Festival čipke u Lepoglavi uz koncerte, izbor za Miss, sajam…
Posjetitelji ovogodišnjeg Međunarodnog festivala čipke, koji će u Lepoglavi biti održan od 13. do 15. rujna, imat će priliku vidjeti...
U srijedu, 21. prosinca, u varaždinskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO održao je božićni koncert pod nazivom „Radujmo se i pivajmo“.
Kao što to čini već niz godina kada LADO nastupa u baroknom gradu, varaždinska publika i ove je godine katedralu ispunila do posljednjeg mjesta i uživala u izvedbama ovog profesionalnog Ansambla, a umjetnike je na kraju nagradila gromoglasnim pljeskom.
Riječ je o premijernom božićnom programu koji je Ansambl izveo u nekoliko hrvatskih gradova, a prije Varaždina LADO je nastupio 16. prosinca u Sisku, 19. prosinca u Suhopolju i 20. prosinca u Zagrebu.
Koncert, pod dirigentskim vodstvom Jurice Petra Petrača, koncepcijski je bio podijeljen u tri bloka, a Ansamblu su se pridružili i renomirani umjetnici Pavao Mašić na orguljama te Vedran Kocelj na trubi.
– Božićni koncert Ansambla LADO u Varaždinu tradicija je koju s veseljem njegujemo jer vidimo koliko se LADO i varaždinska kulturna publika vole već desetljećima i, kada stavimo ulaznice u prodaju za ovaj blagdanski koncert, one su rasprodane vrlo brzo. Njegujemo time i hrvatsku tradiciju, a ljepšeg mjesta od varaždinske katedrale za ovaj božićni koncert uistinu nema. Stoga zahvaljujem i Varaždinskoj biskupiji na susretljivosti i LADU što je i ove godine pripremio odličan program – rekao je ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, u čijoj organizaciji LADO svake godine uoči Božića stiže u Varaždin.
Očuvanje baštine
Od svog osnutka do danas, Ansambl LADO ustrajno radi na očuvanju i scenskoj interpretaciji hrvatske glazbene i plesne baštine.
Godine 1990. LADO pokreće projekt „Crkvena godina u hrvatskom pučkom kazivanju“ te tako ulazi u sustavno istraživanje hrvatske pučke sakralne glazbe, iznimnog spoja crkvenog i tradicijskog glazbenog izričaja.
Prvotno su prikupljane i obrađivane pjesme božićnoga razdoblja, a s vremenom se repertoar proširivao kako u smislu pojedinih razdoblja u crkvenoj godini tako i u pogledu njihove regionalne rasprostranjenosti.
Publika je ovog mjeseca tako mogla uživati u novim djelima i obradama božićnih pučkih popijevki iz Slavonije, Baranje i Bačke, odnosno u praizvedbi sedam božićnih napjeva, čije obrade potpisuje Krešimir Seletković.
– Iznimno bogatstvo i raznolikost crkvenog pučkog pjevanja, kao i njegovo postupno osiromašenje i nestajanje pod naletima suvremenih kretanja u crkvenoj glazbi, ukazalo je na potrebu njegovog očuvanja te nužno usmjerilo LADO u istraživanje i ovog segmenta hrvatske tradicijske kulture – ističu iz Ansambla LADO.
U tijeku su opsežni građevinski radovi u Starom gradu prema odobrenom programu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske za radove u 2024. godini.
Na spomenuti program, obnovu Starog grada kandidirao je Zavičajni muzej Varaždinske Toplice.
Radovi koji se trenutno izvode u prizemlju Starog grada, koje koristi Zavičajni muzej Varaždinske Toplice, obuhvatit će sanaciju postojećih zidova uredskih prostorija od vlage i oni predstavljaju nastavak radova sanacije zidova od vlage kulturno-povijesnog objekta u centru grada Varaždinske Toplice.
Ukupna vrijednost navedenih radova s PDV-om iznosi 48.055 eura, a napredak radova obišle su pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu dr. sc. Vesna Pascuttini Juraga, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković te ravnateljica Zavičajnog muzeja Spomenka Vlahović.
Dodajmo kako se radovi financiraju sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Varaždinske Toplice i Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice pod stalnim monitoringom Konzervatorskog odjela u Varaždinu.
Inače, Stari grad (Kaštel zagrebačkog Kaptola) u Varaždinskim Toplicama je zaštićeno nepokretno kulturno dobro koje je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-906. Objekt Starog grada danas je javna građevina s bogatim povijesnim nasljeđem koje se može datirati u vremenski period od 14. do 18. stoljeća.
U sklopu međunarodne suradnje UNESCO kreativnih gradova glazbe Varaždina i Hannovera, u petak, 4. listopada, u Velikoj koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu s početkom u 19 sati nastupit će Däubler Gutu Häckel Trio.
Troje glazbenika iz Hannovera, harmonikaš Nico Gutu, kontrabasistica Clara Däubler i saksofonist Richard Häckel udružili su se kako bi formirali poseban trio koji na jedinstven način spaja različite stilove poput tango nueva, jazza i europskog folklora. Svo troje glazbenika izuzetni su instrumentalisti s iznimnom osjetljivošću za improvizaciju i glazbenu interakciju. Repertoar trija uključuje, između ostalog, djela Astora Piazzolle i Johna Coltranea, kao i autorske kompozicije samih glazbenika. Kao gošća, na koncertu će nastupiti profesorica Glazbene škole u Varaždinu, Karmen Antunović Blažek (harmonika).
Koncert glazbenika iz Hannovera u Varaždinu rezultat je suradnje dvaju gradova u sklopu mreže kreativnih gradova glazbe. Titula prvog hrvatskog UNESCO-vog grada glazbe Varaždinu omogućuje ne samo povezivanje umjetnika, već potiče i razvoj novih glazbenih projekata i međunarodnih kulturnih razmjena, obogaćujući glazbenu scenu grada.
Ulaz na koncert je besplatan.