni koji mogu platiti bezbroj vrijednih ruku – kroz smijeh kaže naš sugovornik koji svim znatiželjnicima rado savjetuje kako vrtlarenjem osigurati bijeg od gradske vreve.

Otkrio nam je da u vrtu ima posađene ukrasne kovrčave vrbe, magnolije, borove, javore, bijeli hibiskus, rododendrone, azaleje, žutiku, ukrasne trave, hostu, tise, hamaciperise i bezbroj različitih trajnica. Štoviše, kod njega u Turčinu iznenađujuće dobro uspijeva i šimšir koji je posađen oko cvjetnih lijeha.

– Buxus je dosta osjetljiv na bolesti, a napada ga i šimširov moljac. Nažalost, od travnja do listopada potrebno ga je svaka dva tjedna prskati insekticidima ili mu nema spasa. Posadio sam dosta juniperusa, tuja, a okućnicom s ulične strane dominiraju soliterno posađen čileanski bor (Araucaria araucana) te topiary – veli umirovljeni branitelj zlatnih ruku.
Iznimno je vješt u orezivanju i oblikovanju ukrasnog drveća, a baš taj segment vrtlarenja neizostavan je u tzv. “pravocrtnim” francuskim vrtovima.
– U japanskom vrtu prisutno je puno raznolikosti, dok su francuski – renesansni vrtovi uređeni “kao po špagi”. Imao sam dovoljno mjesta za uređenje dva tematska vrta u kojima ne nedostaje žubor vode. Ti minijaturni vodoskoci daju poseban užitak te pridonose atmosferi koja opušta i sve naše goste – govori naš domaćin o vrtu u kojem se pretapaju svjetlo i sjena.
Našlo se u njemu mjesta za ukrasnu ljesku i bonsai o kojem vodi brigu 10 godina. Nažalost, potonji je usamljen jer Dario svoju zbirku patuljastog drveća, koje se uzgaja prema japanskim metodama, poklonio prijateljima.

Bez alata nema zanata

Zavirili smo i u njegovo spremište alata prepuno motika, lopata, grablji, vrtlarskih škara…
– Više cijenim klasične škare, jer bez njih nema uspjeha kod oblikovanja ukrasnog drveća i grmlja. Motorne škare ubrzavaju proces, ali tada izostaje preciznost. Iako imam akumulatorske, u poslu oblikovanja ukrasnog drveća i grmlja ostao sam “tradicionalist” – rezolutan je Kocbek.

Dodajmo da njegova obitelj obožava roštiljati i objedovati u vrtnoj nadstrešnici koja ima i funkciju pergole. Pritom im se pruža pogled na prekrasne japanske lanterne različitih veličina iz kućne radinosti. Sve su mobilne i premještaju ih po potrebi radi osebujnog noćnog ugođaja.
– Ograničen sam prostorom te namjeravam srušiti dio spremišta za alat. Uredit ću i mali vrt za meditaciju, a više detalja o tom projektu zasad vam neću otkrivati. Posjetite me iduće godine, dotad će i metalna dvorišna ograda nestati. Naime, zamijenit će je osebujna konstrukcija od čvrstih bambusovih štapova… – zaključio je Dario Kocbek.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje