Povežite se s nama

Kultura

FOTO Kruna slavljeničkog programa: otvorena je velika izložba koja slavi Glazbenu školu Varaždin!

Objavljeno:

- dana

U Galeriji starih i novih majstora na varaždinskom Stančićevom trgu jučer je otvorena velika izložba za kraj obilježavanja 190. obljetnice utemeljenja Glazbene škole u Varaždinu.

Povijest škole koja danas ima 800-tinjak učenika, 47 razrednih odjeljenja, dva područna odjela, 3.350 četvornih metara prostora, 114 djelatnika, 200 događanja godišnje i gotovo 200 raznovrsnih nagrada i priznanja ispričana je kroz više od stotinu kataloških jedinica-od povijesnih dokumenata do svirala, te brojnih predmeta iz fundusa škole, Gradskog muzeja, Državnog arhiva, Etnografskog muzeja u Zagrebu, Muzeja za umjetnost i obrt, te privatnih vlasnika, prikazujući i važne osobe za razvoj slavljeničke škole. Kustosica izložbe Jelena Rančić istaknula je da se izložba sastoji od uvodnog dijela u kojem su pokušali objasniti važnost glazbe i glazbenog obrazovanja kroz povijest do današnjih vremena. – Izloženi su raznovrsni instrumenti od povijesnih, tradicijskih do današnjih, pjesmarice i udžbenici. Nastavlja se na kronološki dio od početka Glazbene škole 1828. pa prema današnjim danima. Krešimir Filić pokazao se i ovom izložbom kao čovjek koji je na nevjerojatan način zadužio i varaždinsku i hrvatsku kulturnu javnost. 1936. godine inicirano je, nakon 20 godina prekida rada, ponovno osnivanje Glazbene škole. Krešimir Filić postao je ravnateljem škole u tim turbulentnim godinama između dva rata, a i zaslužan je i za prikupljanje većine predmeta koje predstavljamo na ovoj izložbi – istaknula je Jelena Rančić. Izložba u Galeriji starih i novih majstora ostaje otvorena do 3. ožujka 2019. godine, a već sutra u 18.30 u varaždinskoj Katedrali bit će održan koncert „Ususret Božiću“ na kojem će nastupiti mladi orguljaši Glazbene škole, dok će idućeg petka u Koncertnoj dvorani slavljeničke škole učenici škole upriličiti tradicionalni božićni koncert. Otvorenje izložbe izazvalo je veliku pažnju javnosti pa su je tako posjetili i ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr.sc. Blaženka Divjak, posebna savjetnica župana Natalija Martinčević, varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok te mnogi drugi građani.  

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje